ساختمان

400 هزار نفر حاشیه‌نشین در پایتخت – مجله آراد

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور درباره آمار حاشیه نشینی در تهران گفت: اگر سکونتگاه های غیررسمی را در نظر بگیریم بیش از 400 هزار نفر در حاشیه شهر زندگی می کنند.

به گزارش مجله خبری آرادو به نقل از فارس، آخرین قسمت از برنامه «ایران شهر» با اجرای سیدحسین حسینی و تهیه کنندگی سیداحمد حجازی از شبکه عقوب سیما پخش شد. مهمان این قسمت از برنامه محمد عباسی رئیس سازمان اجتماعی کشور و معاون وزیر کشور بود.

وی در خصوص آمار حاشیه نشینی در تهران گفت: ابتدا باید منظورمان از حاشیه نشینی را روشن کنیم و بدانیم وقتی از حاشیه نشینی صحبت می کنیم دقیقاً از چه تعریفی صحبت می کنیم. اما بر اساس تعاریف مختلف می توان گفت که در سراسر کشور 8 تا 12 میلیون نفر در حاشیه زندگی می کنند. همین امر در مورد شهر تهران نیز صدق می کند. طبق تعریف کلی، اگر قسمت های پایین شهر را حومه در نظر بگیرید، افراد زیادی در حاشیه زندگی می کنند، اما اگر منظور سکونتگاه های غیررسمی است، باید بگویم بیش از 400 تا 500 هزار نفر در حاشیه شهر زندگی می کنند. شهر

وی درباره علت پدیده حاشیه نشینی گفت: همانطور که می دانید حاشیه نشینی یک آسیب اجتماعی است که علل متعددی دارد. یکی از دلایل آن این است که در نیم قرن اخیر به دلیل شکل گیری شهرهای بزرگ و صنعتی شدن آنها روستاها خالی از سکنه شده است. البته این عارضه جهانی است و در اکثر کشورهای در حال توسعه دیده می شود. به گونه ای که 42 درصد از جمعیت آسیا در سکونتگاه های غیررسمی زندگی می کنند. از سوی دیگر می توان گفت یکی از دلایل حاشیه نشینی، تعدد شهرنشینی بدون توجه به اصول و مولفه های شهرسازی است. دلیل دیگر عدم توجه به مسائل ساختاری اقتصادی از جمله عدالت اجتماعی است که منجر به حاشیه نشینی بسیاری از شهرنشینان شده است. مردمی که فقیر هستند و به همین دلیل به جاهای ارزان تری می روند. در واقع می توان گفت مشکلات اقتصادی عامل موثری در ایجاد و تداوم حاشیه نشینی است.

عباسی در پاسخ به اظهارنظر یکی از مسئولان سابق شهری مبنی بر اینکه «تهران باید آنقدر گران شود که هیچکس نتواند در آن زندگی کند»، گفت: این رویکرد ناشی از رویکردهای نظام سرمایه داری لیبرال است که در دنیا دیده می شود. متأسفانه برخی از مسئولان ما بر اساس این نظر گفتند که شهر تهران باید به گونه ای باشد که هیچکس توان زندگی در آن را نداشته باشد. این یک تصمیم لیبرالی است که مغایر با روح انقلاب اسلامی است.

رئیس سازمان اجتماعی کشور در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: باید توجه داشت که معضل حاشیه نشینی مختص دهه های گذشته نیست و این مشکل قبل از انقلاب نیز وجود داشت. جمهوری اسلامی ایران برای حل این مشکل سازمانی به نام «بازآفرینی شهری» که زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی است، تأسیس کرد. سازمان اجتماعی کشور نیز در این زمینه فعالیت هایی دارد.

عباسی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر نحوه برخورد با این پدیده گفت: رویکرد صحیح برای مقابله با این پدیده فراهم آوردن زمینه های لازم برای ارزانی زندگی در برخی نقاط است که در شورای اجتماعی مطرح شد. همچنین لازم است از ایجاد برخی مناطق حاشیه ای جلوگیری شود. چون ممکن است زمین ارزشی نداشته باشد اما عده ای بیایند و با تصرف آن کاری انجام دهند

موضوع دیگر توجه به یکپارچه سازی اراضی در روستاها برای کاهش جمعیت مهاجر در شهر است. همچنین برخی از نقاط فیزیکی نیاز به تغییر دارند. این مشکل باعث از بین رفتن نقاط مستعد جرم می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا