تکنولوژی

کدام حیوانات می‌توانند شیرها را بکشند؟!

خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

مدتهاست شنیده ایم که شیر را سلطان جنگل می نامند، اما این به معنای شکست ناپذیر بودن این شکارچی نیست! زیستگاه های آفریقا علاوه بر اینکه خانه این گربه های بزرگ است، موجودات خطرناک دیگری را نیز پرورش داده است و بسیاری از این حیوانات در قالب حفاظت یا حفاظت از زمین در برابر شیر مقاومت کرده اند و حاضرند این حیوان را شکست دهند.

در ادامه با ما در مجله آرادهمراه باشید تا 8 حیوانی را به شما معرفی کنیم که می توانند شیرها را در موقعیت مناسب شکست دهند.

8- زرافه با پاهای بلند و خطرناک

مانند اکثر کرکس ها، شیرها تمایل دارند آسیب پذیرترین و ضعیف ترین حیوانات را شکار کنند. این روش در واقع یک انتخاب طبیعی است که باعث رشد و نگهداری شیرها می شود. میانگین وزن زرافه نر بیش از 900 کیلوگرم است و با وجود گردن بلند، باید بدانید که قد آنها بیش از 2 متر است. این ویژگی ها با هم آنها را به تهدیدی مهم برای شیرها تبدیل می کند.

بچه زرافه ها هدف و طعمه ساده تری نسبت به زرافه های بالغ هستند. اما باید توجه داشت که زرافه می تواند با نیروی 140 کیلوگرم بر سانتی متر مربع لگد بزند و این مقدار برای شکستن سر شیری که بیش از حد به این حیوان نزدیک می شود، کافی خواهد بود!

زرافه با پاهای بلند و خطرناک

7. کروکودیل، کابوس نیل

اگر وضعیت مناسب باشد، شیرها از دزدیدن تخم مرغ از لانه تمساح نمی ترسند. با این حال سن این حیوان را می توان تهدیدی جدی برای پادشاه جنگل دانست.

7. تمساح کابوس نیل

این گونه ها معمولا با یکدیگر دعوا نمی کنند اما این حیوانات که جثه بزرگی دارند می توانند تمساح ها را برای ورود به میدان جنگ تحریک کنند. همچنین به راحتی شیرهایی را که در عمق چاله های آب به دام افتاده اند می گیرد. تمساح می تواند به هر نیش 260 کیلوگرم بر سانتی متر مربع نیرویی وارد کند که بسیار فراتر از قدرت یک شیر است. هر دو حیوان تاکتیک های خاص خود را برای شکار و حمله به طعمه دارند، اما تاکتیک تمساح برای چسبیدن به یک هدف و غرق کردن آن روشی بسیار موثر برای کشتن یک شیر در نبرد بین این دو حیوان است.

6- کرگدن، تانک متحرک!

شیرها به ندرت کرگدن های سیاه را برای شکار هدف قرار می دهند و شیرهایی که انتخاب های سخت تری انجام می دهند، عمر طولانی تری دارند. شیرها برای شکار بچه کرگدن شناخته شده اند، اما تلاش آنها برای مبارزه و شکار کرگدن های بالغ حتی به صورت گله نادر است.

6- کرگدن روی تانک متحرک

با این حال، کرگدن ها تمایلی به حمله ندارند مگر اینکه احساس کنند جانشان در خطر یا تهدید است. این حیوان می تواند تا 2000 کیلوگرم وزن داشته باشد، اما یک کرگدن بالغ می تواند به سرعت 55 کیلومتر در ساعت برسد و به راحتی یک شیر بالغ را با شاخ خود بکشد.

بیشتر شیرها می دانند که ملاقات با کرگدن های بالغ ارزش ریسک را ندارد. اما محققان می گویند که این حملات به دلیل خشکسالی و سایر شرایط آب و هوایی تشدید خواهد شد.

5- جوجه تیغی غذایی بسیار دردناک

اگرچه در نگاه اول جوجه تیغی ها به دلیل پوشش خاردارشان، غذای خوبی برای شکارچیان نیستند، اما گوشت آبدار این حیوان، طعمه جذابی برای شیر به ویژه در فصول سرد سال کرده است. شیرهای مسن تر نیز در فرو بردن چنگال های خود در بدن جوجه تیغی مهارت بیشتری دارند و این را به مرور زمان به خوبی یاد می گیرند.

5- جوجه تیغی غذایی بسیار دردناک

شیرهای جوان معمولاً در شکار جوجه تیغی شکست می خورند و این باعث می شود که شیرها به تنهایی این حیوان را شکار کنند. جوجه تیغی ها گاهی به حدی به شیرهای تنها حمله می کنند که باعث مرگ حیوان در اثر جراحت می شود. شیرهای دیگر نیز به گونه‌ای زخمی می‌شوند که در نهایت مجبور می‌شوند طعمه‌ای آسان‌تر و کمتر آزاردهنده را تعقیب کنند.

4- هر چه کفتار قوی تر باشد

کفتارها و شیرها اشتراکات زیادی دارند، اما عادت ها و زیستگاه های مشترک آنها را به دشمنان سرسخت یکدیگر تبدیل کرده است. کفتارها طعمه خود را زنده می خورند تا از دزدی شیر یا سایر حیوانات بزرگتر جلوگیری کنند. این حیوان به خاطر خوردن لاشه شکار شیر نیز بسیار معروف است. اختلافات زمینی و درگیری با اجساد بین این دو حیوان بسیار زیاد است و غالباً پیروزی در میدان جنگ به تعداد اعضای هر گروه بستگی دارد.

4- هر چه کفتار قوی تر باشد

اکثر آنها شیرهایی هستند که کفتارها را شکار می کنند و اگرچه کفتارها می توانند شیر را بکشند، اما به راحتی شکست را می پذیرند و به سادگی شیرهایی را که لاشه آنها را گرفته اند مورد آزار و اذیت قرار می دهند و بیشتر سعی می کنند تکه های گوشت را بدزدند.

در مواردی که نسبت تعداد کفتارها به شیر 6 به 1 باشد و یا کفتارها با شیرهای جوان یا شیرهای ماده روبرو باشند، مشاهده شده است که کفتارها با چنگال های تیز و دندان قروچه آنها را می کشند.

3- گاومیش آبی در نبردهای خانوادگی

گاومیش آبی بزرگترین طعمه شیرها نیست، اما این بدان معنا نیست که آنها کشنده نیستند. شیرها معمولاً با درایت کامل به گله های بزرگ این حیوانات از پشت ضربه می زنند تا از شاخ های تیز و سودآور این حیوانات در امان بمانند. شیرهای ماده معمولاً سعی می کنند گاومیش آبی را به طور شگفت انگیزی یا با هدف قرار دادن ضعیف ترین و کندترین آنها شکار کنند، اما باید توجه داشت که این تاکتیک گله می تواند تهدیدی برای خود شیرها باشد.

3- گاومیش آبی در نبردهای خانوادگی

تعداد زیاد گاومیش های آبی در گله باعث شد تا از تاکتیک های جمع آوری استفاده کنند و از جمعیت زیاد خود برای تعقیب شیرها و یا حتی کشتن کسانی که جرات حمله به گاومیش را داشتند استفاده کنند!

این حیوانات همچنین تهدیدی بالقوه برای شیرها محسوب می شوند. زیرا آنها به دنبال شیرهایی هستند تا قبل از اینکه بزرگ شوند و تبدیل به تهدیدی برای قبیله آبی بوفالو شوند آنها را بکشند!

2- اسب آبی با آرواره های کشنده

اسب های آبی که شبیه خوک های بزرگ هستند بیش از هر حیوان دیگری در سال شیرها را می کشند! شیرها عادت دارند به مرزهای زیستگاه خود احترام بگذارند. اسب ها با وجود وزن بیش از 1360 کیلوگرم می توانند به سرعت 55 کیلومتر در ساعت برسند.

هیپوتالاموس با آرواره های کشنده

با این حال، به دلیل کمبود غذا، شیرها گاهی اوقات می توانند به صورت گروهی به اسب آبی حمله کنند. به دلیل جثه بزرگ و پوست ضخیم این حیوان، شیرها باید زمان زیادی را صرف تقسیم طعمه خود کنند. آرواره اسب آبی با قدرت زیادش به راحتی می تواند استخوان های شیر را بخورد! حرکت اشتباه شیرها هنگام شکار این حیوان می تواند منجر به مرگ آنها شود. همچنین اگر شیر به قلمرو اسب آبی حمله کند، این حیوان عصبانی می شود.

1- فیل ترکیبی از بدن عالی و تجربه است

فیل بزرگ‌ترین پستاندار خشکی است و ویژگی‌هایش آن را به طعمه‌ای مغرور برای شیرها تبدیل کرده و با دندان‌ها و چنگال‌هایش سعی در کشتن یک فیل دارد. جای تعجب نیست که یک فیل با بدن قوی می تواند به راحتی یک شیر را بکشد، به همین دلیل است که بیشتر شیرها از بچه فیل ها تغذیه می کنند و فیل ها یاد می گیرند که چگونه از دوران کودکی از خود محافظت کنند.

فیل نر 6350 کیلوگرم وزن دارد و تمام فیل های گله برای محافظت از بچه های خود در برابر شیر جمع می شوند. عاج سنگین و زهر فیل تهدیدی جدی حتی برای گله شیرها محسوب می شود. پوزه این حیوان همچنین قادر است وزنه 180 کیلوگرمی را به راحتی بلند کند و از آن به عنوان سلاحی در برابر مهاجمان خود استفاده کند!

1- فیل یک بدن بزرگ را با یک مغز بزرگ ترکیب می کند

شیرها به راحتی در مواجهه با یک فیل بالغ شکست خواهند خورد و کسانی که بتوانند زنده بمانند صدمات زیادی متحمل خواهند شد. به گونه ای که در اثر این آسیب ها جان خود را از دست بدهند.

سن فیل ها از وزنشان بیشتر است که این یک مزیت است. محققان می گویند که فیل های مسن تر روش های خاص و پیچیده تری برای محافظت از خود در برابر شیرها می دانند و از دانش خود برای محافظت مداوم از گله در برابر تهدیدات خارجی استفاده می کنند.

آقای بلیط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا