تکنولوژی

پوسته‌ٔ یخی قمر اروپا احتمالاً از برف خالص زیرزمینی ساخته شده باشد!

پوسته یخی اروپا ممکن است از بخشی از یخ زیرسطحی خالص تشکیل شده باشد که به جای پایین شناور به سمت بالا شناور است.

نوامبر تتر

مطالعه جدیدی که در شماره آگوست مجله Astrobiology منتشر شده است، نشان می دهد که پوسته یخی اروپا ممکن است در بخشی از “یخ فرازیل”، تجمع بلورهای یخی پر مانند، تشکیل شده باشد. این یخ نازک مقداری از نمک موجود در یخ را که از خود کلاهک یخی رشد کرده است به دام می اندازد، که احتمالاً منعکس کننده میزان شوری کمتر صفحات یخی اروپا نسبت به آنچه قبلاً تصور می شد، است.

پوسته یخی قمر اروپا و شباهت های آن به زمین

برای اختر زیست شناسان، اروپا یکی از جذاب ترین اجرام منظومه شمسی است. به گفته ناسا، ماه توسط اقیانوسی به عمق 40 تا 100 مایل (60 تا 150 کیلومتر) پوشیده شده است که توسط یک پوسته یخی به ضخامت 10 تا 15 مایل (15 تا 25 کیلومتر) پوشیده شده است. به گفته آژانس فضایی، اندازه اروپا یک چهارم زمین است، اما اقیانوس وسیع آن ممکن است حدود دو برابر بیشتر از تمام اقیانوس های زمین آب داشته باشد و ماه را به مکانی جذاب برای جستجوی حیات بیگانه تبدیل کند.

پوسته یخی قمر اروپا

ناتالی ولفنبرگر، دانشجوی کارشناسی ارشد در موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تگزاس و نویسنده اصلی تیم تحقیقاتی، می‌گوید:

وقتی اروپا را کاوش می کنیم، به شوری و ترکیب اقیانوسی آن نیز علاقه مندیم، زیرا این یکی از چیزهایی است که در قابلیت سکونت بالقوه یا حتی نوع حیاتی که می تواند در آنجا زندگی کند، نقش دارد.

مدارگرد جدید اروپا کلیپر ناسا قرار است در اکتبر 2024 پرتاب شود تا به دور قمر اروپا بچرخد تا ببیند آیا ممکن است زیستگاه مناسبی برای زندگی باشد یا خیر. ظاهراً دانشمندان دانشگاه تگزاس در آستین در حال توسعه رادار یخی Clipper اروپا برای نظارت بر صفحات یخی و اقیانوس زیر آنها هستند.

به عنوان بخشی از این تلاش، محققان می خواستند بفهمند که لایه یخی چگونه ممکن است ساختار داشته باشد. آنها این تخته را با یک مدل آنالوگ از زمین ترسیم کردند و آن را با دو روش اصلی تشکیل یخ در زیر ورقه های یخی قطب جنوب مقایسه کردند. روش انباشته یخ از سطح اتاق های یخ رشد می کند. دیگری یخ شکننده است که در آب سرد دریا شکل می گیرد و به صورت برف معکوس (در جهت مدل) به سمت بالا حرکت می کند و در نهایت در زیر ورقه یخ محبوس می شود.

اروپا، مانند قطب جنوب، احتمالاً دارای یک گرادیان دمایی کم عمق است، به این معنی که دماها دچار دگرگونی کم عمق می شوند. ولفنبرگر، که این مطالعه را رهبری کرد، دریافت که در شرایط این قمر، یخ شکننده احتمالاً بسیار رایج است، به خصوص در مکان‌هایی که یخ به شکاف یا شکستگی نازک می‌شود. اگر یخ فرازیل نیز در اروپا رایج است، این می تواند تفاوت زیادی در ترکیب پوسته یخی ماه ایجاد کند. در حالی که یخ انباشته شده می تواند حاوی 10 درصد نمک آب دریای اطراف باشد، یخ Ferzil بسیار خالص تر است و تنها حاوی 0.1 درصد نمک در آب دریا است که از آن تشکیل شده است. این یخ کم نمک نه تنها ممکن است بر ساختار و استحکام ورقه یخی اروپا تأثیر بگذارد، بلکه ممکن است بر میزان نفوذ رادار کلیپر به یخ نیز تأثیر بگذارد.

استیو ونس، محقق آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (JPL) که در این تحقیق شرکت نداشت، در بیانیه ای گفت.

این مقاله مجموعه جدیدی از احتمالات را برای تفکر در مورد جهان های اقیانوسی و نحوه کار آنها باز می کند. این مرحله را برای چگونگی آماده سازی ما برای تجزیه و تحلیل یخ گیر اروپا آماده می کند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد پوسته یخی قمر اروپا چیست؟ نظرات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید اخبار فناوری از Tikrato دنبال کنید.

منبع: Livescience

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا