ساختمان

چهار منطقه تهران بیش از نیمی از معاملات را به خود اختصاص داده‌اند – مجله آراد

چهار منطقه از 22 منطقه تهران 41 درصد معاملات مسکن را به خود اختصاص داده اند. سنگینی این مناطق در بازار خرید و فروش، تأثیر آنها را بر میانگین قیمت در شهر افزایش داد.

به گزارش مجله خبری آرادو به نقل از ایسنا، بررسی ها نشان می دهد در چهار منطقه از 22 منطقه تهران شامل مناطق 5، 2، 4 و 10 41 درصد و در 6 منطقه یعنی. مناطق مذکور به اضافه مناطق 7 و 14 53 درصد می باشد.درصد انجام معاملات مسکن. در بین این مناطق، سه منطقه قیمتی بالاتر از میانگین شهر و سه منطقه قیمتی کمتر از میانگین دارند.

چهار منطقه تهران بیش از نیمی از معاملات را به خود اختصاص داده‌اند - مجله آراد

مردادماه امسال طبق روال گذشته منطقه 5 تهران رتبه نخست تعداد معاملات مسکن را به خود اختصاص داد. بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی متوسط ​​قیمت هر مترمربع خانه در این منطقه 54 میلیون و 313 هزار تومان و تعداد تراکنش ها نیز یک هزار و 170 فقره است که نشان دهنده 15 درصد قراردادهای فروش است.

رتبه های بعدی از نظر تعداد معاملات مربوط به منطقه 2 با 8.9 درصد، منطقه 4 با 8.8 درصد، منطقه 10 با 8.4 درصد، منطقه 7 با 6.6 درصد، منطقه 14 با 5.5 درصد است.

متوسط ​​قیمت هر متر آپارتمان مسکونی در منطقه 2 66.1 میلیون تومان، منطقه 4 46.7 میلیون، منطقه 10 31 میلیون، منطقه 7 42.4 میلیون و منطقه 14 31.5 میلیون تومان است.

در شرایطی که 6 منطقه مذکور 53 درصد از تعداد تراکنش ها را به خود اختصاص داده اند، در 16 منطقه باقی مانده تنها 47 درصد از معاملات انجام شده است. عوامل مختلفی مانند تراکم جمعیت، سرانه خدمات، اقبال طرف تقاضا، سرمایه گذاری در املاک و معاملات سوداگرانه باعث افزایش حجم خرید و فروش در مناطق پرمعامله شده است. این مشکل می تواند نشان دهنده کاهش تقاضای مصرف کننده در رابطه با کاهش قدرت اقتصادی در مناطق جنوبی تهران باشد.

از سوی دیگر، محاسبه قیمت مسکن در تهران به دلار نشان می دهد که میانگین قیمت هر مترمربع خانه در تهران به 1343 دلار رسیده است که 34 درصد بیشتر از میانگین بلندمدت هزار دلاری است. بر این اساس بازار مسکن 34 درصد حباب دارد و اگر قرار است روند بلندمدت را دنبال کند باید به تدریج فاصله ایجاد شده بین قیمت دلار و قیمت مسکن کاهش یابد.

پس از تثبیت بازار مسکن در سال 1400 تحت تاثیر کاهش انتظارات و انتخاب ها، از ابتدای سال جاری شاهد افزایش قیمت ملک بوده ایم. تورم نقطه به نقطه سالانه در بازار مسکن تهران 38 درصد بوده که 29 درصد آن در 6 ماه گذشته رخ داده است. این نشان می دهد که عواملی در تسریع افزایش قیمت ها در سال جاری نقش داشته اند که کارشناسان مهمترین دلایل آن را تاثیر تورم عمومی، اصلاح نظام یارانه ها و عدم قطعیت ریسک های غیراقتصادی می دانند. بررسی ها نشان می دهد که بازار مسکن از تیرماه 1401 به ثبات نسبی رسیده است رشد آن به تدریج کاهش می یابد خوب.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، متوسط ​​قیمت هر مترمربع مسکن در مرداد 1401 در شهر تهران، متری 42.7 میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل 2.5 درصد و نسبت به ماه مشابه 38 درصد افزایش نشان می‌دهد. سال قبل امسال اما پس از رونق نسبی در ماه های اردیبهشت و خرداد، بازار مسکن از ابتدای تیرماه به تدریج با کاهش معاملات مواجه شد.

مرداد امسال 7825 خرید و فروش مسکن در تهران انجام شد. در حالی که در خردادماه ۱۳۸۷۴ معامله انجام شد که نشان می‌دهد فروش ملک در تهران تقریباً نصف شده است. بر این اساس رشد قیمت ماهانه نسبت به دو ماه قبل به تقریبا یک چهارم رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا