فیلم و موزیک

نقد فیلم Speak No Evil ؛ سادیسمی اعلاء در چهارچوبِ انفعال

در نقد و بررسی فیلم Speak No Evil من درگیر یک اثر داستانی هستم که به زیبایی روان‌پریشی را در واژگان جامعه و سیاست تعریف می‌کند. با مجله خبری آرادهمراه باشید.

من همیشه با خودم فکر می کردم که سیاستمداران و رهبران دیکتاتوری دوست دارند دیگران را قلدری کنند یا این قلدری را فقط برای رسیدن به اهداف خود و در سیستم قدرت انجام دهند. شواهد نشان می دهد که نوعی جادو و نشئه در روان آنها متبلور شده است که ناشی از تحقیر و آزار دیگران است. فیلم مهمان ممکن است در پوسته اصلی خود به هیچ یک از این نکات اشاره نکند، اما هر چه بیشتر پوست آن را باز کنید، بیشتر به ظرافت نویسندگان اثر پی می برید. در ادامه به تمام نکات فیلم خواهم پرداخت.

نقد و بررسی فیلم Speak No Evil

سادیسم بالای هنر

مطالب در متن نقد و بررسی فیلم Speak No Evil خواهید خواند:

نقد و بررسی فیلم Speak No Evil
شورش آرام

بدون شر یا مهمان صحبت کن (به دانمارکی) یک فیلم ترسناک روان‌شناختی دانمارکی به کارگردانی کریستین تافدروپ است که در سال ۲۰۲۲ منتشر شد. داستان فیلم بر روی یک خانواده دانمارکی متمرکز است که برای یک آخر هفته به خانه روستایی یک خانواده هلندی دعوت می شوند. میزبان ها به زودی شروع به آزمایش محدودیت های مهمانان خود می کنند و اوضاع بالا می رود. این فیلم در سی و هشتمین جشنواره فیلم ساندنس در ژانویه 2022 به نمایش درآمد و در 17 مارس 2022 در دانمارک اکران شد.

ساختار دراماتیک فیلم

نقد و بررسی فیلم Speak No Evil
نقد و بررسی فیلم Speak No Evil

درام در سینما ناشی از انبوهی از عوامل است. یکی از آنها موسیقی است. شروع کاری که خود را ترسناک و روانی نشان می دهد باید از همان ابتدا شما را درگیر کند که این اتفاق در اینجا و در این فیلم به خاطر موسیقی می افتد. موسیقی فوق العاده ترسناک و جذاب از این فیلم تعلیق خلق و تعلیق جزء لاینفک درام و فیلم های مشابه است.

دوربین در ابتدا می لرزد و ما پ. او. V. ما ماشین را می بینیم. البته در تعریف پی. او. V- مختص شخص است، اما به نظر من اشیاء هم پیدا می شود. او. V. و البته شخصیت. زیرا در این فیلم ماشین نقش مهمی در پیشرفت روند دراماتیک و ترسناک فیلم داشت. P. He V. ماشین نشان دهنده دنیای ناپایدار فیلم است و به عنوان تعلیق عمل می کند.

بد حرف نزن

نقد و بررسی فیلم Speak No Evil
نقد و بررسی فیلم Speak No Evil

آخرین فیلم دانمارکی که دیده بودم آقای مس میکلسن (دوره دیگر) بود که یک فیلم بسیار هنرمندانه و حساب شده بود. این فیلم در راستای زندگی بود و مضمونی کمدی داشت. اکنون با فیلم دیگری از دانمارک هستم، اما این بار به شدت ناراحت کننده، تراژیک و نمادین است.

سرعت فیلم به دلیل تغییر سکانس ها و گذر سریع فصل معرفی خانواده و شخصیت ها بالاست. تمپو از ابتدا با ضرب در بالاترین سطح رقصیده می شود و تعادلی سیستماتیک با آن نشان می دهد. لازم به ذکر است که حلق آویز هیچکاک از ابتدای این فیلم به روشی مدرن (به بهترین شکل) انجام شده است.

هسته و پوسته پایینی

نقد و بررسی فیلم Speak No Evil
نقد و بررسی فیلم Speak No Evil

اولین اتفاق و دیالوگ غیرعادی فیلم زمانی رخ می دهد که این دو خانواده در خیابان های این شهر در ایتالیا (اگر اشتباه نکنم توسکانی) با هم آشنا می شوند. اولین عنصر غیر معمول پسر است. اولین دیالوگ نامتعارف از غریبه می آید: «رفتی خرگوش را پیدا کنی؟» تو خیلی شجاعی. توجه کن این اولین تحقیر است. این دیالوگ آغاز سلطه است. آغاز برتری روانی مسلط بر طعمه آغاز استعمار آغاز استثمار و زور آغاز سکوت آغاز سیاست و پایان بشریت.

مرحله بعدی چه بود؟ تقدیم گوشت و مجبور کردن زن گیاهخوار به خوردن گوشت خوک. باز هم قربانی رعایت می کند. نه گفتن را بلد نیست. بدیهی است که این توهین به سبک زندگی زن بوده است. با توجه به نظر و دیدگاه او در مورد زندگی، حیوانات و طبیعت. اما در داخل، گام بعدی دیکتاتور تسلط روانی بر این خانواده احمق بود. بگذارید آنها را احمق خطاب کنم. آنها نمونه ای از یک مشت ساکت ماندن در مقابل یک قلدر هستند… (اینها سه نقطه خودسانسوری من است).

بد حرف نزن

نقد و بررسی فیلم Speak No Evil
نقد و بررسی فیلم Speak No Evil

مرحله بعدی: مجبور کردن خانواده ای که قبلاً برده شده بودند، دخترشان را به مردی که نمی شناسند بسپارند. آنها آنها را روی قباله می گذارند، اما کدام احمقی است که دختر بچه شان را در خانه ای در وسط ناکجاآباد پسری که برای اولین بار ملاقات کرده اند رها می کند و به رستوران می رود؟ احمقی که منفعل است. او به بردگی گرفته شده و از دستورات دیکتاتور تبعیت می کند. دیکتاتور به حدی به بی شرمی می رسد که به راحتی اعتراف می کند که دروغگو است، اما بردگان منفعل می مانند.

قدم بعدی شجاعت است. وقتی با همسرت می‌روی و یکی می‌آید و با شیطنت لبخند می‌زند، چطور می‌توانی ادامه بدهی؟ (اگر فانتزی خاصی ندارید) این است که اجازه دهید دیکتاتور وارد فضای شخصی شود (در مورد زن در حمام نیز چنین اتفاقی می افتد و او نیز ساکت است، تصویر زیر). این اجازه نیز با عدم اقدام پدر ابله صادر شده است.

بد حرف نزن

نقد و بررسی فیلم Speak No Evil
نقد و بررسی فیلم Speak No Evil نقد و بررسی Speak No Evil

قدم بعدی این است که همه چیز را عادی جلوه دهید. آنچه همه سیاستمداران می دانند. هر وقت اتفاق بدی می افته اینجوری حرف می زنن و لبخند می زنن… خانواده ی خنگ ما هنوز تعظیم می کنن و کم کم به جایی نزدیک می شن که سرشون در ارتفاع مناسبه تا چکمه قلدر رو لیس بزنن.

قدم بعدی یافتن حفره در شخصیت منفعل پدر است. در ماشین وقتی با قلدر درد می کند. به موقعیت و فوکوس دوربین دقت کنید! سوژه کسی نیست که صدمه می زند، سوژه سوء استفاده کننده است که درد را می شنود. لبخند رضایت او را می بینید؟ آیا آن لبخند را نمی شناسی؟ من آن لبخند ارگاسمیک را در چهره اکثر مزدوران دیده ام.

بد حرف نزن

نقد و بررسی فیلم Speak No Evil
نقد و بررسی فیلم Speak No Evil نقد و بررسی فیلم Speak No Evil

در نهایت زبان شاهد بریده می شود. شاهد قبلی که زودتر زبانش بریده شده بود کشته شد و این زوج نادان نیز سنگسار شدند. سلطان دیالوگ و کلید این فیلم آخرین دیالوگ اوست که مرد احمق از دیکتاتور خوب می پرسد چرا با ما این کار را کردی؟ دیکتاتور مهربان نیز در حد صداقتش پاسخ می دهد: چون اجازه دادی. توجه داشته باشید، این (تقریبا) یکی از معدود کلمات واقعی این مرد در کل فیلم بود.

بد حرف نزن

نقد و بررسی فیلم Speak No Evil
نقد و بررسی فیلم Speak No Evil

آن آدم و حوا احمق فیلم یک بار هم از خود دفاع نمی کنند اگر سلطه گر سلاح نداشته باشد. فقط از نظر روانی بر او چیره شد و با ایجاد رعب و وحشت، طرف مقابل را مستاصل و فداکار کرد. اساساً به نظر من این فیلم مانیفستی در راستای قیام علیه ظلم و ظلم است و به نظر می رسد به خوبی در ادعاهای خود موفق بوده است. در ادامه مطلب نقد فیلم را بد نگویید ما در فیلم بازی می کنیم.

بازیگری

نقد و بررسی فیلم Speak No Evil
نقد و بررسی فیلم Speak No Evil Story Speak No Evil

بازی در این فیلم فنی است. به نظر می رسد هیچ یک از بازیگران اینطور وارد این بازی حسی نشده اند. بازیگران فیلمنامه را درک کرده اند و برای توسعه درام و نمادسازی گام برمی دارند. به بازی های فانی آقای هانکه (این دو فیلم یکی هستند) یا مادر آقای آرونوفسکی فکر کنید. ژانر بازی ها تقریبا شبیه به هم است زیرا با استعاره ها و نمادها سروکار داریم.

بد حرف نزن

نقد و بررسی فیلم Speak No Evil
نقد و بررسی فیلم Speak No Evil Analysis Speak No Evil

شخصیت ها به دلیل تغییری که داشتند طبیعتا رنگین کمان داشتند و سفید و سیاه می شدند و رنج می کشیدند. اما این قوس به خوبی و به تدریج در حال شکل گیری است. نه انفعال ناگهانی در قهرمان ظاهر شد و نه خشونت و وحشیگری در دیگری برای ضربه زدن. همه چیز کم کم بود. مانند هر نظام توتالیتر خوش نیتی که به تدریج بد عهدی خود را نسبت به بردگان خود نشان می دهد. در پایان نقد و بررسی Speak No Evil و تجزیه و تحلیل Speak No Evil به داستان Speak No Evil ما پرداخت خواهیم کرد.

داستان Speak No Evil

نقد و بررسی فیلم Speak No Evil
نقد و بررسی فیلم Speak No Evil

بیورن و لوئیز از دانمارک به همراه دخترشان اگنس در تعطیلات در توسکانی هستند. در طول اقامت، آنها به سرعت با پاتریک و کارین، یک زوج هلندی و پسرشان دوست می شوند. ماه‌ها بعد، بیورن و لوئیز از یک خانواده هلندی دعوتی دریافت می‌کنند تا در خانه‌شان در این کشور ملاقات کنند. سپس دانمارکی ها تصمیم می گیرند با پاتریک و کارین یک تعطیلات کوتاه داشته باشند. میزبانان خود را ماجراجو و آزاده معرفی می کنند و ضیافتی فراهم می شود.

با این حال، هنگامی که اتفاقات عجیب و غریب بیشتری رخ می دهد، این رابطه دستخوش تغییر غیرمنتظره ای می شود. هلندی ها شروع به آزار و اذیت ذهنی مهمانان دانمارکی خود می کنند. بیورن و لوئیز نیز متملق هستند و ترک نمی کنند. آنها مطمئن نیستند که آیا پاتریک و کارین فقط عجیب رفتار می کنند یا چیز بدتری را پنهان می کنند. اوضاع در نهایت بالا می‌گیرد و مشخص می‌شود که میزبانان آن‌طور که فکر می‌کردند نیستند و…

بیشتر بخوانید:

از شرکت شما تا انتهای مقاله نقد و بررسی فیلم Speak No Evil ما سپاسگزاریم. فراموش نکنید که نظر خود را در مورد این مقاله به ما بگویید. شما می توانید نویسنده مهمان در سایت باشید شکل عضو شوید و علاوه بر به اشتراک گذاشتن نظرات خود در مورد مقالات، مشاهده فیلم ها ، نقد و بررسی سریال ، اخبار سینما و مطالب خود را ارسال کنید. برای خواندن تماس مرتبط با آن در پیوند نویسنده مهمان در ضمن شما همراهان عزیز می توانید کلیک کنید اینستاگرام فیگار فیلم‌های برتر در ژانرها و خلاصه‌ای از نقدهای امروزی فیلم را بررسی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا