خودرو

۱۰ عاملی که باعث لرزش دنده خودرو می شود !

10 عاملی که باعث لرزش تجهیزات خودرو می شود!

آراد; لرزش تجهیزات خودرو: داشتن خودرو برای مدت طولانی بدون هیچ مشکلی نادر است و البته هر خودرویی پس از گذشت چند سال از عمر خود دچار مشکلاتی می شود که شایع ترین و آزاردهنده ترین آن لرزش خودرو است.

لرزش دنده ماشین

آموزش مکانیک آموزش تعمیر گیربکس آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک پژو 405 سرعت علت مسدود شدن سرعت خودرو

علت لرزش سرعت های خودرو چیست؟ سوالی که ممکن است برای هر راننده ای پیش بیاید. در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که علت لرزش موتور خودرو چیست؟

تجهیزات ماشین

گیربکس یا اهرم دنده اهرمی است که در داخل کابین خودرو قرار دارد و وظیفه آن تعویض دنده است. شایان ذکر است که دسته دنده در خودروهای قدیمی در کنار فرمان قرار داشت که پزشکان معمولا دارای 5 دنده (5 سرعته) هستند اما اگر دو حالت خنثی و دنده عقب را در نظر نگیریم می توان 5 حالت مختلف را در نظر گرفت. دنده های دستی در خودروهای اتوماتیک گیربکس در اکثر موارد دارای 4 حالت P، N، R و D است. دسته دنده یا دسته دنده مستقیماً به گیربکس و جعبه دنده متصل می شود. هنگام تعویض دنده، دنده های گیربکس درگیر می شوند. با هم و در نتیجه سرعت تغییر می کند فرسوده یا معیوب. یکی از شایع ترین علل سرعت و نگرانی اصلی رانندگان لرزش سرعت است که البته لازم به ذکر است که برخی از این لرزش ها طبیعی بوده و مشکلی برای خودرو ایجاد نخواهد کرد. اگر نگران وضعیت تجهیزات و ماشین خود هستید، با ما همراه باشید تا با علت لرزش سرعت خودرو بیشتر آشنا شوید.

لرزش دنده به دلیل دسته موتور

علت لرزش سرعت های خودرو چیست؟

1. لرزش دنده به دلیل مشکل در دسته موتور

دسته موتور یکی از اجزای مهم برای حفظ تعادل خودرو است و وظیفه حفظ وزن خودرو را بر عهده دارد. بنابراین، شکستن دسته موتور و یا لرزش گیربکس موتور و به طور کلی لرزش موتور غیر معمول نیست. بسته به اینکه خودرو به جلو یا عقب رانده شود، تعداد دستگیره های موتور متفاوت است و شکستن هر کدام از علائم آن است، البته به طور کلی صدای تق تق در هنگام عبور از نرده نشان دهنده خرابی دسته موتور است. سعی کنید دسته های موتور را به طور مرتب بررسی و بازرسی کنید تا از شکستن آن ها جلوگیری کنید. وقتی مشکلی با یکی از این دسته ها پیش بیاید معمولا باعث لرزش موتور و سیستم های مربوطه می شود که یکی از آنها گیربکس است و علاوه بر مشکلات دیگر، برای این قسمت این لرزش به دنده خودرو منتقل می شود و در اینجا نحوه انجام این کار توضیح داده شده است. مشکل باعث لرزش خودرو می شود.

2. واسکازین با کیفیت پایین

لرزش دنده ماشین به دلیل کیفیت پایین واسکازین

واسکازین همان روغن گیربکس است. کیفیت مناسب واسکازین منجر به عملکرد نرم گیربکس، کاهش صدا، کاهش دمای گیربکس و … در صورتی که کیفیت واسکازین پایین باشد یا کمیت آن کافی نباشد می تواند باعث ایجاد لرزش در گیربکس خودرو شود.بهترین ها راه جلوگیری از این امر تعویض به موقع روغن گیربکس است که بسته به نوع روغن، گیربکس و شرایط آب و هوایی متفاوت است، اما به طور کلی.

3. به علاوه شکست

لرزش دنده ماشین در اثر خرابی ضربه

پلاس وظیفه انتقال نیروی موتور به چرخ ها را بر عهده دارد. قطع شدن یا آسیب دیدن پالس در سرعت های پایین می تواند باعث لرزش دنده خودرو شود. شایان ذکر است شکستن فنرهای داخل پالس باعث لرزش چرخ دنده در سرعت های خاصی می شود. صدای جغجغه از چرخ ها نشان دهنده آسیب دیدن نردبان است. برای اینکه بفهمیم کدام کشور مشکل دارد؛ فرمان را به طور کامل از این طرف بچرخانید. اگر صدای تق تق می آید یعنی طرف مثبت مشکل دارد.

تمام عیوب ماشین + راه های تعمیر هر یک از این عیوب را بیابید

ایرادات خودرو: در بسیاری از موارد خودرو هنگام رانندگی خسته می شود و به نظر می رسد که شخصی پشت خودرو را گرفته و آن را روشن می کند.

4. لرزش دنده ماشین به دلیل کیفیت پایین ساخت و نصب

۱۰ عاملی که باعث لرزش دنده خودرو می شود !

ساخت و مونتاژ نامناسب یکی دیگر از عواملی است که باعث ایجاد لرزش در تجهیزات خودرو می شود که در خودروهای خانگی بیشتر دیده می شود. شایان ذکر است که گذشت زمان نیز در این امر مؤثر است.

5. شکست محک و میل محک

محک اهرمی هلالی شکل است که با یک لغزنده برای تعویض دنده و تعویض دنده حرکت می کند. نقص عملکرد باعث شل شدن اهرم دنده، لرزش و جلوگیری از حرکت یونیت دنده می شود. کم است.

لرزش دنده خودرو به دلیل آسیب دیدن دیسک و صفحه

6. اشکال کلاچ و صفحه دیسک

هزینه تعمیر گیربکس اتوماتیک آموزش تعمیرات گیربکس اتوماتیک خدمات تخصصی تعمیرات گیربکس اتوماتیک آدرس تهران سرویس تعمیر توربین اتوماتیک نحوه کار با گیربکس اتوماتیک نحوه آموزش مکانیک قطعات داخل توربین چیست گیربکس اتوماتیک با توربین چیست؟

لرزش دنده خودرو به دلیل آسیب دیدن دیسک و صفحه

آسیب به صفحه کلاچ و دیسک عامل دیگری است که می تواند باعث لرزش دنده خودرو شود. برای جلوگیری از لرزش دنده و سایر مشکلات حتماً بازدیدهای دوره ای داشته باشید و به موقع آنها را تعویض کنید. زمان تعویض کلاچ و صفحه دیسک بستگی به نوع درایو شما دارد، اگر ماشین را در دنده 1 قرار دهید و در صورت لرزش موتور و اتاق ماشین کلاچ را رها کنید، نشان دهنده این است که زمان تعویض کلاچ و دیسک فرا رسیده است. بشقاب

7. عدم تنظیم ارتفاع خودرو

عدم تنظیم ارتفاع خودرو نیز می تواند یکی از دلایل لرزش سرعت های خودرو باشد که در اکثر مواقع با مراجعه به مکانیک می توان این مشکل را به راحتی برطرف کرد.

8. ماشین اکسل مشکل داره

در خودرو اکثر قطعات به جلو و عقب حرکت می کنند و می چرخند، بنابراین باید به درستی در جای خود حرکت کنید تا از لرزش و لرزش در خودرو جلوگیری کنید. در صورت کج شدن اکسل خودرو بر اثر تصادف یا برخورد شدید پس از مدتی در سرعت های بالا خودرو با مشکل حرکت روان و بدون لرزش مواجه می شود که این مشکل ممکن است به دلیل مشکل در میل فرمان نیز باشد. وظیفه این قطعه انتقال نیرو به چرخ های عقب در خودروهای دیفرانسیل عقب است که در هنگام کج شدن باعث ایجاد لرزش در خودرو می شود. همچنین داخل چرخ که انتهای میل فرمان قرار دارد باید محکم باشد و روغنی از آن نشت نکند. گرد و غبار جاده می تواند آن را آلوده کرده و در نتیجه این قسمت را از بین ببرد که در ایجاد لرزش خودرو بی تاثیر نیست. برای خودروهای دیفرانسیل جلو، از دست دادن چرخ به معنای تغییر محور است، بنابراین از نگهداری و بهره برداری از این قطعه غافل نشوید.

آموزش تعمیر گیربکس 405 آموزش باز کردن گیربکس آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک هزینه تعویض گیربکس بهترین خدمات تعمیر گیربکس اتوماتیک معایب اصلی گیربکس چیست انواع روغن برای گیربکس اتوماتیک پیچ تخلیه روغن از پیچ گوشتی.

9. سیستم ترمز مشکل دارد

آیا تا به حال با فشار دادن پدال ترمز لرزش ماشین را احساس کرده اید؟ اگر پاسخ مثبت است سیستم ترمز خودرو شما به خصوص دیسک مشکل اصلی است که در اثر ترمز بیش از حد دیسک تغییر شکل می دهد که گرمای زیادی ایجاد می کند. خوردگی سطح دیسک ترمز از دیگر مواردی است که می توان به آن اشاره کرد. به دلیل ناهموار بودن سطح دیسک، لنت به درستی روی دیسک قرار نمی گیرد و باعث ایجاد لرزش در خودرو می شود. اگر خودتان نمی توانید موارد فوق را بررسی کنید، از خدمات ترمز خودرو کمک بگیرید تا وضعیت ترمز خودروی خود را به شما اطلاع دهند.

10. چرخ های شل

گاهی اوقات لرزش خودرو فقط در قسمت فرمان احساس می شود، در این حالت تنها چیزی که می توان به آن مشکوک بود عدم تطابق چرخ ها است. تشخیص و رفع این مشکل با روش های زیر امکان پذیر است:

  • از محکم بودن مهره های چرخ اطمینان حاصل کنید.
  • گاهی اوقات لازم است بلبرینگ چرخ ها را تعویض کنید. اما در اکثر خودروهای امروزی، یاتاقان ها کمتر دچار مشکل می شوند. اما همانطور که می دانید هر قطعه به دلیل بهره وری و فشار بالا مصرف می شود و مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.
  • از جمله می توان به وجود بی نظمی در حلقه ها اشاره کرد.
  • لوله ها نیز یکی دیگر از قطعاتی هستند که نقش بسیار مهمی در حرکت روان خودرو دارند، پس در صورت نیاز به تعویض، تنبلی نکنید!

10 عاملی که باعث لرزش تجهیزات خودرو می شود!

منبع: مکانیک موبایل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا