خودرو

11 اقدام سریع در زمان کار نکردن پدال ترمز خودرو

وقتی ترمز خودرو را قطع می کنیم چه کار کنیم؟

دلایل زیادی برای توقف نکردن خودرو وجود دارد، اما مهمتر از دانستن دلایل آن، انجام کارهایی است که اگر خودرو متوقف نشود، بدون آسیب رساندن به شخص یا خودرو، آن را متوقف می کند.

نکات ایمنی آموزشی نکات فنی برای آموزش خودرو دانش جدید آموزش عیب یابی ترمز خودرو تقویت ترمز پراید خطرات شکستن ترمز علل تصادفات خودرو آموزش نکات کلیدی همه نکات مهم خودرو

بهترین اقدام برای توقف چیست؟

تصور کنید که در یک بزرگراه رانندگی می کنید و می خواهید وارد یک جاده فرعی شوید. پدال ترمز را فشار می دهید و ناگهان متوجه می شوید که ترمز ندارید! بیایید بفهمیم او در این شرایط برای ما چه کرد
واقعیت این است که یکی از بدترین کارهایی که باید در حین رانندگی انجام دهید، شکستن ترمز است. بیایید دریابیم که او در این شرایط برای ما چه کرد:

11 راه حل پیشنهادی

1 عصبانی نباشید از حرکت زیاد خودداری کنید. تحرک بیش از حد شرایط را برای شما خطرناک تر می کند. پس زیاد مانور ندهید و سعی کنید چند حرکت انجام دهید. کنترل اعصاب و بدن خود را به دست بگیرید.

2. پدال گاز را رها کنید و اگر کروز کنترل دارید حتما آن را خاموش کنید.

3. رفتار پدال ترمز را بررسی کنید

زمان برداشتن کلاچ نحوه صحیح قرار دادن پای خود روی کلاچ آموزش رانندگی شرایط اخذ گواهینامه رانندگی آموزش کلاچ پراید آموزش کلاچ پدال کلاچ آموزش کلاچ سمند کلاچ تیبا کلاچ تیبا آموزش کلاچ تیبا مشاوره فنی خودرو

اگر پدال ترمز نرم است، ممکن است روغن ترمز را خارج کرده باشید یا سیلندر اصلی آسیب دیده باشد. در این صورت ممکن است با چند بار فشار دادن ترمز، کنترل دستگاه را به دست آورید. اگر پدال ترمز سفت است، سریع بررسی کنید که چیزی (مانند بطری آب) زیر پدال گیر نکرده باشد. سعی کنید از پای خود یا سایر مسافران برای بررسی این موضوع استفاده کنید. چشمت به جاده باشه

4. پدال ترمز را فشار دهید: پدال ترمز را چند بار پشت سر هم فشار دهید تا میزان فشار لازم برای توقف خودرو فراهم شود. ممکن است کمی وقت بگیرد. حتی اگر سیستم ترمز خودروی شما ABS است، باز هم این کار را انجام دهید. زیرا ترمزهای ABS تنها زمانی فعال می شوند که شدید ترمز کنید. با این حال، پدال ترمز را محکم و تا چند بار آخر فشار دهید.

5. عقب: تعویض به دنده پایین تر. اگر ماشین شما اتوماتیک است، آن را روی حالت دستی تنظیم کنید و دنده 1 یا 2 را تغییر دهید. اگر ماشین شما گیربکس دستی دارد، سعی کنید به تدریج آن را کاهش دهید. یعنی دنده اول 3 و بعد از کمی حرکت و کاهش سرعت 2. مراقب باشید دنده ها را به طور ناگهانی تعویض نکنید (1 و 2) زیرا ممکن است کنترل خودرو را از دست بدهید.

6. استفاده از ترمز دستی: سعی کنید ترمز دستی را به آرامی فشار دهید و سرعت خودرو را کاهش دهید. البته با نوع اتوماتیک باید کم کم پدال ترمز اضطراری را فشار دهید. مراقب باشید که ترمز دستی را یکدفعه نکشید. زیرا چرخ های عقب خودرو مسدود شده و ممکن است کنترل خودرو را از دست بدهید. اگر احساس می کنید که چرخ های عقب قفل می شوند و صدا ایجاد می کنند، ترمز دستی را کمی رها کنید تا چرخ ها حرکت کنند. سپس ترمز دستی را در این نقطه نگه دارید تا سرعت ماشین شما کاهش یابد و کنترل مناسبی بر وسیله نقلیه به شما داده شود.

7. چشم خود را به جاده نگاه دارید: به چیزهایی که در مقابل خود هستند نگاه کنید. از ترافیک سنگین و موانع خطرناک دوری کنید.

8. به سایر رانندگان هشدار دهید: چراغ های خطر خودرو (علامت های راهنما) را روشن کنید. بوق بزنید و چراغ ها را روشن کنید و به سایر رانندگان اطلاع دهید که چطور هستید. زیرا ممکن است وضعیت شما را درک نکنند. شیشه ها را پایین بیاورید و در صورت لزوم به عابرین پیاده و سایر رانندگان با صدای بلند هشدار دهید. با این حال، پایین آوردن شیشه ها، اصطکاک هوا نیز به توقف خودرو کمک می کند.

9. از اصطکاک جاده استفاده کنید: اگر جاده روبروی شما دارای یال است (مانند برآمدگی هایی به این شکل |||||||||) روی آنها حرکت کنید و فرمان را کمی به چپ و راست حرکت دهید تا از اصطکاک سرعت جلوگیری شود. . شما کوچک می شوید. کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که برای کاهش سرعت خود به دلیل اصطکاک، مسیر را از چپ به راست و عقب تغییر دهید. البته این امر می تواند باعث واژگونی خودرو در سرعت های بالا شود. خیلی مراقب باش.

10. از موانع محیطی استفاده کنید: اگر هیچ یک از روش های فوق جواب نداد یا نیاز به توقف سریع دارید، باید از موانع طبیعی استفاده کنید. این به هیچ وجه راه حل خوبی نیست و کنترل خودرو را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. اما در صورت لزوم، از آن به عنوان آخرین راه حل استفاده کنید:

الف: کاربری زمین: به دنبال ارتفاعات و ارتفاعات جاده باشید. سرعت گیر، دست انداز، کنار جاده می تواند در تاخیر موثر باشد. اگر جواب نداد، دنده عقب و با ترمز دستی کم کنید.

ب: استفاده از کیسه های سیمانی یا بشکه های آب: گاهی این نوع موانع در جاده وجود دارد. سعی کنید لاستیک های کناری را لمس کنید تا سرعت آنها کاهش یابد. مراقب باشید سر و بدن خود را لمس نکنید. زیرا باعث آسیب به خودرو و خود شما می شود. تا حد امکان با لاستیک ها وصل شوید.

11. تماس با موانع کوچک مانند بوته ها: موانعی مانند بوته ها و بوته های کوچکتر از 1 متر می توانند ماشین شما را متوقف کنند. همیشه باید بوته ها و بوته های کوچک را انتخاب کنید، زیرا اگر بیشتر از 1 متر باشند یا خیلی قوی و پایدار باشند ممکن است در خطر مرگ قرار بگیرید.

راه حل های اضطراری

11 اقدام سریع هنگامی که پدال ترمز خودرو کار نمی کند

1 برخورد با عقب ماشین های دیگر: اگرچه به عنوان اولین گزینه توصیه نمی شود، برخورد با عقب ماشین های دیگر در جاده باعث کاهش سرعت شما می شود. در این صورت ماشینی را انتخاب کنید که هم سرعت شما باشد و هم از استحکام خوبی برخوردار باشد (البته ضربه زدن به ماشین ها با سرعت کمتر باعث توقف ماشین و کاهش شدید سرعت شما می شود). قبل از برخورد با بوق به آنها هشدار دهید.
ضربه را مستقیما وارد کنید و از زدن ضربات نرم و کشدار خودداری کنید. زیرا اگر از پیچ ضربه بزنید باعث انحراف هر دو خودرو از جاده و ایجاد موقعیت خطرناک می شود. سرعت شما باید تا حد امکان کند باشد. شاید ایربگ ماشین شما خاموش باشد!

2. پیدا کردن مکان مناسب برای پاک کردن یا تصادف: جاده را بررسی کنید تا یک مکان امن برای پاک کردن پیدا کنید. اگر نمی توانید ماشین خود را به طور کامل متوقف کنید، به دنبال یک محیط باز باشید. جایی که می توانید بدون برخورد با چیزی به حرکت ادامه دهید.

3. اگر همه گزینه های بالا کار نمی کنند، به دنبال چیزی برای خراب شدن باشید. بهترین کار این است که یک لبه ضخیم پیدا کنید که بتوانید از آن استفاده کنید تا سرعت ماشین را به نصف کاهش دهید. اگر این برآمدگی را پیدا نکردید، به دنبال چمن ضخیم بگردید و برای کاهش سرعت روی آن رانندگی کنید.

4. اگر هیچ یک از آنها یافت نشد، دفن کنید. با این حال، جاده خاکی (شنی یا شنی) ناپایدار است و سرعت شما را به شدت کاهش می دهد. خیلی مراقب باش.
اگر به دنبال محیطی امن هستید، صفحات گسترده را انتخاب کنید، اما در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

  1. جدول کم عمقی را انتخاب کنید که پس از مواجه شدن با آن به ترافیک بازنگردد
  2. فرمان را نگه دارید، زیرا در اثر برخورد، کنترل خودرو را از دست خواهید داد

توصیه ها

1 فقط با تعویض لنت ترمز در زمان مناسب و همچنین بررسی دوره ای سطح روغن ترمز می توانید از بسیاری از این موارد جلوگیری کنید. در واقع بهترین راه حل مراجعه به موقع به سیستم مدیریت و توجه به تغییرات آن است.

2. Stop Down: اگر در حال حرکت به سمت پایین هستید، زیاد توقف نکنید. با داغ شدن بیش از حد لنت ترمز و از بین رفتن سیستم ترمز؛ بنابراین، اگر مجبور به توقف هستید، کمی بایستید، ترمز را برگردانید و رها کنید. بعد از اینکه کمی جلوتر رفتید دوباره ترمز بگیرید و سرعت را کم کنید. هرگز ترمز را به طور مداوم نگه ندارید. بیشتر از دنده عقب و ترمز دستی استفاده کنید.

3. اگر موتور خودرو به توقف شما کمک نمی کند و با همان سرعت به حرکت خود ادامه می دهد، خودرو را به سمتی هدایت کنید که موتور دود می کند. دنده را نیز رها کنید. اگرچه این کار می تواند به موتور آسیب برساند، اما مشکل بزرگتری دارید.

4. بسیاری از مشکلات سیستم ترمز به دلیل گیرکردن چیزی زیر پدال ها ایجاد می شود. بطری های آب معدنی، اسباب بازی، لیوان و … ماشین خود را همیشه تمیز نگه دارید. از ریختن و قرار دادن اشیا به خصوص نزدیک صندلی راننده خودداری کنید. همیشه مکانی برای قرار دادن وسایل ضروری پیدا کنید. به عنوان سبد برای نگهداری لیوان و بطری آب و تلفن همراه.

5. هرگز در هنگام رانندگی گیربکس اتوماتیک (P) را به موقعیت “پارک” منتقل نکنید. با این کار فرمان به طور خودکار قفل می شود و دیگر نمی توانید ماشین را برانید.

6. چراغ ترمز عقب علاوه بر اینکه نشان می دهد در حال توقف هستید چیزهای دیگری می گوید. قبل از شروع رانندگی حتما این چراغ ها را بررسی کنید. اگر با ترمز فعال شوند، سیستم ترمز مشکلی نخواهد داشت. البته به خاطر داشته باشید که اگر برای روشن کردن این چراغ ها مجبور به توقف شدید، نیمی از قدرت سیستم ترمز شما از بین می رود. احتمالا یا لنت ترمز فرسوده شده یا روغن ترمز کم است. نکته بعدی در مورد چراغ های ترمز این است که اگر هنگام رانندگی به طور خودکار روشن شوند، نشان دهنده نقص در سیستم ترمز است. بنابراین عاقلانه است که خودرو را در اسرع وقت و در مکانی امن متوقف کنید.

7. لنت ترمز مرطوب به شدت نیروی ترمز را کاهش می دهد. بنابراین، در روزهای بارانی یا هنگام عبور از مکان‌های مرطوب، بهتر است چراغ‌های ترمز را درگیر کنید، با دنده‌های سنگین حرکت کنید و ترمزهای پایینی بگیرید. هنگامی که از منطقه مرطوب خارج می شوید (یا باران می بارید) تا لنت ها را خشک کنید، فقط ترمز را به آرامی فشار دهید (پدال را تا آخر فشار ندهید، فقط آن را به آرامی فشار دهید تا به نقطه توقف نزدیک تر شوید). این کار را چندین بار تکرار کنید و پدال را رها کنید تا لنت ها خشک شوند.

دلیل روشن نشدن چراغ ترمز خودرو چیست؟

چراغ های ترمز یکی از مهم ترین ویژگی های خودرو هستند که ایمنی رانندگی را افزایش می دهند. تقریباً همه خودروها به سه چراغ ترمز چپ، راست و مرکز مجهز هستند.
سیگنال ها1 معکوس کردن نامناسب می تواند به موتور آسیب برساند. به خصوص اگر دنده عقب را عوض کنید. شما باید آنچه را که لازم است انجام دهید. نه همه چیز.2. وقتی می توانید ماشین را متوقف کنید، تا زمانی که مطمئن نشدید مشکل حل شده است، اصلاً حرکت را شروع نکنید.

3. هرگز هنگام رانندگی و توقف خودرو را خاموش نکنید، زیرا هیدرولیک و ترمز به موتور بستگی دارد. اگر ماشین را خاموش کنید، سیستم هیدرولیک پمپ ترمز را سه برابر می کند. بنابراین در مواقع اضطراری به سادگی کلید را در موقعیت دوم قرار دهید (مرحله دوم کلید را بچرخانید). این سیستم تعلیق را قفل نمی کند.

11 اقدام سریع هنگامی که پدال ترمز خودرو کار نمی کند

خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا