ساختمان

پایان پورسانت ملکی به قیمت روز؟ – مجله آراد

به گزارش مجله خبری آرادبه نقل از دنیای اقتصاد، دولت در نظر دارد با تصویب ضوابطی در خصوص میزان حق الزحمه مشاوران املاک، ارتباط بین قیمت روز ملک و کارمزد بنگاه های معاملات ملکی را حذف کند. به ایجاد ثبات در بازار مسکن کمک کند.

به گزارش مجله خبری آرادبه نقل از دنیای اقتصاد، هیات دولت روز گذشته بسته پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار مسکن و اجاره به منظور حمایت از مستاجران و تشویق مالکان قانونمند را تصویب کرد. از جمله محورهای این بسته مصوب می توان به پرداخت تسهیلات کمکی ودیعه مسکن، ایجاد مشوق برای مالکان، ارزیابی خدمات مشاوران املاک و ارتقای توان فنی و تخصصی آنان و همچنین کمک به تکمیل و تحویل نیمه تمام اشاره کرد. پروژه های مسکن (خصوصی و حمایتی). در مصوبه دولت مقرر شد هر سال سقف رشد نرخ اجاره بها مصوب دولت متناسب با تغییرات شاخص قیمت اجاره بها اعلام شده از سوی بانک مرکزی تعیین شود و برای افرادی که این سقف را رعایت کنند، مشوق هایی در نظر گرفته شود.

علاوه بر این، در بخشی از مصوبه مذکور، دولت برای اولین بار ر مجله خبری آرادوارد حوزه مشاوران املاک شد و ارتباط بین میزان حق الزحمه خدمات آنها و قیمت روز ملک را به طور کامل حذف کرد. تا پیش از این نرخ مشاوران املاک بر اساس درصدی از ارزش قرارداد تعیین می شد که به طور مساوی توسط موجر و مستاجر (یا مالک قبلی و جدید ملک) پرداخت می شد. اما براساس مصوبه هیأت وزیران، از این پس نرخ مشاوران املاک برای خرید و فروش ملک بر اساس درصدی از ارزش معاملاتی ملک موضوع ماده (64) قانون مالیات های مستقیم تعیین می شود. مطابق تبصره ذیل و برای امور مربوط به اجاره ملک بر اساس درصدی از ارزش اجاره است. و قانون نظارت، کمیسیون هر شهرستان موظف است در اجرای بند (51) قانون نظام صنفی، نرخ‌های صنفی مشاوران املاک را ظرف یک ماه پس از ابلاغ این مصوبه تغییر دهد.

البته همانطور که در متن مصوبه آمده است، اجرای این بند منوط به روند تایید جزئیات در سامانه صنفی و ابلاغ آن به مشاوران املاک است که احتمالا چندین هفته طول می کشد تا آن زمان روال گذشته انجام شود. در بازار مسکن غلبه خواهد کرد. اما باید فکر کنیم که هنوز مشخص نیست نرخ تعیین شده با فرمول جدید دستمزد مشاوران املاک کمتر از ارقام کلی فعلی خواهد بود یا تقریباً برابر آن؟ این در حالی است که در متن این تصمیم هنوز چند درصد از ارزش معاملاتی ملک به عنوان حق الزحمه به مشاوران املاک پرداخت شود مشخص نیست و باید منتظر تصمیم گیری درباره جزئیات بود. اما بدیهی است که اگر فرمول جدید جایگزین فرمول قبلی شود، دیگر افزایش قیمت مسکن و اجاره بها به مانند الان سود اضافی برای دلالان نخواهد داشت. همچنین در مصوبه دولت صدور کد رهگیری و استفاده از دستگاه کارتخوان برای وصول حق الزحمه به عنوان یک الزام قانونی برای مشاوران املاک برجسته شده است و متخلفان مشمول مجازات تخلفات بر اساس قانون نظام صنفی و مالیات های مستقیم هستند. بر اساس این مصوبه، وزارت راه و شهرسازی موظف شد با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، حداکثر ظرف مدت سه ماه امکان دسترسی و دریافت کد رهگیری را برای عموم مردم فراهم کند.

در این مصوبه پرداخت ودیعه مسکن به مستاجران به صورت سالانه از تعهدات بانک مرکزی اعلام شده است. بر اساس مصوبه شورای دولت، بانک مرکزی موظف است به درخواست مستاجر شرایطی را فراهم کند که در چارچوب قوانین و مقررات مربوط و در مدت زمان دریافت، امکان بازپرداخت اصل عین را داشته باشد. تسهیلات پرداخت آن، فقط سود تسهیلات ماهانه به بانک پرداخت می شود. متقاضیان دریافت مزایای موضوع این ماده با اولویت خانوارهای تحت پوشش موسسات حمایتی، زن سرپرست، خانواده سه فرزند یا بیشتر، زوج‌های جوان و خانوارهای کم‌درآمد، حسب وضعیت هر یک از گروه‌های مذکور، از وزارت راه و شهرسازی از طریق سامانه طرح کمک مسکن، پس از دریافت کد رهگیری و ثبت نام در سامانه، وارد بانک‌های عامل می‌شوند.

بسته هیئت دولت برای ساماندهی بازار اجاره نیز شامل مشوق هایی برای مالکان است که جزئیات آن باید توسط نهادهای ذیربط نهایی و اعلام شود. بر این اساس وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی بسته های پیشنهادی حاوی احکام تشویقی از قبیل پرداخت وجوه بهسازی مسکن و مشوق های مالیاتی برای مالکان واجد شرایط را تهیه کند.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت از تصویب این بسته در جلسه شورای دولت خبر داد و خاطرنشان کرد: برای موجرانی که در تعیین نرخ اجاره بها یا تمدید قرارداد قبلی با مستاجران همکاری بیشتری داشته باشند، مشوق هایی در نظر گرفته می شود که جزئیات آن از تاریخ اعلام می شود. وزارتخانه های خط سخنگوی دولت یادآور شد: یکی از نکات محوری و مهم در این آیین نامه تغییر در نحوه قیمت گذاری خدمات مشاوران املاک است. یکی از عوامل مختل کننده در فضای مسکن و اجاره، نحوه محاسبه کارمزد خدمات سندیکاهای املاک است که درصدی از ارزش معاملاتی است. در این آیین نامه به جای این مساحت، درصدی از ارزش معامله املاک طبق اعلام سازمان امور مالیاتی چه در معاملات بیع و چه در قراردادهای اجاره به عنوان حق الزحمه مشاور املاک در نظر گرفته شود. بهادری جهرمی یادآور شد: روند این امر باید از طریق اتحادیه و هیئت نظارت اتحادیه طی شود تا به صورت نهایی ابلاغ و اجرایی شود.

امین حسین رحیمی وزیر دادگستری نیز در حاشیه جلسه دیروز هیات وزیران در جمع خبرنگاران گفت: اگر مشاور املاکی پس از ابلاغ مصوبه فوق بیش از حق الزحمه اعلام شده دریافت کند، گران فروشی کرده و مجازات می شود. وی خاطرنشان کرد: کمیته های نظارتی تعیین کننده قیمت خدمات مشاوره در شهرستان ها موظفند شاخص قیمت خدمات را مشخص و گزارش دهند تا فرمول جدید حق الزحمه مشاوران املاک نهایی و لازم الاجرا شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا