تکنولوژی

واردات خودرو انحصاری نمی‌شود [گفت و گوی سایت خبری آرادبا دبیر انجمن خودرو سازان ایران]

با آزادسازی واردات خودرو یکی از سوالات مهم این است که آیا واردات خودرو انحصاری خواهد شد؟ سایت خبری آرادبرای یافتن پاسخ این سوال با دبیر انجمن خودروسازان ایران گفتگو کرده است.

پس از چهار سال ممنوعیت واردات خودرو، اکنون آزادسازی واردات این محصول کار ساده ای به نظر نمی رسد. سوالاتی وجود دارد که هنوز به طور رسمی به آنها پاسخ داده نشده است. از جمله اینکه چه افراد یا شرکت هایی می توانند خودرو وارد کنند؟ و آیا در واردات خودرو شاهد انحصار خواهیم بود یا خیر؟ سایت خبری آراددر این باره با دبیر انجمن خودروسازان ایران صحبت می کند که در ادامه می خوانید.

قیمت روز گوشی در بازار ایران

دبیر انجمن خودروسازان ایران: واردات رقابت مثبت ایجاد می کند

مدتی از آغاز واردات خودرو می گذرد اما هنوز نحوه واردات آن مشخص نیست. آنچه اکنون جالب به نظر می رسد، تفکرات تولیدکنندگان داخلی است. تولیدکنندگانی که زمانی در ایران انحصار خرید و فروش خودرو داشتند اما حالا با واردات خودروهای خارجی جایگاهشان اندکی متزلزل می شود. به نظر می رسد در حال حاضر نیز با وجود اینکه هنوز واردات به صورت رسمی انجام نشده است، شاهد کاهش خرید خودروهای ایرانی هستیم.

دبیر انجمن خودروسازان: واردات رقابت مثبت ایجاد می کند

نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر واکنش شرکت های داخلی به واردات خودرو، گفت: خودروسازان داخلی هرگز با واردات خودرو مخالفت نکرده اند. همیشه گفته ایم که واردات خودرو آزاد است. ما خودروسازان نیز می توانیم در بازاری رقابت کنیم که خودروها دارای استانداردهای شورای عالی استاندارد باشند.»

وی با تاکید بر بلاتکلیفی واردکنندگان خودرو در آینده ادامه داد:

هنوز مقررات خاصی مبنی بر واردات خودرو توسط چه کسانی وجود ندارد و منتظر هستیم تا آیین نامه واردات منتشر شود و پس از آن می توانیم اظهار نظر کنیم.

این پاسخ دبیر انجمن خودروسازان ایران در حالی بود که کوچی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: توزیع خودروهای وارداتی بین خودروسازان باعث ایجاد انحصار خطرناک در بازار می شود که باید به شدت از آن جلوگیری کرد.

بعید است واردات خودرو در انحصار باشد

دبیر انجمن خودروسازان ایران درباره نگرانی‌ها درباره انحصار واردات خودرو و اظهارات نمایندگان مجلس درباره جلوگیری از انحصار واردات خودرو گفت:

بعید است واردات خودرو در انحصار باشد. زیرا از هم اکنون خودروسازان مقصر هستند و بعید است وزارت صمت بخواهد واردات را انحصاری کند. قطعا قوانین به گونه ای تنظیم می شود که واردکنندگان بتوانند واردات داشته باشند و ما مخالفتی با آن نداریم.

بعید است واردات خودرو در انحصار باشد

وی همچنین علت عدم واردات خودرو را تشریح کرد و گفت: ایران خودرو و سایپا به تولید خود ادامه می دهند و برنامه ای برای ارتقای کیفیت خواهند داشت. در واقع به راحتی می توانیم با خودروهای وارداتی آینده رقابت کنیم.

اگر تاکنون واردات صورت نگرفته است به این دلیل نیست که دولت برای حمایت یا حمایت از صنعت خودرو می‌خواست واردات را ممنوع کند. بلکه ممنوعیت واردات خودرو به دلیل حفظ منابع ارزی کشور بوده است. «قبلاً گفته ام که هیچ وقت مخالف واردات خودرو نبوده ام.

آخرین کلمه

همانطور که در شرایط فعلی می بینیم، به نظر می رسد هنوز توافقی بین دولت و واردکنندگان و خودروسازان ایرانی مبنی بر واردات خودرو توسط چه کسانی صورت نگرفته است. اظهارنظرهای پراکنده مسئولین همچنان کاملاً شخصی است و هنوز شاهد اظهار نظر رسمی با اجماع نیستیم.

اما آنچه مسلم به نظر می رسد این است که در صورت انحصار واردات، مشکلات صنعت خودرو که باید با واردات حل می شد، شکل دیگری به خود می گیرد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره نظر دبیر انجمن خودروسازان ایران درباره واردات خودروهای انحصاری چیست؟ نظرات خود را در قسمت نظرات بنویسید همانند سازی عنوان.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا