خودرو

چرا بلندگوهای خودرو از کار می‌افتند؟

علت آسیب ناگهانی بلندگوی خودرو چیست؟

آراد: چرا بلندگوهای ماشین منصرف شدند؟ چگونه می توانیم ایرادات احتمالی سیستم صوتی خودرو به خصوص مشکل اسپیکر را شناسایی کنیم؟

بلندگوهای خودرو به مرور زمان فرسوده و حتی خراب می شوند. این امر به ویژه در مورد اسپیکرهای کارخانه ای بی کیفیتی که اکثر خودروها به آن ها مجهز هستند صدق می کند. قطعات داخلی سیستم صوتی خودرو در استفاده طولانی مدت آسیب می بینند و نمی توان کار زیادی برای آن انجام داد.

چرا بلندگوهای خودرو از کار می‌افتند؟

گاهی اوقات گفته می شود که بلندگوی خودرو به طور ناگهانی خراب می شود. آسیب رساندن به همه بلندگوها بدون استفاده مناسب تقریبا غیرممکن است. از جمله این موارد می توان به صدای بیش از حد در سیستم صوتی اشاره کرد. با این حال، زمانی که همه بلندگوهای سیستم صوتی خودرو به یکباره از کار می افتند، معمولاً مشکل از پخش کننده یا واحد اصلی، آمپلی فایر یا سیم کشی است.

در برخی موارد، یک مشکل کوچک سیم کشی بین واحد اصلی و یکی از بلندگوها ممکن است همه بلندگوهای سیستم صوتی خودرو را به یکباره خاموش کند.

ساب ووفر چیست؟ کجا ساب ووفر نصب کنیم ساب ووفر چیست؟ نوار کامپوننت چیست؟ نحوه نصب سیستم صوتی خودرو

بررسی واحد اصلی و تقویت کننده

اگر هدفون سیستم صوتی روشن باشد، اما صدایی از بلندگوها نباشد، به راحتی می توان نتیجه گرفت که مشکل در اسپیکرها است. اما واضح بودن لذت گرایی به این معنا نیست که درست عمل می کند. قبل از انجام هر کار دیگری، باید:

 • مطمئن شوید که دستگاه اصلی در حالت ضد سرقت نیست، که نیاز به رمز عبور دارد.
 • تنظیمات صدا را بررسی کنید.
 • ورودی های مختلف صوتی (مانند رادیو، پخش کننده یا پخش کننده سی دی و غیره) را تست کنید.
 • تمام فیوزهای داخلی مربوطه را تست کنید.
 • سیم ها را بررسی کنید.

اگر مشکلی در واحد اصلی یافت نشد، تقویت کننده باید بررسی شود. در سیستم های صوتی خودرو که از آمپلی فایر استفاده می کنند، آمپلی فایر شایع ترین علت این نوع مشکلات است. چون صدا باید از بلندگوها عبور کند. در فرآیند بررسی تقویت کننده، موارد زیر باید انجام شود:

 • مطمئن شوید که آمپلی فایر واقعا روشن است.
 • مطمئن شوید که تقویت کننده در حالت حفاظتی است.
 • سیم های ورودی و خروجی بلندگو را بررسی کنید.
 • فیوزهای داخلی و خارجی باید برای اطمینان از سالم بودن آنها تست شوند.

چرا بلندگوهای خودرو از کار می‌افتند؟

سیم کشی بلندگوی خودرو را بررسی کنید

از آنجایی که سیم‌های بلندگو اغلب از پشت پانل‌ها و شکل‌ها، زیر صندلی‌ها و روی زمین‌ها عبور می‌کنند، تأیید آنها دشوار است. به نظر می رسد بررسی اتصال بین یک سر هر سیم (در واحد اصلی یا تقویت کننده) و انتهای دیگر در بلندگو آسان تر باشد. در صورت عدم اتصال به این معنی است که سیم در جایی قطع شده است.

اگر بلندگوی ماشین شما داخل درها نصب شده باشد، نقطه عیب رایج جایی است که سیم بلندگو بین درب و پنل آن عبور می کند. اگرچه سیم‌کشی در خودرو معمولاً توسط ورق‌های لاستیکی سخت محافظت می‌شود، اما به دلیل فشار مکرر هنگام باز و بسته کردن درها، سیم‌ها به مرور زمان فرسوده یا شکسته می‌شوند.

چرا بلندگوهای خودرو از کار می‌افتند؟

تست اسپیکر ماشین

راه دیگر یافتن سیم کشی موقت و سیم کشی مجدد برای هر بلندگو است. از آنجایی که این یک روش آزمایش موقت است، باید با برداشتن پانل های درب و سایر اجزا به بلندگوها دسترسی داشت.

اگر بلندگوها با سیم های نو کار می کنند، مطمئن باشید که مشکل از سیم کشی قدیمی است. همچنین می توان با اتصال سیم برق از واحد اصلی یا آمپلی فایر و اتصال سیم های مثبت و منفی هر بلندگو به پایانه های مثبت و منفی یک باتری 1.5 ولتی، بلندگوهای خودرو را تست کرد.

اگر سیم های اسپیکر آسیب ندیده باشند و اسپیکر به طور کامل آسیب ندیده باشد، هنگام اتصال سیم ها به پایانه های باتری، صدای خفیفی شنیده می شود. با این حال، شنیدن صدای خفیف از یک اسپیکر 1.5 ولتی لزوماً به معنای سالم بودن اسپیکر نیست. اگر همه چیز خوب پیش رفت، وقت آن است که او را کنار بگذارید و ادامه دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا