خودرو

کلکسیون خودروهای سلطنتی ملکه الیزابت دوم +عکس

در میان خانواده سلطنتی بریتانیا، شاید هیچ کس به اندازه ملکه فقید انگلستان (الیزابت دوم) به اتومبیل علاقه مند نبود. موضوعی که احتمالا بسیاری از مردم درباره آن نمی دانند. به دلیل این علاقه شدید، قبل از 19 سالگی، برای آموزش تعمیرات و مکانیک خودرو به بخش خدمات حمل و نقل ارتش بریتانیا پیوست.

کلکسیون خودروهای سلطنتی ملکه الیزابت دوم +عکس

ملکه الیزابت دوم می خواست در طول جنگ جهانی دوم به ارتش بریتانیا کمک کند و توانست به عنوان راننده آمبولانس این کار را انجام دهد. راننده ای که در صورت خرابی ماشین را تعمیر کند. قبل از اتمام خدمت خود، خود را در ارتش جنگ جهانی دوم یافت و در میان اعضای سرویس حمل و نقل ارتش الیزابت به شاهزاده مکانیک ملقب شد.

راستش را بخواهید، ما دقیقا نمی دانیم که او در طول عمرش چند ماشین را تعمیر کرد، چه در ارتش و چه در گاراژ سلطنتی، اما می دانیم که ملکه تا همین اواخر با ماشین هایش در سراسر انگلیس رانندگی می کرد. در این مقاله به بررسی تعداد محدودی از انواع اتومبیل های سلطنتی می پردازیم که ملکه الیزابت دوم در طول سلطنت ۷۰ ساله خود از آنها استفاده کرده است.

کالسکه طلایی مدل 1762

کلکسیون خودروهای سلطنتی ملکه الیزابت دوم +عکس

البته او هرگز آن کالسکه را سوار نشد، اما نمی توان در مورد کلکسیون خودروهای سلطنتی هیچ پادشاهی بدون ذکر کالسکه های طلایی نوشت.

پادشاه جورج سوم در سال 1760 ساخت این کالسکه طلایی زیبا را به ساموئل باتلر سفارش داد. باتلر به مدت دو سال روی این پروژه جذاب به طول تقریبی 7 متر در 3.5 متر کار کرد.

گوشه های کالسکه به وسیله نوارهای چرمی به اتاق کالسکه متصل می شود. سرعت این کالسکه چقدر بود؟ به همان سرعتی که هشت اسب خاکستری ویندزور می توانند آن را بکشند! در اوایل قرن بیستم، پادشاه جورج ششم از چرخ های لاستیکی روی این کالسکه طلایی استفاده کرد. گفته می شود که ملکه الیزابت دوم چندان علاقه ای به این کالسکه نداشت.

لندروور سری 1 مدل 1953

کلکسیون خودروهای سلطنتی ملکه الیزابت دوم +عکس

شرکت لندروور صدمین مدل از خودروهای سری 8 را در سال 1948 به پادشاه جورج ششم، پدر ملکه الیزابت دوم ارائه کرد. علاقه او به لندرورها پنج سال بعد شروع شد، زمانی که یک لندروور سفارشی سری 1 1953 با فاصله بین دو محور 86 اینچی بخشی از ناوگان او در طی یک تور شش ماهه از کشورهای مشترک المنافع در سال های 1953 و 1954 بود.

این لندرور ماشین چهارمین جشن سلطنتی شد. لندرور سری 1 با الهام از خودروی مذکور در سال 1958 در استرالیا تولید شد که با توجه به تمایل دولت این کشور به خرید 6 نمونه برای استفاده در مراسم و جشن های سلطنتی می باشد.

گفته می شود پس از این خودرو، خانواده سلطنتی صاحب 30 مدل مختلف لندرور و دیفندر بوده اند و در عکس های مختلف ملکه الیزابت دوم در داخل یا کنار این خودروها دیده می شود.

یکی از نمونه های عکس معروف عکس ملکه الیزابت دوم در کنار مدل ۲۰۰۲ دیفندر است که مخصوص او ساخته شده است. خانواده سلطنتی هنوز عاشق لندرور هستند. به عنوان مثال، در جریان بازدید خانواده سلطنتی از کاخ بالمورال در آخرین روزهای زندگی ملکه الیزابت دوم، یک لندروور دیفندر 110 در موتورسیکلت آنها برای حمل بار استفاده شد.

Rolls Royce Phantom IV State Landaulette مدل 1954

کلکسیون خودروهای سلطنتی ملکه الیزابت دوم +عکس

بر کسی پوشیده نیست که خانواده سلطنتی بریتانیا همیشه عاشق خودروهای عرضه شده توسط رولزرویس بوده است. گفته می شود که ملکه به اتومبیل های رولز رویس خود بسیار علاقه داشت. رولز رویس کمتر از 20 رولز رویس فانتوم IV تولید کرد و ملکه الیزابت دوم دو عدد از آنها را در مجموعه خود دارد.

اولین مورد یک لیموزین سرپوشیده بود که در 6 ژوئیه 1950 به الیزابت دوم اهدا شد، زمانی که او هنوز دوشس کمبریج بود. مدل دوم یک Landaut جذاب بود که در سالگرد به سلطنت رسیدن در سال 1954 و سپس بارها در سال 1950 به خانواده سلطنتی ارائه شد و سرانجام در سال 1959 ملکه آن را خریداری کرد و به مجموعه اتومبیل های سلطنتی اضافه کرد.

دیگر رولزرویس های قابل توجه در خانواده سلطنتی شامل رولز رویس فانتوم V Haute لیموزین 1960، رولز رویس فانتوم V 1962 مورد استفاده توسط ملکه مادر، رولز رویس فانتوم VI لیموزین ساخته شده برای بیست و پنجمین سالگرد ورود آن است. دوران سلطنت ملکه الیزابت، رولزرویس در سال 1985 که توسط پرنسس دایانا استفاده شد، فانتوم ششم و فانتوم چهارم در سال 1985 در عروسی شاهزاده هری و مگان مارکل استفاده شد.

حراج Bonhams Landolt 1954 را در حراج سال 2018 خود به قیمت حدود 930000 دلار فروخت.

بنتلی آرنیج رویال لیموزین

کلکسیون خودروهای سلطنتی ملکه الیزابت دوم +عکس

در حالی که در چهار دهه آخر قرن بیستم می‌توانستید انواع مدل‌های رولز رویس را در اطراف خانواده سلطنتی ببینید، در آغاز قرن بیست و یکم وضعیت متفاوت است و این بار نوبت به مدل‌های بنتلی رسیده است. در سال 2002، بنتلی دو لیموزین سلطنتی Arnage را به مناسبت پنجاهمین سالگرد سلطنت ملکه تولید کرد.

این دو خودرو بدنه زرهی و مشکی داشتند. لاستیک های ماشین پنچر نبود و به چراغ های آبی مجهز بود تا هرکسی از کیلومترها دورتر متوجه حضور ماشین ملکه شود. رویال بنتلی آرنیج با طولی در حدود 6 متر، ارتفاع یک SUV، پرچم های مختلف و خودروهای اسکورت اطراف آن بسیار چشمگیر بود.

اگرچه این خودرو یک موتور 6.7 لیتری V8 در زیر کاپوت خود داشت، اما زمانی که ملکه سوار آن شد، حداکثر سرعت آن به 15 کیلومتر در ساعت رسید، بنابراین مردم می توانستند الیزابت دوم را هنگام عبور از خیابان ببینند. گفته می شود هزینه هر دستگاه این خودرو 11 میلیون دلار بوده است و با توجه به امکانات فوق العاده ای که ارائه می دهد، هیچکس نمی تواند آن را گران قیمت بداند.

در آن زمان، علاوه بر این دو خودرو، و در صورتی که ملکه از آرناژ خسته شد، مجموعه خودروهای سلطنتی سه رولز رویس و سه دایملر دیگر داشت. البته این دایملرها هیچ ربطی به شرکت آلمانی مالک مرسدس بنز ندارند. دایملر مورد بحث در واقع یک برند انگلیسی است که در دهه 1950 با رولز رویس ادغام شد.

اولین شاسی بلند بنتلی بنتایگا تولید شده توسط این شرکت توسط ولفگانگ دورهایمر مدیر عامل بنتلی به ملکه الیزابت دوم اهدا شد.

جگوار دایملر V8 Super LWB

کلکسیون خودروهای سلطنتی ملکه الیزابت دوم +عکس

ملکه الیزابت دوم پس از ارائه آن در کاخ باکینگهام در سال 2001 به همراه لندرورهای مختلف به مدت سه سال با این خودرو رانندگی کرد. این خودرو با رنگ سبز جذاب خود دارای ویژگی های جذاب و ویژه ای بود که از مهمترین آنها می توان به ما اشاره کرد. می توان به عناصری مانند محفظه ای با طراحی ویژه با کشوی مخصوص برای کیف مورد علاقه ملکه، سیستم تهویه مطبوع که دریچه های آن کمی بالاتر بود و دکمه هایی برای تغییر موقعیت پنجره ها اشاره کرد، زیرا ملکه دوست نداشت باد مستقیماً به صورتش برخورد کند.

سایر ویژگی های قابل توجه عبارتند از جعبه انفیه که با دکمه ای برای چراغ های امنیتی آبی جایگزین شده است، چراغ های آبی اطراف خودرو که همه بدانند ماشین ملکه است، چراغ های جلو و عقب که می توانند چشمک بزنند و در نهایت سیستم های ارتباطی در صندوق عقب. در عقب قرار دارند، بنابراین می توانید به راحتی از داخل ماشین با وزارت خانه و خیابان داونینگ تماس بگیرید.

جگوار X-Type Sportwagon V6 Sovereign مدل 2009

کلکسیون خودروهای سلطنتی ملکه الیزابت دوم +عکس

ملکه الیزابت دوم با خرید جگوار X-Type Sportwagon V6 Sovereign مدل 2009 که اولین واگن تولیدی این شرکت بود، حمایت بی دریغ خود را از شرکت های انگلیسی نشان داد. این ماشین دیگری در مجموعه سلطنتی ملکه الیزابت دوم بود که او هفت سال سوار آن شد. حتی در سال 2017، در سن 91 سالگی، گهگاه می‌توانستید ملکه را ببینید که او را به کلیسا می‌برد.

Vauxhall Cresta PA Friary Estate مدل 1961

کلکسیون خودروهای سلطنتی ملکه الیزابت دوم +عکس

در سال 1961، ملکه الیزابت دوم استیشن واگن فورد زفیر 1956 خود را از مجموعه خودروهای سلطنتی خارج کرد و آن را با یک سدان Vauxhall Cresta PA ساخت انگلیسی جایگزین کرد. اگرچه این خودرو یک خودروی بریتانیایی با موتور 2.2 لیتری 6 سیلندر 82.5 اسب بخاری بود، اما از نظر ظاهری شباهت هایی با مدل آمریکایی مانند لاستیک های دیوار سفید، باله های عقب و برخی موارد دیگر مشاهده می شود.

داخل این سدان فضای کافی برای کل خانواده، سگ‌ها و تجهیزات تفریحی مانند تفنگ و قلاب ماهیگیری وجود نداشت، بنابراین ملکه الیزابت یکی از این خودروها را توسط فریاری به یک استیشن واگن تبدیل کرد. موتور آن نیز با مدل 2.65 لیتری جایگزین شده و حداکثر سرعت آن به حدود 150 کیلومتر در ساعت افزایش یافته است.

رنج روور

کلکسیون خودروهای سلطنتی ملکه الیزابت دوم +عکس

ضمانت نامه سلطنتی نامی است که به شرکت ها یا افرادی داده می شود که کالاها و خدمات را به خانواده سلطنتی ارائه می کنند. در حال حاضر بیش از 800 شرکت دارای این حکم هستند و می توانند مهر سلطنتی خود را به عنوان اثبات اعتبار کالا و خدمات خود به مشتریان نشان دهند.

لندروور تنها شرکت بریتانیایی است که هر چهار حکم انتصاب سلطنتی را از همه اعضای خانواده سلطنتی دریافت کرده است. در واقع، این شرکت از ملکه مادر، ملکه الیزابت دوم، دوک ادینبورگ و شاه چارلز سوم سفارش های سلطنتی مختلفی دریافت کرده است.

از آنجایی که این مقاله را با لندرور شروع کردیم، آن را با رنجروور به پایان خواهیم رساند. ملکه الیزابت دوم به مدل های مختلف رنج روور علاقه زیادی داشت. ملکه الیزابت دوم اولین بار در سال 1979 در کنار یک رنجروور دیده شد. در سال 2002، شرکت لندرور نسل سوم اتوبیوگرافی رنج روور را به او هدیه داد و نسل چهارم رنج روور لندولت در سال 2015 به او ارائه شد. روور یک سکوی ویژه پشت سر داشت که به لطف سقف Landolt، ملکه می توانست بایستد و هنگام عبور برای مردم دست تکان دهد.

اما مدلی که در سال 2002 به او ارائه شد با توجه به تزئینات روی کاپوت خودروی بسیار زیبایی بود. ملکه بیشتر در سفرهای تفریحی و شکار از این خودرو استفاده می کرد. در وسط کاپوت این خودرو یک سگ لابرادور فلزی با پرنده ای در دهانش قرار دارد. عکاسان همیشه علاقه زیادی به این خودرو داشته اند و در هر فرصتی در سفر سالانه ملکه به نمایشگاه اسب سلطنتی ویندزور از آن عکس گرفته اند.

کلکسیون خودروهای سلطنتی ملکه الیزابت دوم +عکس
الیزابت دوم

ملکه سابق بریتانیا
تاریخ مرگ: 8 سپتامبر 2022
محل مرگ: قلعه Balmoral، انگلستان

نظر شما درباره کلکسیون خودروهای سلطنتی ملکه الیزابت دوم چیست؟ به نظر شما کدام یک از این خودروها ارزشمندتر است؟ لطفا افکار خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا