خودرو

کونیگزگ CC850 قوی ترین خودروی جهان

یک ماشین کونیگزگ CC850 از نظر طراحی شباهت زیادی به نمونه اولیه دارد اما داستان اصلی مربوط به روکش موتور است که در نوع خود بی نظیر و آتشین است.

کونیگزگ CC850 قوی ترین خودروی جهان

موتور 5 لیتری 8 سیلندر توئین توربو بر اساس مدلی است که در یکی دیگر از محصولات کونیگزگ به نام جسکو استفاده شده است. این موتور با سوخت E85 1385 مجله خبری آرادقدرت تولید می کند، اما با سوخت معمولی این عدد به 1185 مجله خبری آرادکاهش می یابد. گشتاور برابر با 1385 نیوتن متر است. نکته جالب اینکه وزن کونیگزگ CC850 1385 کیلوگرم است که در مشخصات این خودرو بارها تکرار شده است!

کونیگزگ و این گیربکس با هم فرق دارند

کونیگزگ CC850 قوی ترین خودروی جهان
کونیگزگ CC850 به عنوان قدرتمندترین خودروی جهان با گیربکس دستی شناخته می شود و اتفاقا این قسمت از گیربکس نیز جالب ترین قسمت خودرو به حساب می آید. همانطور که گفته شد در اینجا از موتوری بر اساس مدل جسکو استفاده شده است و البته فضای داخلی کابین نیز به طور کامل اصلاح شده است. در کنسول میانی می توان یک دسته دنده با امکان تغییر 6 حالت دستی (اعداد 1 تا 6 قرار داده شده است) مشاهده کرد و برخلاف جسکو، یک پدال کلاچ کلاسیک نیز در محل استاندارد خود نمایان است!

کونیگزگ CC850 قوی ترین خودروی جهان

و سوال اینجاست چون از سیستم گیربکس 9 سرعته جسکو در CC850 هم استفاده شده است اما عملکرد پدال کلاچ و تعویض دنده مکانیکی به همان گیربکس 9 سرعته جسکو با مهندسی الکترونیک وصل می شود و این تکنولوژی TWMPAFMPC نامیده می شود. بنابراین، زمانی که کونیگ زگ CC850 در حالت عادی قرار دارد، شرایط رانندگی درست مانند خودرویی با گیربکس دستی استاندارد است و برای تعویض دنده به کلاچ نیاز است و از 9 دنده تنها 6 دنده فعال است.

اما با تغییر الگوی رانندگی و انتخاب حالت اتوماتیک، گیربکس به طور کامل به موتور متصل می شود.
منبع: عصر ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا