فیلم و موزیک

نقد و بررسی فیلم تی تی ؛ بهترین فیلم این روزهای سینمای ایران

با معرفی و نقد فیلم تی تی با مجله خبری آرادبه کارگردانی آیدا پهننده همراه باشید.

جدیدترین فیلم ایرانی تی تی به کارگردانی آیدا پهننده به تازگی اکران شده است. این فیلم در سال 1377 ساخته شد اما اکران آن با تاخیر مواجه شد.این فیلم که در روز اول اکران خود فروش نیم میلیاردی دارد را می توان به شکل های مختلفی تحلیل کرد. لطفا تا آخر با ما باشید

نقد فیلم تی تی

داغ ترین فیلم این روزهای سینمای ایران

لیست عناوین این مقاله را می توانید در لیست زیر مشاهده کنید. در مورد داستان فیلم تی تی، این فیلم از نگاه منتقدان امتیاز خوبی گرفت و نشان داد که حتی در روزهای اول اکرانش نیز در بین مردم محبوبیت زیادی دارد.

نقد فیلم تی تی
تحلیل فیلم TT

آیدا پهننده پیش از کارگردانی فیلم تی تی ناهید، اسرافیل و پایزین نیکایدو را کارگردانی کرده است و سابقه بسیار خوبی در این زمینه دارد.

این فیلم در چهار رشته بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری، بهترین موسیقی متن و بهترین فیلم تماشاگران نامزد دریافت جایزه تی تی در جشنواره فیلم فجر 2019 شد. بد نیست بدانید نویسنده این فیلم ارسلان امیری همسر آیدا پناهنده است.

اولین نمایش فیلم تی تی این اتفاق در سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو در سال 2020 رخ داد. بنابراین با توجه به هیئت سیاست‌گذاری جشنواره فیلم فجر، از آنجایی که اولین نمایش فیلم تی‌تی در خارج از ایران انجام شد، از داوری در هر دو بخش بهترین و بهترین فیلم حذف شد. کارگردان

این فیلم در دو رشته بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه در فهرست منتقدان مجله سینمایی انتخاب و انتخاب شد. منتقدان فیلم TT را بررسی کردند، اما این مانع از انتخاب این فیلم نشد.

در فیلم تی تی چه اتفاقی می افتد؟

داستان فیلم تی تی درباره استاد دانشگاه و فیزیکدانی به نام ابراهیم (پارسا پیروزفر) است که با زنی به نام تی تی (الناز شاکردوست) آشنا می شود. در این فیلم تی تی یک دختر معمولی شهرستانی است که شغلش خدماتی در بیمارستان است.

او با اجاره دادن رحم خود به زوج های نابارور درآمد کسب می کند. تی تی نامزد (هوتون شکیبا) دارد که مرد قابل اعتمادی نیست. اما نکته جالب این است که تی تی پاک در افکار خود غرق شده و چشمانش را بر روی حقیقت (کاندیدای سوء استفاده از او) بسته است.

ابراهیم که به شدت بیمار است به بیمارستان محل کار تی تی می رود. او قصد دارد فرضیه پایان جهان را برای نجات بشریت اثبات کند. به همین دلیل او همیشه اوراق خود را با خود حمل می کند.

اما این بار ناگهان تمام اسناد پروژه خود را که حاوی اطلاعات مهمی است در بیمارستان رها می کند. در ادامه فیلم، ابراهیم برای گرفتن اوراقش به تی تی می رود. در پایان فیلم ابراهیم و تی تی را می بینیم که در لانگ شات کنار دریا نشسته اند و به دنیایی فکر می کنند که هنوز برایشان جا دارد.

داستان فیلم تی تی این بستری برای نمایش شخصیت هایی است که از نظر اخلاقی و انسانی پیشرفت می کنند. ابراهیم به دنبال چیزی برای تغییر جهان و جلوگیری از نابودی آن است، هرچند در این قسمت از فیلم بیننده دوست دارد داستان را مانند فیلم های هالیوودی روایت کند، اما در نهایت با جنبه اخلاقی و انسانی مواجه خواهیم شد.

آبراهام تمام فرضیات خود را در مورد TT رها می کند و به این نتیجه می رسد که هیچ چیز مهمتر از نجات یا آموزش یک انسان دیگر نخواهد بود.

آیا فیلم تی تی توانسته مخاطب را جذب کند؟

نقد فیلم تی تی
نقد فیلم تی تی

اگر یادت باشه نقد فیلم تی تی گفتم این فیلم چهارمین فیلم آیدا پهننده بعد از فیلم های ناهید، اسرافیل و پایزین نیکایدو است. این فیلم آیدا پناهنده نیز مانند ناهید و اسرافیل ویژگی های مشترکی دارد، این آثار بر یک زن تمرکز دارند و جالب اینکه داستان هر سه فیلم در شمال ایران با چشم اندازی از دریا، جنگل و طبیعت روایت می شود.

شاید این فکر کارگردان به نفع او تمام شد. فضای رمانتیک و دراماتیک در این نوع فیلم ها تاثیر روانی زیادی روی مخاطب خواهد گذاشت. استفاده از لهجه ها و لباس های محلی و مکان های جذاب و طبیعی این تاثیر را دو چندان می کند.

بر اساس بررسی هلیکوپتری انجام شده در تحلیل فیلم TT و در فیلم های پناهنده آیدا، زنان با افکار خاص خود همیشه از جامعه اطراف خود جدا هستند. اگر شخصیت ناهید را در فیلم ناهید دیده باشید، می دانید که در این فیلم ناهید با داشتن یک پسر نوجوان و شوهری که قبلا از او جدا شده و حالا او را رها نمی کند، ناهید عاشق دریا می شود. از نو.

شخصیت ماهی در فیلم اسرافیل عاشق خانواده سنتی خود می شود و برای عشقش تا پای جان می جنگد. اما باید بدانید که خاص ترین زن فیلم های پناهنده آیدا همین تی تی است. او یک زن جدید سینمای ایران محسوب می شود، کمی جادو می داند و گاهی شعبده بازی می کند. زنی تنها که رسالتش در این دنیا فقط به دنیا آوردن بچه های دیگران است و زنی دیوانه که یک شب تا صبح در دریا شنا می کند و برای ابراهیم دعا می کند که خوب شود.

پاداش تمام رنج های تی تی این دیالوگ است که در آن ابراهیم می گوید: «تو مثل هیچ زنایی که تا به حال دیده ام نیستی. تو اصلا شبیه زناکار نیستی.»

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، این فیلم در جشنواره فیلم فجر حضور داشت و در تعداد محدودی برای عموم اکران شد. اما استقبال عمومی از این فیلم نه تنها در جشنواره ها نشان داد که به دلیل بازیگران حرفه ای و محبوب و همچنین داستان تازه و جذابش، در بین عموم مردم نیز موفق بوده است.

نقاط ضعف فیلم تی تی از نگاه منتقدان

نقد فیلم تی تی
نقد و بررسی فیلم تی تی

در نقد فیلم TT باید گفت آیدا پهننده همچنان در تعیین موقعیت دوربین سردرگم است و در پلان ها با قاب های پشت درخت یا بوته و پارچه ای این مشکل را نادیده گرفته است.

در این فیلم بعد از بیست دقیقه داستان شروع به کشش و کنش داستانی می کند که به گفته برخی منتقدان ممکن است نقصی از جانب نویسنده باشد.

این موارد ضروری باید رعایت شود و در کارهای بعدی این عیوب برطرف شود. زیرا ممکن است او متهم به ایجاد مشکلات دراماتیک شود. شکل روایی اثر نشان می دهد که پایان فیلم کم رنگ است.

در واقع سکانس آغازین سعی دارد نشان دهد که در واقع با نجات یک نفر، تمام دنیا را نجات خواهیم داد، اما این روایت به بدترین شکل ممکن به تصویر کشیده شده است.

نقد فیلم تی تی باید بگویم که از نظر بصری چیزی کم ندارد اما از نظر صوتی با حضور بهمن اردلان همه چیز در این مورد عالی است. موسیقی متن و موسیقی فیلم گوش نواز است و کارگردان توانسته موقعیت جغرافیایی فیلم خود را از طریق صدا به مخاطب نشان دهد.

در سکانسی دیگر تی تی در کنار آتش نشسته و نامزدش از او می خواهد که بین خودش و ابراهیم یکی را انتخاب کند، در اینجا به وضوح با مشکل کارگردانی دیده می شود. این سریال پر از احساس است. طوفانی در قلب تی تی رخ داد.

اما دوربین کارگردان در فیلمبرداری وسط شات ناتوانی او در به تصویر کشیدن تضاد درونی شخصیت را نشان می دهد، دوربین او نمی تواند احساسات و تصمیم تی تی را به درستی نشان دهد و مجبور می شود تمام فیلم و فیلمنامه را روی نقش اصلی خود یعنی الناز شاکردوست متمرکز کند.

نتیجه

در نقد فیلم تی تی و همچنین بهترین فیلم های ایرانی دیگر از منتقدان آنها سعی می کنند یک موضوع مهم را در ذهن ما درگیر کنند. کارگردانان بزرگ با استفاده از انواع روش ها مانند استفاده از موسیقی و نمایش تصاویر زیبا و پرتنش و استفاده از دیالوگ های احساسی با بازیگران بزرگ سعی در به تصویر کشیدن یک مشکل انسانی در جهان دارند.

اما در نقد فیلم تی تی باید گفت که اگرچه کشف فرمولی برای نجات بشریت امری بسیار مهم است، اما تلاش ابراهیم برای استخراج فرمول هایش هیچ احساسی در مخاطب ایجاد نمی کند و چیزی برای فکر کردن برای مخاطب باقی نمی گذارد.

این فیلم از ابتدا روایت ضعیفی می سازد و مخاطب را در همان سطح نگه می دارد نه اینکه او را به عمق مشکل هستی ببرد.

با توجه نقد و بررسی فیلم تی تی باید گفت که اگرچه نباید از تی تی انتظار یک فیلم کلاسیک یا هنری داشته باشیم، اما رسالت کارگردان یا فیلمنامه نویس این است که مخاطب را از اطراف خود آگاه کند. TT یا هر شخص دیگری بزرگ خواهد شد تا بتواند در زندگی خود تصمیم بگیرد.

داستان فیلم تی تی گرم، فوق العاده و دارای عناصر داستانی فانتزی در فضاسازی و شخصیت پردازی است که می تواند روحیه مخاطب را بالا ببرد و او را به زندگی امیدوار کند.

بیشتر بخوانید:

از شرکت شما تا انتهای مقاله نقد فیلم تی تی ما سپاسگزاریم. فراموش نکنید که نظر خود را در مورد این مقاله به ما بگویید. شما می توانید نویسنده مهمان در سایت باشید شکل عضو شوید و علاوه بر به اشتراک گذاشتن نظرات خود در مورد مقالات، مشاهده فیلم ها ، نقد و بررسی سریال ها، تازگی ها در سینما و مطالب خود را منتشر کنید. برای خواندن تماس مرتبط با آن در پیوند نویسنده مهمان در ضمن شما همراهان عزیز می توانید کلیک کنید اینستاگرام فیگار فیلم‌های برتر در ژانرها و خلاصه‌ای از نقدهای روز فیلم را بررسی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا