تکنولوژی

نورالینک چیست؟ چگونه می‌توانیم با استفاده از مغزمان با ماشین‌ها صحبت کنیم؟

خرید بلیط هواپیما از سافامارکت

Neuralink یک فناوری است که به افراد کمک می کند با استفاده از مغز خود با ماشین ها ارتباط برقرار کنند. این پروژه جسورانه و جاه طلبانه ایلان ماسک است که در آن مغز انسان به اینترنت متصل است و برای کمک به رانندگی ماشین ها برای استفاده تجاری طراحی شده است. اگرچه هنوز تاریخ دقیق انتشار NoorLink اعلام نشده است، اما اینجا هستیم تا آخرین اخبار این فناوری را با شما همراهان همیشگی دی جی به اشتراک بگذاریم.

Neuralink چیست؟

Neuralink دستگاهی است که از طریق جراحی در مغز شما کاشته می شود و با استفاده از آن می توانید به راحتی ماشین ها را کنترل و با آن ها ارتباط برقرار کنید. این پروژه می تواند پیشرفت های علمی در آناتومی و نورولوژی را در طول سال ها بهبود بخشد.

این پروژه همچنین تاثیر بسزایی در تحقیقات مربوط به سیگنال های الکتریکی در مغز و دستیابی به راهکارهای عملی در درمان مشکلات مختلف پزشکی دارد و می تواند کمک شایانی به شما کند.

Neuralink چیست؟ 1
نحوه انتقال اطلاعات به نورالینک

Nuralink اولین بار در سال 2016 تاسیس شد و از آن زمان تا کنون روی توسعه این فناوری کار می کند. با استفاده از این فناوری تراشه ای به نام N1 در جمجمه شما نصب می شود که قطر آن 8 میلی متر است و دارای چندین سیم الکترود و عایق برای سیم ها می باشد.

Neuralink چیست؟ 2
اندازه تراشه پیوند عصبی در مقایسه با انگشت کوچک انسان

سیم هایی که در عکس بالا مشاهده می کنید در طی یک عملیات با استفاده از ربات وارد بدن انسان می شوند. این سیم‌ها به قطر نورون‌های مغز هستند و از یک تار مو 100 میکرومتری نازک‌تر هستند. برای اینکه این مقدار برای شما قابل لمس باشد کافی است قطر یک دسته مو را در نظر بگیرید و آن را بر 10 تقسیم کنید!

Neuralink چیست؟ 3
شما می توانید بیش از یک دستگاه را در جمجمه خود قرار دهید.

مکس هوداک، رهبر پروژه می‌گوید: «می‌توانید بیش از یک دستگاه پیوند عصبی را در جمجمه خود قرار دهید تا قسمت‌های مختلف مغزتان را هدف قرار دهید».

Neuralink چگونه کار می کند؟

من فیلم هالیوودی ماتریکس را داشتم (ماتریکس) دیدی؟ صحنه ای را به خاطر دارید که نئو (کیانو ریورز) هنرهای رزمی را فقط با بارگذاری اطلاعات در رایانه ای در مغز خود آموخت؟

با نورلینک ممکن است نتوانید هنرهای رزمی یاد بگیرید، اما قطعا می توانید سیگنال های الکتریکی را از طریق مغز خود برای کنترل ماشین ها ارسال و دریافت کنید.

اکنون این شرکت می‌گوید که مردم می‌توانند از این فناوری برای کنترل دستگاه‌های اساسی مانند تلفن‌های هوشمند، رایانه‌ها و یا حتی نوشتن با استفاده از افکار خود استفاده کنند.

Neuralink چیست؟ 3
حسگرهای Neuralink در محفظه ای قرار دارند که سیم ها و عایق دستگاه را نگه می دارد.

برای درک بهتر نحوه عملکرد پیوند عصبی، ابتدا باید به این نکته توجه کنیم که مغز ما از نورون ها برای ارسال اطلاعات به قسمت های مختلف بدن استفاده می کند.

این نورون ها در بدن با اتصال به یکدیگر از طریق سیگنال های شیمیایی به نام «انتقال دهنده های عصبی» یا «نروترنسمیترها» به یکدیگر متصل شده و شبکه بزرگی را تشکیل می دهند. این واکنش در نهایت یک میدان الکتریکی ایجاد می کند و شما می توانید این واکنش ها را با قرار دادن یک الکترود در اطراف آن ثبت کنید.

این الکترودها می توانند سیگنال های الکتریکی را در مغز شما دریافت کرده و آنها را به الگوریتم های قابل خواندن توسط ماشین تبدیل کنند. با این روش، Neuralink می تواند هر چیزی را که در مورد آن فکر می کنید بخواند و راهی برای صحبت با ماشین ها بدون نیاز به گفتن پیدا کند. بنابراین نیازی به گفتن «الکسا»، «سیری» یا «اوکی گوگل» ندارید!

هدف نهایی تراشه N1 شناسایی و تحریک شوک الکتریکی در مغز شما است. همچنین می توانید با استفاده از اپلیکیشن ویژه آن مهارت های مختلفی را بیاموزید.

Neuralink چیست؟ 4
Noralink یک برنامه ویژه برای یادگیری مهارت های کاربران خود ارائه می دهد.

هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. اما چیزی که از آن مطمئن هستیم این است که فرآیند استفاده از Neuralink بی سیم خواهد بود.

Nuralink چگونه نصب خواهد شد؟

با سوراخ کردن جمجمه و قرار دادن سیم در مغز می توان از Neuralink استفاده کرد و به همین دلیل این مشکل برای انسان بسیار نگران کننده است. ایلان ماسک در مورد روش نصب این دستگاه می گوید که فرآیند جراحی و نصب نورالینک بسیار پیچیده تر از توانایی های دست انسان است.

Neuralink چیست؟ 5
یک ربات عمل جراحی را انجام می دهد و یک دستگاه پیوند عصبی را روی مغز انسان نصب می کند.

همه این دلایل باعث شد نورالینک از یک ربات پیشرفته برای وارد کردن سریع و دقیق تراشه در قشر مغز استفاده کند. این شرکت می‌گوید که تمام مراحل مطابق با مقررات وزارت بهداشت ایالات متحده برای اطمینان از ایمنی عملیات خواهد بود.

این ربات با استفاده از یک میکروسکوپ و یک سوزن 24 میکرونی، اتصال عصبی را به مغز وارد می کند. این سوزن ها به قدری کوچک هستند که نمی توانید به راحتی آنها را با چشم غیر مسلح ببینید.

Neuralink چیست؟ 6
اندازه سوزن ربات را با یک پنی مقایسه کنید

نورالینک می گوید 10000 الکترود می تواند در مغز شما کاشته شود. این ربات طوری طراحی شده است که دستگاه را بدون کوچکترین تماسی با رگ های خونی یا شریان ها وارد سر می کند. هر الکترود بدون عبور از رگ های خونی وارد موقعیت خود می شود.

Neuralink چیست؟ 7
تصویری از الکترودهای کاشته شده در مغز

این کار از طریق یک برش 2 میلی متری انجام می شود که تا 8 میلی متر گسترش می یابد. پس از عمل، این قسمت از جمجمه با یک ماژول تراشه پوشانده می شود.

Neuralink چیست؟ 8
این عمل نیاز به یک برش 2 میلی متری در جمجمه شما دارد

پروسه نصب به گفته ایلان ماسک دو ساعت طول می کشد و فرد در این فرآیند نیمه بیهوش می شود. ماسک همچنین می گوید که پس از نصب تراشه روی هد، هیچ سیم و آنتنی از سر کاربران خارج نمی شود!

چگونه از Neuralink استفاده کنم؟

نورالینک می گوید که فاز اولیه این پروژه به دنبال تمرکز بر حمایت از صنعت مراقبت های بهداشتی است. دستگاه Nuralink می تواند به افراد فلج با کارهای ساده مانند استفاده از تلفن یا کار با رایانه کمک کند. صرع نیز با این دستگاه قابل درمان است.

ایلان ماسک در مصاحبه ای گفت که دستگاه Neuralink قادر است بینایی افراد نابینا را حتی اگر اعصاب بینایی خود را از دست داده باشند بازگرداند. او می گوید: «این فناوری در واقع می تواند هر مشکل مغزی را حل کند.

این ماسک همچنین اضافه می کند که Noralink می تواند برای بازیابی حافظه، گفتار و حرکات بدن یک فرد فلج استفاده شود. او می گوید:

آزاد کردن همزیستی کامل فناوری و مغز انسان می تواند افراد را قادر سازد تا بدون نیاز به صحبت با یکدیگر با یکدیگر تعامل کنند!

او مشخص نکرد که آیا این امر مستلزم یادگیری زبان دیگری است یا خیر، اما مسلم است که این گفته ممکن است. حال تصور کنید که توانایی خواندن ذهن افراد نیز ممکن است!

Neuralink چیست؟ 9
همچنین گزینه ای برای اضافه کردن یک پخش کننده سخت افزاری به مغز از نورلینک وجود دارد.

آخرین اخبار نورلینک در مورد نحوه پخش مستقیم موسیقی توسط کاربران در مغزشان است. گفته می شود که برای این کار نیاز به یک اتصال تماس سخت افزاری است که به پشت گوش شما متصل می شود تا بتوانید مستقیماً از طریق NoorLink به پخش موسیقی دسترسی داشته باشید.

با تمام این تفاسیر گفته می شود که انسان با امکانات بی نهایت وارد عرصه هوش مصنوعی می شود. تصور کنید که برای برقراری ارتباط با افراد دیگر نیازی به دستگاه های فیزیکی مانند تلفن یا گوشی های هوشمند ندارید. با این فناوری، ایده تله پاتی دیگر اغراق آمیز نخواهد بود.

طبیعتا با ظهور نورلینک و گسترش آن، سرعت ارتباط به شدت افزایش می یابد، زیرا دیگر وقت خود را برای نوشتن جملات تلف نخواهیم کرد. با این حال، فرآیند ثبت افکار و تبدیل آنها به جمله هنوز زمان می برد.

زمانی که این فناوری به طور رسمی مورد استفاده قرار گیرد، نورلینک ممکن است موارد و امکانات بیشتری را برای این فناوری بررسی کند، اما در ابتدا تمرکز اصلی آن بر روی یکپارچه سازی تعاملات این فناوری با سایر دستگاه ها خواهد بود.

برخی از دغدغه های این پروژه است

اگر سریال آینه سیاه را تماشا کنید متوجه می شوید که هوش مصنوعی چقدر می تواند خطرناک باشد به شرطی که مفید باشد و زندگی انسان را تسهیل کند. این فناوری هنوز بر روی انسان آزمایش نشده است. اولین نمونه های آزمایشی زنده ای که با این دستگاه همزیستی کردند، موش ها و میمون ها بودند.

Neuralink چیست؟ 10
دستگاه Neuralink هنوز روی انسان آزمایش نشده است.

جالب است بدانید طی آزمایشات میمون با اتصال یک دستگاه نورولینک به سر خود توانست کامپیوتر را با مغز خود کنترل کند، اما باید در نظر داشته باشید که توانایی ذهن میمون بسیار کمتر از انسان است.

همچنین نگرانی هایی در مورد اتصال دستگاه Neuralink به اینترنت و امنیت هکرها وجود دارد، زیرا داده های مغز ما ممکن است به سرقت برود! نحوه محافظت از خود در برابر چنین حملاتی هنوز به طور دقیق پاسخ داده نشده است.

همچنین سوالاتی در مورد مدت زمان ماندگاری نورالینک در ذهن شما پرسیده شد که نورالینک می گوید برنامه زمان بندی استفاده از این دستگاه حداقل 10 سال خواهد بود.

آیا امکان حذف این دستگاه بعدا وجود دارد؟ ایلان ماسک در پاسخ به این سوال می گوید: بله!

با نزدیک شدن به تاریخ عرضه نمونه اولیه، اطلاعات بیشتری در مورد دستگاه نورلینک منتشر خواهد شد و به تمام سوالات به موقع پاسخ داده خواهد شد. منتظر اطلاعات و افشاگری های بعدی نورلینک مطمئنا برای بسیاری از افراد هیجان انگیز خواهد بود، اما تا آن زمان سوال اصلی این است که آیا از این فناوری برای تبدیل شدن به یک “سوپرمن” استفاده می کنید یا خیر. نظرات خود را در مورد مجله آرادبا ما در میان بگذارید.

آقای بلیط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا