ساختمان

هزینه خرید اوراق مسکن کاهش یافت – مجله آراد

چند هفته ای است که قیمت اوراق وام مسکن به کمتر از 100 هزار تومان رسیده است. موضوعی که می تواند برای خریداران مسکن خوب باشد زیرا هزینه دریافت وام کمتر می شود. اما آیا انتظار برای کاهش قیمت اوراق مسکن منطقی است و به خریداران ملک کمک می کند؟

به گزارش مجله خبری آرادو به نقل از تجارت نیوز، مجموع وام مسکن اعطایی به زوجین در شهر تهران 480 میلیون تومان است که شامل 400 میلیون تومان خرید مسکن و 80 میلیون تومان وام وام مسکن است. بنابراین برای دریافت وام 400 میلیون تومانی باید 800 سند تسهیلات مسکن خریداری کنند. ضمن اینکه برای دریافت وام 80 میلیون تومانی باید 160 برگ دیگر خریداری کنند.

در حال حاضر هر برگ امتیاز تسهیلات مسکونی (مربوط به خرداد 1400) حدود 95 هزار تومان در بازار سرمایه خرید و فروش می شود. هزینه خرید 960 کارت تسهیلات مسکن حدود 91 میلیون تومان است.

آیا خریداران مسکن باید منتظر کاهش قیمت اوراق باشند یا خیر؟

در سال های اخیر هزینه خرید اوراق مسکن به دغدغه جدی متقاضیان وام تبدیل شده است. در واقع سایت مسکن به جای حل مشکل کمبود بودجه متقاضیان که عمدتا خریداران مصرفی هستند، مشکل ایجاد کرد. قیمت اوراق در زمستان گذشته به اوج خود رسید، زمانی که یک سوم مبلغ وام صرف خرید اوراق شد. قیمت هر برگ تسهیلات مسکن در بهمن ماه سال گذشته به بیش از 150 هزار تومان رسید.

در آن زمان خرید اوراق مورد نیاز برای اخذ وام مسکن حدود 160 میلیون تومان بود. حتی قیمت اوراق وام مسکن در ابتدای اسفند به بالای 180 هزار تومان رسید. در واقع خریداران حدود یک سوم مبلغ وام را از دست دادند و تنها 320 میلیون تومان دریافت کردند.

اما اکنون که قیمت اوراق کاهش یافته است، شاید به نظر برسد که خرید مسکن با وام در حال حاضر نسبت به بهمن ماه گذشته مقرون به صرفه تر است، اما اینطور نیست. زیرا میانگین قیمت مسکن در تهران از بهمن سال گذشته تا شهریور امسال 30 درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش ماهانه بانک مرکزی از توسعه بازار مسکن در تهران، متوسط ​​قیمت مسکن در بهمن ماه سال گذشته 33 میلیون تومان بود اما اکنون به بیش از 43 میلیون تومان رسیده است. در واقع بر اساس میانگین قیمت یک خانه، یک واحد مسکونی 70 متری در بهمن ماه حدود 2.3 میلیارد تومان قیمت داشت اما اکنون بیش از 3 میلیارد تومان قیمت دارد.

در واقع انتظار برای کاهش قیمت اوراق وام مسکن در بلندمدت سودآور نیست زیرا تورم سریعتر حرکت می کند و اثر کاهش هزینه اعتبار را از بین می برد.

آیا رشد بازار مسکن از سایر بازارها عقب است؟

بررسی نرخ رشد بازار مسکن نسبت به سایر بازارها و تورم نیز نشان می دهد که خرید مسکن حتی با هزینه بالای وام مسکن سودآور است. البته برای کسانی که به اندازه مبلغ وام کسری بودجه دارند. نه آنهایی که نقدینگی بسیار کمی دارند یا توان پرداخت اقساط چند میلیونی را ندارند.

بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، شاخص تورم خانوارها از ابتدای بهمن ماه سال گذشته تا پایان شهریورماه امسال 35 درصد افزایش یافت و در واقع تورم کشور در 8 ماه گذشته معادل 35 درصد بوده است.

در این بازه زمانی گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که میانگین قیمت مسکن از متری حدود 33 میلیون تومان به بالای 43 میلیون تومان رسیده است. در واقع مسکن در تهران سعی کرده با تورم همگام شود و حدود 30 درصد رشد داشته است که فاصله چندانی با تورم 35 درصدی ندارد. این بدان معناست که خریداران خانه توانسته اند از سرمایه خود در برابر اثرات منفی تورم محافظت کنند.

نرخ رشد در سایر بازارها نیز نشان می دهد که خریداران مسکن در مقایسه با سرمایه گذاران در سایر بازارها در وضعیت نسبتا مطلوبی قرار دارند. نرخ رشد سرمایه خریداران مسکن دو برابر خریداران دلاری است.

کسانی که در ابتدای بهمن ماه دلار 28 هزار تومانی خریده اند می توانند در پایان شهریور ماه با 15 درصد افزایش به فروش برسانند. از سوی دیگر سکه امامی که شاخص بازار سکه است در 8 ماه گذشته 22 درصد رشد داشته که نسبت به بازار مسکن کمتر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا