ساختمان

واحدهای ملکی که مشتری ندارند! – مجله آراد

در شرایطی که حدود 65 درصد از واحدهای عرضه شده در بازار مسکن تهران آپارتمان های بالای 100 متر است، سهم این خانه ها تنها 28 درصد از معاملات نهایی است.

به گزارش مجله خبری آرادو به نقل از ایسنا، آپارتمان های بالای 100 متر به دلیل کندی معاملات مسکن در تهران دچار رکود شده اند. اگرچه از نظر فاصله نیروی تقاضا تا سطح عمومی قیمت بازار مسکن، واحدهای متوسط ​​و کوچک مشتری کمی دارند، اما آپارتمان های بالای 100 متر در وضعیت بدون مشتری گرفتار شده اند.

مرداد امسال از 7825 معامله مسکن در تهران، نسبت آپارتمان های بالای 100 متر 2235 و واحدهای بالای 200 متر تنها 166 مورد بوده است. آپارتمان های کوچکتر بررسی ها نشان می دهد که حدود 65 درصد از واحدهای تحویلی در بازار مسکن تهران خانه هایی با متراژ بالای 100 متر است. و این در حالی است که در مرداد ماه امسال خانه های 60 تا 70 متری از نظر تعداد معاملات قطعی در رتبه اول و آپارتمان های 50 تا 60 متری در رتبه دوم قرار دارند.

واحدهای مسکونی بالای 100 متر در مرداد ماه جاری تنها 28 درصد معاملات مسکونی شهر تهران را به خود اختصاص داده اند و سهم واحدهای بالای 200 متر تنها 2.1 درصد بوده است.

از سوی دیگر، شکاف ایجاد شده بین قیمت مسکن و فرصت تقاضا منجر به کاهش دائمی معاملات با نوسازها و افزایش خرید و فروش آپارتمان‌های کلنگی شد. در مرداد امسال، واحدهای با عمر مفید بیش از 20 سال، 21 درصد از قراردادهای خرید و فروش مسکونی در تهران را تشکیل می دهند. در حالی که در سال گذشته سهم این آپارتمان ها 11 درصد از کل معاملات بوده است، در سال 1392 سهم این آپارتمان ها 5.8 درصد بوده است.

واحدهای ملکی که مشتری ندارند! - مجله آراد

با توجه به فشار تقاضای مسکن کوچک و متوسط ​​و همچنین کاهش سرعت معاملات کلان مسکن، قیمت هر مترمربع آپارتمان های کوچک نسبت به خانه های بزرگ بیشتر است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، متوسط ​​قیمت هر مترمربع خانه در مرداد 1401 در تهران، متری 42.7 میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل 2.5 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 38 درصد افزایش نشان می دهد. .

امسال اما پس از رونق نسبی در ماه های اردیبهشت و خرداد، بازار مسکن از ابتدای تیرماه به تدریج با کاهش معاملات مواجه شد. مرداد امسال 7825 خرید و فروش مسکن در تهران انجام شد. در حالی که در خردادماه 13 هزار و 874 معامله انجام شده که نشان می دهد خرید و فروش ملک در تهران تقریبا به نصف رسیده است. بر این اساس رشد قیمت ماهانه نسبت به دو ماه قبل به تقریبا یک چهارم رسید.

یک کارشناس بازار مسکن معتقد است در نیمه دوم سال بازار نسبتا آرام تری در انتظار ما است. رامین گوران درباره پیش بینی بازار مسکن در 6 ماهه دوم سال 1401 به ایسنا گفت: معتقدم در شش ماهه دوم سال تورم چندانی در بازار مسکن وجود نخواهد داشت. زیرا اتفاقاتی که می تواند منجر به افزایش قیمت شود مانند افزایش هزینه مصالح ساختمانی و دستمزد رخ داده است. تنها عاملی که می تواند بر بازار مسکن تاثیر بگذارد، هجوم ناگهانی دلالان و فروشندگان بورس است که با توجه به رکود معاملات مصرف کننده، بعید به نظر می رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا