ساختمان

نورافکن شفافیت در حوزه املاک و مستغلات روشن می‌شود – مجله آراد

شورای دولت بسته پیشنهادی ساماندهی بازار مسکن و اجاره را به منظور حمایت از مستاجران و تشویق مالکان قانونمند تصویب کرد.

به گزارش سمبا به نقل از همشهری آنلاین، شورای دولت بسته پیشنهادی ساماندهی بازار مسکن و اجاره را برای کمک به مستاجران و تشویق مالکان قانونمند تصویب کرد. نقطه عطف این بسته ارائه خدمات به متقاضیان فروش و اجاره املاک مشروط به ثبت اطلاعات طرفین در سامانه ملی املاک و اسکان و الزام مشاوران املاک به اخذ کد رهگیری بر اساس اطلاعات اقامتی ثبت شده در این سامانه که عملاً شفافیت در املاک و مستغلات را مورد توجه قرار می دهد.

داشتن یک پایگاه داده جامع و شفاف در مورد هر موضوعی، دست سیاست گذار را برای آگاهی از ارتباطات آن موضوع یا تغییر ساختار و سازماندهی آن باز می کند. اما در حوزه املاک و به ویژه در بازار مسکن و اجاره، با وجود تلاش مکرر متولیان امر و قانونگذار، وجود این بانک محقق نشده و در نتیجه فرصتی برای اجرای صحیح سیاست های تشویقی، حمایتی و تعزیراتی فراهم شده است. محدود شده است. در بسته پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها که به تصویب هیات وزیران رسیده است، موانع ایجاد این بانک برداشته شده و اجرای صحیح این سیاست. بسته پذیرفته شده است، می توان امیدوار بود که در آینده ای نزدیک این فرصت برای بسیاری از او خلاص شود از سوء استفاده از بازار مسکن و اجاره.

بسته مسکن با تمرکز بر اجاره

هیئت وزیران در جلسه صبح چهارشنبه به ریاست سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور با هدف ساماندهی بازار مسکن و اجاره، حمایت از مستاجران و تشویق مالکان قانونمند و با توجه به لزوم تکمیل و به روز رسانی اطلاعات ملی. سامانه املاک و مسکن، بسته پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی به تصویب رسید. ودیعه مسکن، ایجاد انگیزه برای مالکان، بها دادن به خدمات مشاوران املاک و ارتقای توان فنی و تخصصی آنان و کمک به تکمیل و تحویل پروژه های نیمه تمام مسکن (خصوصی و حمایتی).

گرفتن وام مسکن

بر اساس بسته پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی که به تصویب دولت رسید، بانک مرکزی موظف است هر ساله طبق مقررات مربوطه و در حدود اعتبارات مصوب به مستاجران کمک سپرده مسکن ارائه کند. توسط وزارت راه و فواید عمومی همچنین بانک مرکزی موظف است به درخواست مستاجر شرایطی را فراهم کند که وی بتواند اصل تسهیلات را در چارچوب قوانین و مقررات مربوط بازپرداخت کند و تنها سود تسهیلات را به صورت ماهانه در طول دوره پرداخت کند. دریافت شی تا بازپرداخت آن.

اقساط پرداخت شده به نفع عین در صورت تغییر مدت بازپرداخت اصل سرمایه در سالهای بعد قابل تعدیل است و به درخواست مستاجر مدت بازپرداخت یک سال تمدید می شود و برای سالهای بعد قابل تمدید می باشد. تصمیم بانک

به گزارش مجله خبری آرادبه نقل از همشهری آنلاین، اولویت دریافت تسهیلات این ماده، خانواده های تحت پوشش نهادهای حمایتی، زن سرپرست، خانواده های دارای سه فرزند و بیشتر، زوج های جوان و خانواده های کم درآمد مشمول دریافت تسهیلات می باشند. وضعیت هر یک از آنها گروه های مذکور پس از دریافت کد رهگیری و ثبت نام در سامانه، توسط وزارت راه و شهرسازی از طریق سامانه طرح های امداد مسکن وارد بانک های عامل می شوند.

معیارهای تشویق مالکان

با تصویب دولت، وزارت راه و شهرسازی با همکاری بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است بسته‌هایی حاوی مقرراتی برای مشوق‌هایی از قبیل پرداخت وجوه بهسازی مسکن و مشوق‌های مالیاتی برای صاحبان ملکی ارائه کند. یکی از دو شرط «تعیین حداکثر اجاره بها دارای سقف مصوب شورای عالی» یا «انعقاد اجاره نامه برای مدت بیش از یک سال مشروط به میزان افزایش اجاره بها بر اساس مصوبه شورای عالی. برای سال دوم و بعد» تهیه و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع ذیصلاح ارسال شود. با ابلاغ و اجرای این بسته سیاستی، مالکانی که شرایط این مصوبه را رعایت می‌کنند، تشویق به دریافت تسهیلات مربوط به تعمیرات یا نوسازی مسکن می‌شوند و به این ترتیب دولت تلاش می‌کند تا هزینه تعادل اجاره بهای این مالکان را جبران کند.

سازماندهی خدمات مشاوره و معاملات ملکی

یکی از نکات مهم در بسته پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی، نظام‌بندی معاملات در حوزه مسکن با ساماندهی و کنترل مشاوران املاک و الزام خدمات به ثبت اطلاعات طرفین معامله در بانک اطلاعاتی در حوزه ساخت و ساز مسکن بر اساس مصوبه دولت ارائه انواع خدمات به متقاضیان خرید و فروش و اجاره ملک پس از ثبت اطلاعات طرفین در سامانه امکان پذیر است و مشاوران املاک موظفند بر اساس اطلاعات مربوط به سامانه معاملات کد رهگیری از سامانه معاملات دریافت کنند. اقامتگاه ثبت شده در سامانه

بر اساس اجرای بند (18) قانون جهش مسکن، مشاوران املاکی که بدون اخذ کد تصرف اقدام به خرید و فروش یا اجاره می کنند، مشمول جریمه تخلفات قانون نظام صنفی و مالیات های مستقیم خواهند شد. همانطور که قابل اجرا است. نقطه ضعف این بند از مصوبه این است که این جریمه با قوانین جاری وجود دارد اما هیچ گاه نتوانسته از تخلفات گسترده در اخذ حق کمیسیون و عدم صدور کد رهگیری جلوگیری کند، لذا وزارت راه و شهرسازی شهرسازی به عنوان متولی جدید سامانه املاک باید از اجرای آن اطمینان حاصل کند.

براساس مصوبه جدید دولت، نرخ خدمات مشاوران املاک برای خرید و فروش ملک بر اساس درصدی از ارزش معاملاتی ملک (موضوع بند (64) قانون مالیات‌های مستقیم، موضوع تبصره های ذیل و برای سؤالات مربوط به اجاره ملک بر اساس درصدی از ارزش اجاره (موضوع ماده (54) (قانون مالیات های مستقیم) بر اساس قانون نظام صنفی تعیین و کمیته نظارت هر شهرستان الزامی است. نسبت به تغییر نرخ های اعمال شده توسط صنف مشاوران املاک در اجرای بند (51) قانون نظام صنفی ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه.

نکته اینجاست که حق الزحمه هر یک از خدمات مشاوران املاک توسط سامانه معاملات محاسبه و در قراردادها و اظهارنامه ها درج می شود و مشاوران املاک تنها موظف به دریافت حق الزحمه بر اساس میزان محاسبه شده توسط معاملات هستند. سامانه و از طریق کارتخوان های متصل به سازمان امور مالیاتی. همچنین بر اساس تکلیف قانونی مندرج در ماده (18) قانون جهش تولید مسکن، وزارت راه و شهرسازی مکلف است ظرف مدت سه ماه با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به عموم مردم امکان دسترسی مستقیم و دریافت کدهای رهگیری از سامانه تراکنش را بدهد.

فشار برای تکمیل مسکن نیمه تمام

در مصوبه جدید دولت تاکید شده است که به منظور افزایش عرضه واحدهای مسکونی و تعیین تکلیف، تکمیل و تحویل واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن با پیشرفت فیزیکی 80 درصد به بالا که فاقد انشعاب و کنتور آب هستند. برق، گاز و فاضلاب، وزارتخانه‌های نیرو و نفت مکلفند به تعهدات قبلی خود در خصوص احداث خطوط انتقال آب، برق و گاز و همچنین نصب انشعاب‌ها و کانترها (دستگاه‌های اندازه‌گیری) عمل کنند. موافقت شود تا دستگاه های خدمات رسان ذیربط پس از تصویب این مصوبه نسبت به انجام عملیات اجرایی خدمات رسانی به پروژه های مسکن مهر اقدام کنند که نهضت ملی مسکن مذکور با توجه به امکانات موجود آغاز و تکمیل شود. ، حداکثر ظرف مدت 6 ماه تا انشعابات متصل و قابل استفاده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا