ساختمان

هتل آسمان، متروپلی دیگر در شیراز؟ – مجله آراد

شباهت های هتل آسمان شیراز و کلانشهر آبادان نگرانی هایی را نسبت به تکرار فاجعه در فارس ایجاد کرده است.

به گزارش مجله خبری آرادو به نقل از ایلنا، تصاویر فروریختن دیوارها، پله ها، درها، آجرها و سنگ ها در «کلانشهر» آبادان نشان می دهد که از این برج یازده طبقه تنها یازده خاک و آهن باقی مانده است. این یک فاجعه انسانی است که برخی از معماران و مهندسان عمران استان معتقدند در شهرهای دیگر کشور از جمله شیراز «کلانشهرهای» زیادی وجود دارد که هر کدام می تواند فجایع دیگری را به دنبال داشته باشد.

ساختمان اداری و تجاری متروپل در آبادان مراحل پایانی ساخت و بهره برداری را می گذراند که در دوم خرداد به طور ناگهانی فروریخت. از طرفی تقصیر شهرداری، سازمان نظام مهندسی ساختمان ها، طراحان و مجریان پروژه است که چنین فاجعه ای را رقم زدند.

با وجود تلفات انسانی این فاجعه، این حادثه هشداری برای سایر شهرها از جمله شیراز است که لازم است مسئولان مربوطه نظارت بیشتری بر کار سازندگان سازه های مختلف داشته باشند. پاسخ به این سوال مستلزم تحلیل پروژه های عظیمی است که در بسیاری از شهرها از جمله شیراز در حال اجراست. ناظران ساختمان ها در پروژه های زیر 4000 متر مربع باید به صورت سیستمی و خودسرانه توسط سازمان نظام مهندسی به مالک معرفی شوند.

در پروژه های بزرگ با مساحت بیش از 4000 مترمربع، شهرداری به مالکان اجازه داده ناظر ساخت و ساز را خودشان انتخاب کنند و این آغاز بستر ناسالم برای تخلفات انبوه است.

ناظران به ساختمان فشار می آورند

یکی از اعضای نظام مهندسی استان فارس معتقد است: طبیعتاً مجری پروژه موظف است در صورت وقوع تخلف در مراحل ساخت ساختمان، تخلف را به شهرداری گزارش دهد.

واحدی در این گفت و گو با طرح این سوال که آیا ناظری که مالک منتخب رسا و صاحب حقوق پروژه است قدرت مقابله با تخلفات احتمالی مالک را خواهد داشت؟ بودجه مستقیم ایجاد شده بین طرفین این فرصت را برای مالک ایجاد می کند تا ناظران ساختمان را تحت فشار بگذارد تا در مورد تخلفات احتمالی سکوت کنند و روند معیوب ساختمان را تایید کنند.

وی ادامه می دهد: این رویه مذموم می تواند منجر به شکل گیری ساختمان های عظیم اما غیراستاندارد شود و احتمال ایجاد فاجعه ای مشابه کلانشهر در این گونه ساختمان ها وجود دارد.

طراح و ناظر تاسیسات ساختمان با اشاره به اینکه جامعه مهندسی فرهیخته و عفیف است و بارها در این خصوص هشدار داده و خواستار نظارت سیستمی بر ساختمان های بزرگ شده است، گفت: متاسفانه ذینفعان مانع از اصلاح این رویه شده اند. حادثه کلانشهر می تواند دغدغه اصلی مسئولان شهرداری شیراز برای اصلاح ساختار انتخاب ناظر در ساختمان های بزرگ باشد تا با نظارت بهتر بر روند بلندمرتبه سازی از حوادث احتمالی آینده جلوگیری شود.

هتل آسمان شیراز یکی دیگر از «کلان شهرها» است.

رئیس مجمع نمایندگان فارس با بیان اینکه می‌توان سرنوشت برخی از ساختمان‌های قدیمی شیراز را به کلان شهر ربط داد، گفت: کلان شهرها شباهت‌هایی بین این دو وجود دارد که خدای ناکرده در این 17 طبقه این اتفاق بیفتد. هتل، خیلی بدتر از حادثه متروپلیس در آبادان خواهد بود.

علیرضا پاک فطرت در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه استاندارد هتل آسمان شیراز در روزهای اول 6 طبقه بود، گفت: اما مالک این هتل به تدریج آن را به حدود 17 طبقه افزایش داد و در صورت بروز حادثه دو طبقه به آن اضافه کرد. آتش سوزی یا زلزله در این هتل که در یک کوچه 12 متری قرار دارد، امکان وقوع فاجعه ای بدتر از کلان شهر غیرممکن نیست.

سکوت کارکنان فارس در مورد هتل آسمان مبهم است

رئیس مجمع نمایندگان فارس با اشاره به اینکه سکوت کارکنان فارس در قبال هتل آسمان مبهم بود، خاطرنشان کرد: مردم و مدارس اطراف ما فکر می کنند ما رای نداده ایم. در نهایت قرار بر این شد که مالک بنای پروانه را بردارند و 650 متری هتل را تخریب کنند اما هنوز این کار انجام نشده است.

نماینده شیراز و زرگان با اشاره به اینکه مالک هتل آسمان پس از رأی گیری مجدد ساخت و ساز را از سر گرفت، گفت: تکمیل و بهره برداری از پروژه هایی مانند هتل آسمان سرمایه گذاری خوبی به نظر می رسد اما نباید فراموش کرد که این پروژه. در آینده ای نه چندان دور با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

مجوز هتل آسمان نیز به صورت اجاره صادر شده است

رئیس مجمع نمایندگان فارس با بیان اینکه متأسفانه مجوز هتل آسمان شیراز به عنوان اجاره صادر شده است، گفت: به طور قطع نمی توان برای هتلی در مرکز شهر با این تعداد طبقه مجوز داد. صدور این مجوز برای مالک هتل آسمان بسیار تعجب آور و مبهم است.

نماینده شیراز و زرگان با اشاره به اینکه متأسفانه شهرداری و شورای شهر در حال حاضر به موضوع هتل آسمان توجهی ندارند و در زمینه حمل و نقل مشکل دارند، خاطرنشان می کند:

سازندگان “متروپل” به عنوان سرمایه گذار در حال فساد هستند

وی گفت: متأسفانه آنچه بر اثر ریزش ساختمان آبادان رخ داد غیرقابل تصور است. چهره ای خشن ساخته اند.

وی گفت: متأسفانه سازندگان ساختمان متروپل با استفاده از واژه سرمایه گذار از فساد ناشی از ساخت این ساختمان استفاده می کنند. مسئولان از رفتار قانونمند مدیران سوء استفاده می کنند و گاه از آنها رنجش می برند.

پاک فطرت با اشاره به اینکه خلاء قانونی زیادی در حوزه ساخت و ساز وجود ندارد، گفت: بدون شک قانون نظام مهندسی کشور یکی از قوانین مترقی در این حوزه است که البته در حال بازنگری است. نکات مهم. “

حدود 100 ساختمان در بخش فنی و تاسیسات شیراز آسیب پذیر هستند

رجبی، رئیس سابق سازمان نظام مهندسی و ساختمان کشور با بیان اینکه در حال حاضر از وقوع دقیق حادثه متروپل بی اطلاع هستم، گفت: اما لازم به ذکر است که در زمان وقوع حادثه پلاسکو، نظام مهندسی به نظام مهندسی اعلام کرده است که در این مورد اعلام شده است. گزارش می دهد که تعداد زیادی و حدود 100 ساختمان در بخش فنی تاسیسات و ش شیراز آسیب پذیر هستند.

فرج الله رجبی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، با تاکید بر اینکه اصول نگهداری ساختمان به عنوان یکی از مقررات ملی در ساختمان ها باید رعایت شود، افزود: تعمیر و نگهداری ساختمان ها در شهرها باید زیر نظر تیم تخصصی و این متخصص انجام شود. این مرکز باید با جدیت تمام مسائل را رصد و بررسی کند.

وی بر لزوم نظارت دقیق شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان ها تاکید کرد و گفت: راستی آزمایی نقشه ها توسط این دو سازمان و نظارت دقیق باید با جدیت انجام شود.

رجبی معتقد است: باید سازوکار دقیق و حضور ناظر دائمی برای ساخت و ساز ساختمان هایی مانند «کلان شهر» مشخص شود، در حالی که نظارت شهرداری و نظام مهندسی برای ساخت و ساز ساختمان هایی مانند «کلان شهر» کافی نیست. “.

رئیس سابق سازمان نظام مهندسی کشور با تاکید بر اینکه برای ساخت ساختمان های بزرگ باید اسناد و مدارک دقیقی وجود داشته باشد، گفت: البته ناظر محلی دقت می کند که ساخت و ساز اضافی بالای پروانه نباشد.

عضو سابق کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه اطلاعات دقیقی از جزئیات هتل آسمان ندارم، گفت: شنیده ام در سال های اخیر گروهی در امر مقاوم سازی هتل آسمان نقش داشته اند. برای مردم و مسئولان توضیح دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا