تکنولوژی

چه کسی تلویزیون رنگی را اختراع کرد؟

خرید بلیط هواپیما از سافارمارکت

تلویزیون رنگی دستگاهی است که امروزه بسیاری از ما آن را بدیهی می دانیم. البته این خیلی هم عجیب نیست. زیرا تلویزیون بخش بزرگی از زندگی ما را تشکیل می دهد و آنقدر به یک وسیله عادی تبدیل شده است که اصلاً فکر نمی کنیم دقیقاً چه کسی آن را اختراع کرده است! اما اکنون که این سوال را پرسیدیم، مطمئناً کنجکاوی شما برانگیخته شده است و می خواهید بدانید که در واقع چه کسی تلویزیون رنگی را اختراع کرده است؟ پس در ادامه این مقاله از دیجی با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را بررسی کنیم.

تلویزیون خود تاریخ پیچیده ای دارد

جالب اینجاست که تعیین اینکه دقیقاً چه کسی تلویزیون رنگی را اختراع کرده است اصلاً آسان نیست. در واقع، تشخیص اینکه چه کسی تلویزیون را در وهله اول اختراع کرده است، آسان نیست! البته همه ما می دانیم که قبل از اینکه تلویزیون رنگی وجود داشته باشد، تلویزیون های سیاه و سفید ساده وجود داشته است. مطمئناً این روزها برای بسیاری از مردم سخت است که باور کنند زمانی تلویزیون ها قادر به نمایش رنگ نبودند!

تلویزیون

امروزه مردم آن را بدیهی می‌دانند، اما زمانی که رنگ برای اولین بار روی صفحه‌های تلویزیون ظاهر شد، معنای زیادی داشت. در واقع، حتی لوگوی نمادین NBC الهام گرفته از طاووس در ابتدا به عنوان یک ترفند بازاریابی برای تبلیغ برنامه های رنگارنگ شبکه ایجاد شد!

ساموئل مورس و الکساندر گراهام بل جزو اولین کسانی بودند که به فکر انتقال تصاویر از طریق وسایل الکتریکی افتادند. اگر این نام ها آشنا به نظر می رسند به این دلیل است که به ترتیب مخترع تلگراف و تلفن بوده اند. اگرچه این افراد دستگاه‌هایی ساختند که به ترتیب متن و صدا را منتقل می‌کردند، اما همیشه این آرزو را در سر داشتند که روزی می‌توانند تصاویر را به همان روش منتقل کنند.

پل نیپکو یکی از اولین نمونه های تلویزیون را در سال 1884 ساخت. البته دستگاهی که او ساخت مانند تلویزیون های امروزی نبود و از یک دیسک سوراخ دار تشکیل شده بود که تصاویر را با استفاده از یک لامپ نئون منتقل می کرد. اما به دلیل محدودیت های تکنولوژیکی آن زمان، این اختراع بی اثر بود و هرگز به تولید انبوه نرسید. با این وجود، این اختراع راه را برای پیشرفت های بسیاری در سال های آینده هموار کرد. به ویژه، او به دلیل ابداع افکت اسکن که بسیاری از تلویزیون های بعدی از آن استفاده کردند، شناخته شده است.

اختراع نیپکو مبنایی برای اختراعات بعدی شد

بسیاری از مخترعان بعدی مانند کارل فردیناند براون، جان لوگی بیرد و فیلو فارنسورث تلاش کردند تا دستگاه نیپکو را بهبود بخشند و آن را به یک وسیله کاربردی تبدیل کنند. براون لوله های پرتو کاتدی را اختراع کرد که برای چندین دهه اساس اکثر تلویزیون ها بوده است. بیرد همچنین یکی از اولین کسانی بود که تلویزیون مکانیکی ایجاد کرد که تصاویر را نمایش می داد و فارنزورث اولین کسی بود که واقعاً تصاویر را از یک مکان به مکان دیگر منتقل کرد. به همین دلیل است که فرنسورث را اغلب پدر تلویزیون می نامند.

جان لوجی برد
جان لوجی برد

اختراع تلویزیون رنگی به یک اسکاتلندی نسبت داده می شود

در مورد جان لاگی برد باید گفت که او به غیر از تلویزیون مکانیکی، یک تلویزیون رنگی نیز در کارنامه خود دارد. او درست پس از موفقیتی که با تلویزیون سیاه و سفید داشت شروع به ساخت تلویزیون رنگی کرد. در اوایل سال 1928، او توانست اختراع خود را به جمعیت علاقه مند نشان دهد، اما فشارهای اقتصادی مانع پیشرفت او شد. تا سال 1941، او توانست نمونه اولیه ای بسازد که از چرخه رنگ برای افزودن رنگ به تصاویر استفاده می کرد. اگرچه تلویزیون رنگی تا دهه 1960 مورد استفاده قرار نگرفت، سیستم او مبنای بسیاری از اختراعات سال های بعد بود.

شاید یک مکزیکی تلویزیون رنگی را اختراع کرده باشد!

اگرچه تلاش های بیرد برای ایجاد تلویزیون رنگی شناخته شده است، اما گفته می شود که یک مخترع مکزیکی اولین کسی بود که این دستگاه را اختراع کرد. در سال 1940، گیلرمو گونزالس کامارنا یک سیستم تلویزیون رنگی به نام “سیستم میدان متوالی سه رنگ” را توسعه داد. او اختراع خود را در سال 1942 به ثبت رساند و تا سال 1958 به بهبود فناوری خود ادامه داد. بسیاری از مخترعان از کار او برای بهبود بیشتر فناوری تلویزیون رنگی الهام گرفتند.

گیرمو گونزالس کامارنا
گیرمو گونزالس کامارنا

افراد دیگری هم بودند که سعی داشتند تلویزیون رنگی بسازند

شایان ذکر است که بیرد و گونزالس تنها کسانی نیستند که در تلویزیون رنگی کار می کنند. مخترع لهستانی Jan Szepanik در اوایل سال 1897 یک نمونه اولیه ایجاد کرد، اما نتوانست آن را به محصول نهایی تولید انبوه تبدیل کند. یکی دیگر از مدعیان عنوان “پدر تلویزیون” ولادیمیر زوریکین است که در سال 1925 یک سیستم رنگی را به ثبت رساند. جالب اینجاست که زوریکین برای RCA کار می کرد که در نهایت به محبوبیت تلویزیون رنگی کمک کرد. در حالی که شرکت اصلی RCA دیگر وجود ندارد، میراث آن امروزه در NBC زنده است. همانطور که قبلا ذکر شد، لوگوی معروف طاووس NBC نیز یک نماد تبلیغاتی برای نمایش برنامه های رنگارنگ آن بود.

اصلا چه کسی تلویزیون رنگی را اختراع کرد؟!

پاسخ این است که اختراع تلویزیون رنگی را نمی توان به یک نفر نسبت داد، بلکه گروهی از افراد با پیشینه های مختلف در دوره های زمانی مختلف روی توسعه این فناوری کار کردند. هر مخترع و مهندس بر اساس کار پیشینیان خود دستگاه جدیدی ساختند و این پیشرفت های مکرر در نهایت منجر به ایجاد تلویزیون رنگی به معنای مدرن آن شد. همانطور که در متن خواندید، باید از زحمات بسیاری از افراد مانند Nipko، Baird، Gonzalez، Brown و Zurikin برای در دسترس بودن تلویزیون رنگی تشکر کنیم. افرادی که به یکدیگر کمک کردند و در طول سال ها توانستند وسیله ای اختراع کنند که امروزه به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا