تکنولوژی

چگونه اطلاعات شخصی خود را از یک فایل در ویندوز حذف کنیم؟

خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

وقتی صحبت از حریم خصوصی و اطلاعات شخصی می شود، همه ما اغلب به مرورگرهای اینترنت، شبکه های مجازی یا سایر برنامه های آنلاین فکر می کنیم. اما باید بدانید که فایل‌ها گاهی اوقات می‌توانند حاوی ابرداده‌هایی باشند که وقتی در اینترنت آپلود می‌شوند، می‌توانند اطلاعاتی درباره شما آشکار کنند.

چه در حال ایجاد یک فایل متنی در رایانه خود باشید یا یک عکس از تلفن همراه خود به رایانه خود منتقل کنید، همه این فایل ها می توانند برخی از اطلاعات شخصی شما را ذخیره کنند. بنابراین، هنگامی که این فایل‌ها را با دیگران به اشتراک می‌گذارید یا آنها را در اینترنت آپلود می‌کنید، ابرداده با آنها منتقل می‌شود و در نتیجه ممکن است حریم خصوصی شما به خطر بیفتد.

خوشبختانه ویندوز به کاربران خود این امکان را می دهد که اطلاعات شخصی خود را که در فایل ها موجود است قبل از ارسال و به طور کلی در زمانی که می خواهند حذف کنند. این مقاله نحوه انجام این کار را توضیح می دهد. با دی جی همراه باشید

چه نوع اطلاعات شخصی در فایل ها ذخیره می شود؟

نوع اطلاعات شخصی ذخیره شده در یک فایل به نوع فایل بستگی دارد. به عنوان مثال، اطلاعات ذخیره شده در یک فایل متنی ممکن است شامل نام نویسنده، آخرین کاربر ویرایش کننده فایل و شماره نسخه باشد.

به طور مشابه، فایل های تصویری می توانند حاوی اطلاعاتی مانند مدل دوربین (یا تلفن)، صاحب تصویر و غیره باشند. این اطلاعات به عنوان فراداده فایل شناخته می شوند و اگر قصد دارید فایلی را در اینترنت آپلود کنید، بهتر است قبل از انجام این کار، این داده ها را از فایل های خود حذف کنید.

حال بیایید ببینیم چگونه می توانیم این اطلاعات را قبل از اشتراک گذاری عمومی یک فایل حذف کنیم.

نحوه حذف متادیتا فایل در ویندوز ویستا

به عنوان مثال، فرض کنید می خواهید اطلاعات شخصی ذخیره شده در یک فایل متنی را حذف کنید. برای این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. روی فایلی که می خواهید ابرداده آن را حذف کنید کلیک راست کنید.
  2. در منوی ظاهر شده Properties را انتخاب کنید.
  3. در پنجره Properties، به تب Details بروید.
  4. روی پیوند Remove Properties and Personal Information کلیک کنید.

اطلاعات شخصی را از فایل حذف کنید

در اینجا می توانید اطلاعات شخصی خود را از فایل به دو روش حذف کنید:

  • در روش اول وقتی گزینه Create a copy with all possible properties remove را انتخاب می کنید، ویندوز یک کپی از فایل اصلی شما ایجاد می کند و این بار هیچ فایلی را در آن ذخیره نمی کند. بنابراین، اگر می خواهید تمام اطلاعات شخصی خود را به یکباره حذف کنید، این بهترین گزینه است. کادر سمت چپ این گزینه را علامت بزنید و OK کنید.
  • اما در روش دوم می توانید روی Remove the following properties from this file کلیک کنید تا هر اطلاعاتی که می خواهید حذف شود. برای این کار کادر سمت چپ گزینه های خود را علامت بزنید و در نهایت OK را بزنید.

اطلاعات شخصی را از فایل حذف کنید

همانطور که می بینید، به راحتی می توانید اطلاعات شخصی پیوست شده به یک فایل متنی را در قالب ابرداده حذف کنید. شما می توانید همین کار را برای هر نوع فایل دیگری انجام دهید.

حذف اطلاعات شخصی از فایل ها

اکنون می دانید که چگونه اطلاعات شخصی خود را که در قالب ابرداده فایل ذخیره شده است حذف کنید. قبل از به اشتراک گذاری فایل ها به صورت آنلاین، حتما این کار را انجام دهید تا از حریم خصوصی خود به صورت آنلاین محافظت کنید. اگرچه روش ذکر شده در این مقاله برای حذف متادیتا کاملاً واکنش گرا و موثر است، اما می توانید با کمک برنامه های طراحی شده مخصوص این کار مانند متادیتا تاچ و ابزارهای آنلاین مانند متاکلین نیز این کار را انجام دهید.

آقای بلیط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا