ساختمان

وزیر کشور: شهرداران از ساخت  و سازهای نا ایمن، جلوگیری کنند – مجله آراد

وزیر کشور با بیان اینکه نیاز به بازتعریف وظایف شهرداری است، گفت: شهرداران باید از ساخت و سازهای خطرناک، بی رویه و بی رویه جلوگیری کنند.

به گزارش مجله خبری آراد، از سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، احمد وحیدی در گردهمایی شهرداران مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت، سردار شهید مهدی باکری را به عنوان الگوی شهرداران معرفی کرد و افزود: در سال 1380، 2000 هزار نفر از مردم به عنوان الگوی شهرداران در اختیار مردم قرار گرفتند. «مسئله شهرداری بحث سازماندهی نیست، بلکه یک سؤال است.» او با بیش از 70 درصد گرانی هایی که در شهرها زندگی می کنند در ارتباط است.

وی کار در شهرداری را به واسطه ارتباط گسترده با مردم فرصتی برای رسیدن به رضایت اجتماعی و تقویت سرمایه اجتماعی دانست و گفت: در کنار مردم بودن، در میان مردم بودن و دست نگه داشتن مردم بسیار مهم است.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: ارتقای جایگاه شهرداران بسیار مهم است، زیرا آنها نه تنها یک نهاد خدماتی هستند، بلکه شامل حوزه های زیست محیطی، اقتصادی، بحرانی و اجتماعی می شوند.

وحیدی با بیان اینکه برای انجام وظایف متعدد و متنوع شهرداری ها نیازمند برنامه ریزی دقیق و بازتعریف وظایف شهرداری ها هستیم افزود: این مدیریت جامع باید در بالاترین سطح باشد. مسئولان کشوری نباید در امور شهرداری دخالت کنند چرا که این حضور باعث کاهش کیفیت کار شهرداری می شود.

شهرداری ها در کشور منابع درآمد خوبی دارند اما متاسفانه بخش زیادی از این درآمد صرف فعالیت های جاری شهرداری و حقوق کارکنان آن می شود.

وحیدی با تاکید بر اینکه شهرداری ها در حوزه آسیب های اجتماعی مسئولیت راهبردی دارند، گفت: اقتصاد شهری پایدار باید توسط شهرداری ها تقویت شود. در سفری که به شهر تبریز داشتم، این شهر به شهر وقاحت معروف شده است و این الگو باید گسترش یابد.

افزایش هزینه های شهری عاملی برای گسترش حاشیه نشینی است

وی افزایش هزینه های شهری را عاملی برای گسترش حاشیه نشینی دانست و گفت: شهرداری ها باید در حوزه املاک و هزینه های مربوطه ورود کنند و بر قیمت املاک و دفاتر نظارت کنند.

وزیر کشور افزود: مدیریت شهری باید به شهرداری ها سپرده شود. شهرداری باید مدیریت محیط شهری را جدی گرفته و اقدامات لازم را برای حفاظت و حمایت انجام دهد.

وحیدی در ادامه به لزوم هزینه کرد مناسب شهرداری ها اشاره کرد و گفت: منابع درآمدی خوبی در شهرداری ها در کشور وجود دارد که متاسفانه بیشتر این درآمدها صرف امور جاری شهرداری و حقوق کارکنان می شود.

شهرداری ها باید وارد حوزه املاک و قیمت های مربوط به آن شوند و بر قیمت املاک و دفاتر نظارت کنند.

سلامت اداری از دیگر محورهای مورد اشاره وزیر کشور بود که اظهار داشت: سلامت اداری در شهرداری ها بسیار حائز اهمیت است و در این راستا الکترونیکی شدن خدمات می تواند کمک موثری باشد.

شهرداری ها باید نقش جدی تری در قانون هوای پاک داشته باشند

وحیدی یادآور شد: شهرداری ها باید نسبت به قانون هوای پاک برخورد جدی تری داشته باشند، احیای حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ نیز می تواند به کاهش ترافیک و روان سازی آن کمک کند.

وی تاکید کرد: شهرداری ها بیشترین ارتباط را با مردم دارند و این باید به عنوان فرصتی برای کسب رضایت عمومی و تقویت سرمایه اجتماعی تلقی شود.

وزیر کشور حفظ هویت شهری را از دیگر وظایف مهم شهرداران دانست و گفت: شهرداران باید در این راستا از ساخت و سازهای بی رویه که بر فرهنگ شهرنشینی و همچنین ایجاد ساختمان های خطرناک اثر نامطلوب دارد، جلوگیری کنند.

وحیدی خاطرنشان کرد: فرهنگ متاثر از کالبد شهری است و به همین دلیل باید به هویت بومی و اصیل شهر توجه شود.

همچنین بر ارزیابی تخصصی و کارشناسی مشکلات و موضوعات اصلی کاری شهرداری ها با تشکیل کارگروه های تخصصی با حضور شهرداران و سازمان های شهرداری ها و دهیاری های کشور و وزارتخانه ها و سایر نهادهای مرتبط در کشور تاکید شده است. .

پیش از سخنان وزیر کشور، شهرداران تهران، قم، زاهدان، یاسوج، مشهد، رشت، شهرکرد، بیرجند، گرگان، اسلام شهر، نجف آباد، ایلام، همازان، بندرعباس نظرات و پیشنهادات خود را در این خصوص بیان کردند. از وظایف شهرداری

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا