تکنولوژی

7 کاری که در یک کامپیوتر عمومی یا اشتراکی نباید انجام دهید

خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

برای مواقعی که می خواهید سریعاً به یک ایمیل مهم پاسخ دهید، پروژه ای را که به آخرین مهلت آن نزدیک می شود ذخیره کنید، از تخفیف بهره مند شوید یا فایلی را قبل از چاپ از کتابخانه ویرایش کنید، از یک رایانه عمومی یا اشتراکی استفاده کنید، بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. اما استفاده از رایانه های عمومی می تواند به سرعت منجر به خطاهای کوچکی شود که می تواند حریم خصوصی شما را به خطر بیندازد، دستگاه های متصل شما را آلوده کند یا باعث ضرر مالی شما شود.

در اینجا لیستی از کارهایی است که نباید با رایانه عمومی یا مشترک انجام دهید تا تا حد امکان از این مشکلات جلوگیری کنید. پس با دی جی همراه باشید.

1- تلفن همراه خود را به کامپیوتر عمومی وصل نکنید

رایانه های عمومی منبع اصلی ویروس ها هستند. هنگامی که تلفن همراه خود را به یک رایانه عمومی یا اشتراکی متصل می کنید، این ویروس ها به گوشی شما منتقل می شوند و علاوه بر آلوده کردن تلفن همراه، هر دستگاه یا رایانه دیگری که بعداً از طریق تلفن خود به آن متصل شوید، به ویروس آلوده می شود.

به همین دلیل توصیه می کنیم برای حفظ امنیت به هر قیمتی گوشی موبایل خود را به کامپیوترهای عمومی متصل نکنید. در صورت نیاز به انجام این کار در مواقع اضطراری، حتما از یک برنامه آنتی ویروس برای حذف تمامی ویروس های رایانه خود استفاده کنید تا بتوانید با خیال راحت تلفن همراه خود را به سیستم متصل کنید.

7 کاری که نباید در رایانه عمومی یا اشتراکی انجام دهید

همچنین به خاطر داشته باشید که اگر نیاز به انتقال فایل ها از یک رایانه عمومی به تلفن همراه خود دارید، می توانید نکات امنیتی بیشتری را از ابزارهای اسکن ویروس دریافت کنید. یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در این زمینه VirusTotal است که به شما در شناسایی ویروس کمک می کند.

ابتدا باید وارد سایت VirusTotal شوید سپس فایل مورد نظر خود را آپلود کنید و پس از تایید آپلود از این ابزار برای آنالیز فایل خود استفاده کنید. اجازه دهید اسکن VirusTotal کار خوبی انجام دهد. هنگامی که اسکن شما با موفقیت انجام شد، می توانید با خیال راحت فایل مورد نظر را از رایانه خود به تلفن همراه خود انتقال دهید. در غیر این صورت از انتقال فایل خودداری کنید.

2. از کارت بانکی خود در رایانه عمومی استفاده نکنید

خرید رایانه عمومی یکی از راه هایی است که اطلاعات کارت بانکی شما توزیع می شود. حتی ممکن است متوجه نشوید که جزئیات کارت خود را به اشتباه در مرورگر ذخیره کرده اید، یا حتی ممکن است مرورگر این اطلاعات را به عنوان یک کوکی به شخصی که بعداً از سیستم استفاده می کند، بازگرداند.

7 کاری که نباید در رایانه عمومی یا اشتراکی انجام دهید

اگر ناآگاهانه این کار را انجام می‌دادید، احتمالاً تا صبح روز بعد که با پیام‌های دانلود از حساب خود مواجه شدید، متوجه سوء استفاده از اطلاعاتتان به این روش نمی‌شدید. به همین دلیل توصیه می کنیم اطلاعات کارت بانکی خود را در رایانه عمومی وارد نکنید و از این طریق خرید نکنید.

3. از حساب های رسانه های اجتماعی خود در رایانه های مشترک استفاده نکنید

اگر از طریق یک مرورگر رایانه عمومی وارد حساب های رسانه های اجتماعی خود شوید، ممکن است اطلاعات شما از جمله رمز عبور، اطلاعات ورود به سیستم و اطلاعات اضافی از جمله حساب بانکی و اطلاعات شخصی شما در سیستم ذخیره شود. در اینجا نحوه دسترسی سوء استفاده کنندگان به این اطلاعات آمده است. علاوه بر این، افشای این اطلاعات ممکن است بر امنیت شما تأثیر بگذارد و بدترین حالت این است که کامپیوتر عمومی را بدون خروج از حساب خود ترک کنید.

7 کاری که نباید در رایانه عمومی یا اشتراکی انجام دهید

به همین دلیل، توصیه می کنیم اگر از مرورگر در رایانه های مشترک استفاده می کنید، حتماً از حالت ناشناس یا حالت مهمان در مرورگر مورد استفاده برای امنیت کمک بگیرید.

4. روی کامپیوترهایی که اکانت خاصی وارد کرده اند کار نکنید

مراقب باشید هنگام کار با رایانه عمومی از سیستم ورود استفاده نکنید، زیرا به احتمال زیاد در دام کلاهبرداران قرار می گیرید. ممکن است شخصی قبل از شما بدافزاری را روی سیستم نصب کرده باشد تا اطلاعات شخصی شما را با نصب یک افزونه در مرورگر خود، تنظیم تنظیمات نرم افزار جاسوسی از راه دور یا نصب نرم افزار ردیابی پس زمینه کنترل کند. به آرامی جمع کنید.

در مواجهه با چنین حساب هایی، توصیه می کنیم از این حساب خارج شده و سیستم را مجددا راه اندازی کنید، سپس از سیستم به عنوان مهمان استفاده کنید یا یک پروفایل کاربری جدید ایجاد کنید.

5. دستگاه های خود را به یک رایانه عمومی یا مشترک متصل نکنید

اگر یک سیستم رایانه عمومی به ویروس آلوده شود، با اتصال یک دستگاه خارجی مانند هارد، درایو فلش USB یا کارت حافظه، به سرعت منتقل می شود. این نه تنها دستگاه شما را تهدید می کند، بلکه خود دستگاه به حامل ویروس تبدیل می شود و تهدیدی برای سایر دستگاه هایی می شود که بعداً به آن متصل می شوند. به همین دلیل مراقب باشید که به هیچ وجه دستگاه های خارجی را به رایانه های عمومی یا مشترک متصل نکنید.

7 کاری که نباید در رایانه عمومی یا اشتراکی انجام دهید

اگر تحت هر شرایطی نیاز به اتصال دستگاه خود به رایانه مشترک دارید، بهتر است از سرویس های ذخیره سازی ابری برای انتقال داده کمک بگیرید. هر زمان که نیاز به استفاده از یک سیستم عمومی داشتید، حتما اطلاعات را در یک سرویس ذخیره سازی ابری آپلود کنید تا بتوانید بعداً از آن در یک رایانه عمومی استفاده کنید. این نیز دستگاه شما را به خطر نمی اندازد.

6- اگر در رایانه مشترک وارد حساب کاربری خود می شوید، حتماً از سیستم خارج شوید

بهتر است ابتدا از حساب شخصی خود در رایانه عمومی استفاده نکنید، اما گاهی اوقات ممکن است لازم باشد. اول از همه، باید بدانید که استفاده از حساب کاربری خود در یک کامپیوتر اشتراکی خطرناک و بدتر از همه خواهد بود، در صورت انجام، فراموش کنید که از حساب شخصی خود خارج شوید! زیرا در این صورت، هرکسی که بعد از شما از این رایانه استفاده کند، می‌تواند تمام اطلاعات شما را ببیند، بنابراین باید مطمئن شوید که از حساب خود در رایانه مشترک خارج شده‌اید.

7. از وب سایت های حساس دیدن نکنید

مهم نیست که چقدر در این زمینه محافظه کار باشید، نباید از یک سری وب سایت های حساس در رایانه مشترک یا عمومی بازدید کنید. این وب سایت های ویژه شامل اطلاعات کارت های اجتماعی و بانکی، تجاری و بانکی می باشد. به یاد داشته باشید که به جای استفاده از رایانه های مشترک، از تلفن همراه خود برای دسترسی به این وب سایت ها در صورت نیاز استفاده کنید.

اگر چاره ای جز استفاده از رایانه های عمومی ندارید، باید فوراً تاریخچه، کوکی ها، اطلاعات اضافی و هر چیز دیگری که ممکن است شما را در معرض خطر قرار دهد را از سیستم مشترک حذف کنید.

اگر از رایانه عمومی استفاده می کنید، حریم خصوصی را به خطر بیندازید

نکات این مقاله به شما کمک می کند تا هنگام کار با رایانه عمومی یا سیستم مشترک، از اطلاعات خود در برابر چشمان کنجکاو محافظت کنید. به این ترتیب از حریم خصوصی خود تا حد زیادی محافظت می کنید، اما به خاطر داشته باشید که برای محافظت از خود در برابر خطرات اینترنت باید تا حد زیادی از استفاده از رایانه های عمومی خودداری کنید. همچنین خطرات استفاده از وای فای عمومی را در نظر داشته باشید، زیرا این امر می تواند منجر به سرقت هویت و اطلاعات شما توسط هکرها شود.

آقای بلیط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا