ساختمان

وجود ملک‌های ریزدانه بزرگترین معضل ساخت‌وساز در منطقه 10 است – مجله آراد

این سازنده گفت: منطقه 10 تهران شرایط خاصی دارد که سازندگان را با چالش مواجه می کند، بزرگترین مشکل سازندگان متراژ کم ساختمان های قدیمی این منطقه است. آئین نامه شهرداری هم تغییر کرده و تقریباً مجوز ساخت زمین های زیر 180 متر را نمی دهد.

علیرضا خانپور در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری آرادگفت: منطقه 10 ساختمان های تک دال زیادی دارد که بازسازی نشده است. تصور کنید که مقداری غله در این منطقه باقی مانده و همسایگان آن نیز بازسازی شده اند. در واقع ساخت چنین ملکی به صرفه نیست، کار در چنین شرایطی بسیار سخت است.

وجود ملک‌های ریزدانه بزرگترین معضل ساخت‌وساز در منطقه 10 است - مجله آراد

وی بیان کرد: حد 60 درصد + 2 متر یعنی. 70 درصد که به زمین های 250 متری داده می شود، سرمایه گذاری و فعالیت های عمرانی را برای سازنده به صرفه می کند، در زمین های زیر 180 متر این ضریب به 60 درصد می رسد که اگر ضرایب را افزایش دهند، ساخت و ساز در منطقه به هیچ وجه قابل توجیه نیست. 10 به خصوص در دانه های ریز توجیه اقتصادی خواهد داشت.

خانپور با ذکر مثالی ادامه داد: اگر زمین 100 متر با ضریب 60 درصد باشد از این 60 متر 20 متر به فضای آسانسور اختصاص می یابد و در این صورت واحد 40 متر می شود. ماژول چه 40 متر باشد چه 90 متر، همان فضا متعلق به آسانسور است.

وی افزود: با توجه به کوچک بودن ساختمان ها در منطقه 10، یکی دیگر از مشکلات سازندگان این است که گاهی باید با 10 مالک که هرکدام نیازمندی های خاصی دارند سر و کار داشته باشند که کار بسیار سختی است. من یک مثال از مشکلات ساخت و ساز در منطقه 10 می زنم، در حال حاضر پروژه ای داریم که باید سه تخته را با هم ترکیب می کردیم تا به 105 متر برسیم! این سه تخته که دو تای آن 30 متری و دیگری 45 متری است، بین دو ساختمان 7 طبقه نوساز باقی مانده است.

هانپور ادامه داد: از سال 2018 برای دریافت مجوزهای لازم به شهرداری مراجعه کردیم. شهرداری باید شرایطی را فراهم کند که ساخت این زمین‌های کوچک به صرفه باشد وگرنه هیچ سازنده‌ای به این زمین‌ها نمی‌آید و به دنبال نوسازی منطقه نیست. درصد به شرطی که حیاط ساخته شود و 100 درصد پرداخت کنیم و شهرداری برای سازه مستهلک مبلغی دریافت نکند.

این سازنده با بیان اینکه متاسفانه وضعیت ساخت و ساز در بن بست است، گفت: با توجه به رکود بازار صنعت ساختمان و افزایش قیمت ها، انتظار می رود شهرداری های مناطق همکاری بیشتری با سازندگان داشته باشند تا شرایط فعالیت آنها کمی راحت شود. . شهرداری هزینه ها را افزایش داد، در این صورت شرایط ساخت و ساز بسیار سخت شده است. مسئولان باید به منطقه 10 توجه ویژه ای داشته باشند وگرنه چند سال دیگر این پهنه به دلیل افزایش بافت فرسوده از بین می رود.

وجود ملک‌های ریزدانه بزرگترین معضل ساخت‌وساز در منطقه 10 است - مجله آراد

وی با اشاره به اینکه در منطقه 10 زمین مربع و استاندارد به سختی یافت می شود، افزود: یکی دیگر از مشکلات منطقه سند ساختمان های این منطقه است، تعداد کمی از سندی ها در این منطقه اطلاعات دقیق دارند، آنها شرمنده ساختمان هایی هستند که هنوز ساخته نشده است جایگزین شوند. (طرح شمیم ​​با هدف تهیه نقشه و افزایش صحت اسناد صادره برای املاک است.)

خانپور درباره کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی گفت: نمی توان زمان صدور پروانه ساختمانی را به کمتر از دو ماه کاهش داد، فقط گرفتن پروانه و آنالیز خود خاک 20 روز طول می کشد، چگونه می توانند این زمان را کاهش دهند. تا کمتر از دو ماه مگر اینکه در حین اجرای پروژه از تحلیل پیشی بگیرند. اگر بتوانند زمان را کاهش دهند، وضعیت کمی بهتر می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا