ساختمان

اصول و استانداردهای طراحی فضای سبز باغ آرایی و محوطه سازی

اگر بخواهید طراحی فضای سبز باغ آرایی و محوطه سازی به بهترین شکل پیش رفته و بتوانید بهترین برآورد از محوطه در اختیار خود را در قالب یک فضای سبز داشته باشید، باید به برخی از اصول و استانداردهای طراحی فضای سبز و ایجاد باغ و محوطه سازی آگاهی داشته باشید. طراحی اولیه و اجرای درست این استانداردها، باعث خواهد شد تا بتوانید بهترین بهره برداری از فضای موجود را داشته و در نهایت بهترین محوطه سازی را پیاده سازی کنید.

در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم. برای آن که طراحی فضای سبز باغ آرایی و محوطه سازی به بهترین شکل ایجاد و پیاده سازی شود؛ لازم است که نکات و موارد زیر را در نظر داشته باشید:

محوطه سازی

پیش از هر چیزی مساحت زمین را به درستی اندازه گیری کنید

برای آن که همه چیز به درستی پیش رفته و بتوانید طراحی اولیه مناسبی برای ایجاد فضای سبز باغ داشته باشید، باید در وهله ی اول مساحت زمینی که در آن قصد محوطه سازی را دارید به درستی اندازه گیری شود. اندازه گیری درست و اصولی کمک می کند تا در نهایت بتوان روی کاغذ پلان اولیه ایجاد باغ را دقیق و بدون نقصی ایجاد کرد.

محوطه سازی را از بخش بندی های کلی آغاز کنید

برای آن که محوطه سازی به درستی و کاملا اصولی پیش برود، لازم است که از بخش بندی های بزرگ آغاز شده و سپس هر بخش به طور جداگانه، در ساختارهای کوچک تر تعریف شود. این کمک خواهد کرد تا در نهایت بتوانید بهترین بهره برداری از فضا را داشته و تمامی مولفه های لازم را در یک طراحی فضای سبز باغ آرایی و محوطه سازی به کار ببندید.

باغ آرایی

مساحت زیادی را به باغچه کاری و گل کاری اختصاص دهید

برای آن که فضای مد نظر شما به یک باغ کامل تبدیل شده و بتوانید همان حال و هوا و حس را از آن دریافت کنید، لازم است که حتما مساحت قابل توجهی را به باغچه کاری و کاشت درخت و نهال، گل و گیاهان مختلف اختصاص دهید. بسته به این که تصمیم داشته چه اندازه از گل کاری استفاده کرده و چه اندازه درختان بلند و نهال های جوان را در فضای باغ بکارید، باید در یک تناسب استاندارد و منطقی، فضاها به این نوع کاشت های مختلف اختصاص داده شوند. این کمک خواهد کرد تا در نهایت بهترین بهره برداری از زمین موجود را داشته باشید.

در طراحی فضای سبز باغ آرایی و محوطه سازی حتما به مسیر رفت و آمد، توجه ویژه داشته باشید

هر آن قدر که فضای باغ را با زیبایی کامل تجهیز کرده و در آن از دکوراسیون و ترکیب های خلاقانه استفاده کرده باشید، اگر مسیر رفت و آمد مناسب نبوده و به درستی تعیین نشده باشد، بهره برداری از باغ افت کرده و نمی توان از تمام فضای آن به درستی استفاده کرد. از این روی اهمیت بسیار زیادی دارد که حتما به مسیر پیاده روی و رفت و آمد در فضای باغ به درستی پرداخته و آن را به شکلی تعبیه کنید که حتما به تمام نقاط باغ دسترسی داشته و همین طور رفت و آمد در آن آزاردهنده و مشکل ساز نباشد.

محوطه سازی

از فضای استراحت در طراحی باغ استفاده کنید

قطعا این باغ می خواهد نوعی از کاربری را داشته و برای آن که افراد بتوانند بهترین استفاده را از آن تجربه کنند، باید فضای استراحت در قالب تعبیه نیمکت، آلاچیق یا هر شکلی از استراحت گاه را در فضای باغ ایجاد کرده باشید. اگر این قرار است که یک باغ مدرن و فضای سبز امروزی باشد، اضافه کردن لمکده در بخش هایی از آن نیز فوق العاده جذاب خواهد بود.

استانداردهای طراحی فضای سبز

در طراحی فضای سبز باغ آرایی و محوطه سازی، نورپردازی را دست کم نگیرید

چیزی که نباید هرگز از قلم انداخته شده و به اندازه خود محوطه سازی و فضای سبز اهمیت دارد، نورپردازی است. این نوپردازی نه تنها در قالب ال ای دی های همراه مسیر، بلکه نورپردازی در میان شاخ و برگ درختان و به هر شکلی درآمیخته با المان های فضای سبز، معنای خاصی پیدا خواهد کرد. به این ترتیب می توانید با استفاده از خلاقیت قابل توجه، بخش های مختلف فضای سبز را با نورپردازی خاص، جذاب تر کرده و در ساعات تاریکی هوا، هویت متفاوتی به فضای سبز باغ خود ببخشید.

سخن پایانی

شما چه نظری در این باره دارید؟ بهترین ایده هایی که می توانید به موارد بالا اضافه کنید، چه نکاتی هستند؟ این نکات را با ما و دیگر کاربران وب سایت در میان بگذارید. همین طور توصیه می کنیم که این مطلب را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک گذاشته و نظر آن ها را نیز جویا شوید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام
    من خیلی به این مبحث علاقمندم و خیلی راجبش تحقیق کردم ولی یکی از کامل ترینا رو اینجا دیدم ..
    ممنون میشم باز در این حوزه محتوا بذارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا