ساختمان

پیامدهای زیست‌محیطی مصالح ساختمانی چیست؟ – مجله آراد

هدف از هرم مصالح ساختمانی کشف ساده ترین روش برای دستیابی به یک نمای کلی سریع از پایداری نسبی مصالح است..

پیامدهای زیست‌محیطی مصالح ساختمانی چیست؟ - مجله آراد

به گزارش مجله خبری آرادبه نقل از هنرآنلاین، هرم غذایی برای همه ما آشناست. آنها راهنمای بصری هستند که به ما نسبت غذاهایی را که مشخصاً برای داشتن یک زندگی سالم نیاز به خوردن روزانه داریم، نشان می دهند. از یک سری لایه ها با انواع مختلف مواد غذایی مانند غلات، آرد، چربی، سبزیجات و غیره تشکیل شده است. بر اساس غذا، که باید در مقادیر بیشتر مصرف شود. همانطور که از هرم به سمت بالا حرکت می کنیم، لایه ها کوچکتر می شوند، که نشان دهنده غذاهایی است که باید کمتر یا کمتر مصرف شوند.

هرم ممکن است بسته به کشورها و فرهنگ ها متفاوت باشد، اما هدف اصلی آن همیشه ارائه راهنمایی برای یک زندگی متعادل است. هیچ ممنوعیتی وجود ندارد، اما برخی از مواد غذایی را نشان می دهد که باید با احتیاط مصرف شوند زیرا بر سلامت ما تأثیر می گذارند.

آیا می توان این را در صنعت ساخت و ساز و ساختمان های ما تکرار کرد؟ با استفاده از همان زبان بصری قابل درک، مرکز معماری صنعتی آکادمی سلطنتی دانمارک (Cinark) هرم مصالح ساختمانی را توسعه داد. این ایده برجسته کردن تأثیرات زیست‌محیطی پرکاربردترین مصالح ساختمانی با تمرکز بر تجزیه و تحلیل سه مرحله بود: استخراج مواد خام، حمل‌ونقل و ساخت‌وساز.

ابزار دیجیتال توانایی مقایسه تاثیر مواد در دسته های مختلف یا بین انواع مواد در یک دسته را فراهم می کند. به این ترتیب، معماران می توانند هنگام تصمیم گیری در مورد هر ماده یا مشخصات محصول در یک پروژه، به طور کامل مطلع شوند. هدف این است که راهی آسان برای دستیابی به یک دید کلی سریع از پایداری نسبی مصالح ساختمانی ارائه شود.

از طریق زبان واضح و شهودی، یک ابزار محاسباتی تعاملی و ملموس را فراهم می‌کند، در حالی که گفتگو را برای کاوش‌های دقیق‌تر در مورد موقعیت هر ماده در هرم و جایگاه آن در طراحی پروژه باز می‌کند. همه موارد بر اساس اطلاعات موجود در اعلامیه‌های محصول زیست‌محیطی مربوطه (EPDs) ارزیابی می‌شوند که اثرات زیست‌محیطی بالقوه ماده یا محصول را از طریق تجزیه و تحلیل استاندارد توصیف می‌کنند و توسط متخصصان تجزیه و تحلیل چرخه حیات توسعه می‌یابند. این ابزار جالبی برای کشف نوع اثر هر یک از مواد و محصولات است. در گزارش زیر، انواع مختلف تاثیرات احتمالی را فهرست می کنیم.

پیامدهای زیست‌محیطی مصالح ساختمانی چیست؟ - مجله آراد

پتانسیل گرمایش جهانی (GWP)

GWP در واقع همان چیزی است که “ردپای کربن” محصول نامیده می شود. از آنجا که گرم شدن کره زمین با تجمع گازهایی مانند دی اکسید کربن و متان در جو افزایش می یابد، GWP محاسبه می کند که مقدار معینی از گاز در اتمسفر چقدر گرما را در مقایسه با همان جرم دی اکسید کربن می تواند حفظ کند. هر چه مقدار GWP بیشتر باشد، تأثیر بیشتری بر گرمایش جهانی دارد. در این حالت، در حالی که ورق های فلزی بالاترین سطح را به خود اختصاص می دهند، مواد آلی دارای درصد منفی هستند، به این معنی که گازهای گلخانه ای بیشتری نسبت به تولید در طول تولید جذب می کنند.

نیروی تخریب لایه ازنODP)

برخی از گازهای آزاد شده توسط مواد در طول تولید می تواند لایه اوزون را از بین ببرد که به نوبه خود محافظت در برابر تشعشعات موجود در جو را کاهش می دهد و علاوه بر تأثیر بر حیوانات و گیاهان، باعث افزایش سرطان پوست می شود. برای محاسبه ODP، گاز پایه مورد استفاده کلروفلوئوروکربن است( CFC-11) در حال حاضر در بسیاری از کشورها ممنوع است و به عنوان یک عامل دمنده برای تولید پانل های فوم قالب گیری شده و فوم های اسپری استفاده می شود. بنابراین، مضرترین محصولات از این نظر عایق های حرارتی هستند، در حالی که موادی که نیاز به پردازش کمی دارند مانند سنگ ها و ورق های مس کمتر به این دسته کمک می کنند.

پیامدهای زیست‌محیطی مصالح ساختمانی چیست؟ - مجله آراد

قابلیت ایجاد ازن فتوشیمیایی (POCP)

پتانسیل تولید ازن فتوشیمیایی توانایی های نسبی ترکیبات آلی فرار (VOCs) را برای تولید ازن در سطح خاک کمیت می کند. در غلظت های بالا، ازن می تواند بر سلامت و طبیعت انسان تأثیر بگذارد. استفاده از معادل های اتیلن (C2H4EQ) به عنوان یک واحد شاخص اندازه گیری می شود. در حالی که مواد مبتنی بر چوب کمترین میزان را دارند، عایق EPS و فولاد ساختاری بزرگترین منابع انتشار هستند.

قدرت اسیدی شدن (AP)

اسیدی شدن می تواند به اکوسیستم و به ویژه گیاهان آسیب برساند. این دسته مقدار گازهای مسئول اسیدی شدن خاک، آب های زیرزمینی و آب های سطحی، تأثیر آن بر حیوانات، اکوسیستم ها و همچنین محیط ساختمان را با استفاده از واحد نشانگر معادل های دی اکسید گوگرد (SO2 EQ) تعیین می کند.

پتانسیل اوتروفیکاسیون (EP)

اوتروفیکاسیون افزایش غلظت مواد مغذی در اکوسیستم ها است که می تواند باعث عدم تعادل مانند بیابان زایی شود. به عنوان مثال، تولید فولاد منجر به انتشار مقادیر زیادی اکسید نیتروژن می شود. اگرچه این عنصر شیمیایی برای خاک حیاتی است، اما غلظت بیش از حد آن می‌تواند بر تنوع زیستی خاک و محیط‌های آبی تأثیر بگذارد.

بنابراین، این ابزار قادر است حجم زیادی از داده ها را در مورد متداول ترین مصالح ساختمانی در یک مکان و از طریق یک رابط بصری جمع آوری کند، که به طراحان اجازه می دهد تا به سرعت تاثیری که هر تصمیم در پروژه می تواند بر محیط داشته باشد را درک کنند. توجه به این نکته ضروری است که داده های ارائه شده ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد.

پیامدهای زیست‌محیطی مصالح ساختمانی چیست؟ - مجله آراد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا