فیلم و موزیک

نقد فیلم بی گناهان (The Innocents) | اثری ترسناک از سینمای نروژ

بی گناهان یک اثر ترسناک رئالیسم جادویی و ماوراء طبیعی است که کودکان را به دنیای بزرگسالان می برد. با نقد این فیلم با آراد نیوز همراه باشید.

اسکیل وگت، همکار همیشگی یواخیم تریر و فیلمنامه نویس فیلم «بدترین مرد جهان» که سال گذشته نامزد اسکار بهترین فیلمنامه شده بود، در «بی گناهان» به سراغ درام ماوراء طبیعی رفت. وگت که پیش از این فیلم ماوراء الطبیعه 2017 یواخیم تریر تلما را نوشته بود، با «بی گناهان» به سبک کلاسیک خود بازگشت. بی گناهان یک درام کودکانه است، اما به هیچ وجه یک داستان کودکانه نیست و مخاطب بزرگسالان است.

این اثر ترسناک از دنیای کودکان خشن و بی‌رحم، فیلمی متفاوت در این نوع سینما خواهد بود، زیرا فیلم داستان خود را بسیار آرام و بدون سروصدا روایت می‌کند. شاید گاهی بیشونهان به زیرمتن و پس زمینه توجه نداشته باشد، اما آنقدر به ویژگی ها و عناصر دیگر توجه می کند که مخاطب دیگر نمی تواند نقاط ضعف اثر را بپذیرد. The Innocents نشان می دهد که مدیوم سینمای نروژ در ژانر وحشت به خوبی کار می کند و فضای بسیار متفاوتی را نسبت به سایر آثار ترسناک دیگر مناطق به تصویر می کشد.

قسمت هایی از داستان فیلم باسینهان در ادامه مشخص می شود.

بن در فیلم بی گناهان مادرش را تماشا می کند.

در یک مجتمع آپارتمانی در کنار یک جنگل بی روح و یک دریاچه مصنوعی، اتفاقات غیرقابل توضیحی رخ می دهد. آیدا به همراه خواهر و خانواده اش که به تازگی به این منطقه نقل مکان کرده اند، با دو فرزند دیگر آشنا می شوند. این 4 نفر با هم قدرت های عجیب و غریب ماورایی به دست می آورند. آنها از طریق تله پاتی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و می توانند محیط اطراف خود را کنترل کنند. فیلم ایده جالبی دارد، اتفاقات دنیای بزرگسالان باید با کودکان هماهنگ شود و روایت جذابی را به نمایش بگذارد.

فیلم ایده جالبی دارد، باید اتفاقات دنیای بزرگسالان را با دنیای کودکان همگام کند و روایت جالبی را به نمایش بگذارد.

دوباره والدین با فرزندان خود به خانه جدیدی نقل مکان می کنند و دوباره مشکلاتی در خانواده ایجاد می شود. اما این بار بر خلاف اکثر آثار غیرزمینی و ترسناک، هیچ چیز جادویی و ماوراء طبیعی در این خانه در انتظار آنها نیست و هیچ نیرویی برای کشاندن کسی به مرگ یا ایجاد هرج و مرج وجود ندارد. این خانه جدید نه قدیمی است و نه در وسط یک جنگل دور افتاده، بلکه یک آپارتمان کوچک و مرتب در یک آپارتمان مسکونی در وسط یک مجتمع نه چندان خلوت است. در ظاهر همه چیز سر جای خودش است و به نظر می رسد اتفاق خاصی رخ نخواهد داد.

در این فیلم این نیروی ماورایی و شیطانی باید متعلق به بچه ها باشد. از ابتدای فیلم، درست زمانی که آیدا کرمی را له می کند و شیشه شکسته را در کفش خواهرش می ریزد، کارگردان با استفاده از کدهایی به مخاطب می فهماند که قرار است اتفاقات نه چندان خوبی در درون این بچه ها بیفتد. The Innocents پیش می‌رود و در جایی که بن گربه‌ای را می‌کشد و آیدا از آن وحشت می‌کند، فیلم تکلیف خود را برای مخاطب روشن می‌کند و رگه‌های خیر و شر را به ما نشان می‌دهد. در فیلم «بی سینهان» دشمن و ضدقهرمان مشخص است، مخاطب او را می شناسد و قهرمان داستان می داند که در مقابل چه کسی گارد بگیرد.

ایدا در فیلم بی گناهان به آسمان نگاه می کند

اسکیل فوگت سبک نروژی و سرد خود را به داستانی تابستانی و فراطبیعی آورد و از این منظر یکی از عناصر سینمایی این منطقه در آثارش جاری می شود. این فیلم مانند آنچه در بدترین مرد دنیا دیدیم، فضایی سرد و بی روح دارد و آدمی را با واقعیت آنچه در زندگی واقعی از سر می گذراند مواجه می کند. تلخی و سردی در این اثر ماوراء الطبیعه عنصری خاص و متفاوت نسبت به فیلم های دیگر از این دست است که می تواند مخاطب را در این زیرژانر از آثار ترسناک تحت تاثیر قرار دهد. فضای نروژی بی گناهان نه تنها فاقد فضای آثار ماوراء طبیعی و ترسناک کشورهایی است که گل سرسبد فیلم های ترسناک هستند، بلکه تعلیق خاصی را ایجاد می کند. سکوت فیلم ترس ایجاد می کند و این ترس مخاطب را تا حدی به سمت اضطراب سوق می دهد.

در فیلم «بیگناهان»، مشابه آنچه در فیلم «بدترین مرد جهان» دیدیم، فضا سرد و بی روح است و آدمی را با واقعیتی که در زندگی واقعی از سر می گذراند، مواجه می کند.

در «بیگناهان» صدای کر کننده و فریاد کودکانه وجود ندارد و سایه ها و تضادها دامن هیچ شخصیتی را نمی گیرد. تنها چیزی که وجود دارد توهم روال زندگی عادی است و نوعی رئالیسم جادویی رخ می دهد. اما در رئالیسم جادویی این فیلم، خبری از افسانه‌ها، اسطوره‌ها، عامیانه و تاریخی قدیمی مانند آنچه در دو اثر جادوگر و فانوس دریایی رابرت اگرز به نمایش درآمده است، نمی‌بینیم، زیرا مهارت فوجت ترجیح می‌دهد این زیرمجموعه‌ها را معرفی نکند. وارد کارش می شود و سعی می کند این را داشته باشد تا جهان و جهان بینی خودش را بسازد.

«فوگت ماهر» از آن دست نویسندگانی است که هرگز مضامین خود را با دیالوگ های واضح یا پیچش های داستانی بیان نمی کند، در واقع با ناخودآگاه مخاطب همگام می شود و به تجربه زندگی اش اعتماد می کند. Fuget به جای گفتن داستان های دشوار، ایده های ساده اما موثرتری را بیان می کند. این سبک نوشتاری به خوبی با سیستم نروژی این کارگردان همپوشانی دارد و فرم و محتوای دلگرم کننده ای را به تصویر می کشد. بگنوهان نه دیالوگ های فانتزی دارد و نه پیچش های پرمدعا برای سرگرم کردن مخاطب، او فقط داستان ساده ای را روایت می کند که هرکسی می تواند بر اساس تجربیات خود با آن ارتباط برقرار کند.

آنا و آیدا در کنار دریاچه در فیلم بی گناهان

Fuget به طرز درخشانی مرز بین درام اجتماعی و وحشت را محو می کند و مخاطب را برای کشف مضامین آثارش باز می گذارد. او در این فیلم هرگز چیزی به ما دیکته نمی کند و از تماشاگر می خواهد آنچه را که می خواهد بگیرد. شما نمی دانید که آیا در حال تماشای کارهای شرورانه هستید یا کارهای روانی و اجتماعی. این نشان می دهد که کودکان می توانند به اندازه بزرگسالان بی رحم باشند، اما شاید هنوز بستری برای اعمال خشونت آمیز خود پیدا نکرده اند. بیسناهان بر این گروه سنی تمرکز دارد و کودکانی را هدف قرار می دهد که همگی با مسائل زیادی در خانه دست و پنجه نرم می کنند. بن مادری بی عاطفه و سهل انگار دارد و مادر عایشه نیز تنهاست و با مشکلات خودش دست و پنجه نرم می کند. این 4 فرزند از سه خانواده متفاوت با نژادها و تربیت های متفاوت هستند، تربیت هایی که هر کدام از آنها را به مسیرهای متفاوتی سوق داده است.

کارگردان چندان به موقعیت زندگی و روانشناسی شخصیت هایش نمی پردازد و بر خلاف فیلم تالمیش، چندان به زیرمتن ها توجه نمی کند.

کارگردان چندان به زندگی و روانشناسی شخصیت هایش نمی پردازد و بر خلاف فیلم تالمیش به زیرمتن ها توجه چندانی ندارد. Fuget تنها قصد دارد بدون پاسخ مستقیم سوالات خود را مطرح کند و مخاطب را به کنجکاوی در مورد زندگی شخصیت هایی تشویق کند که احتمالاً به دلیل شرایط زندگی معصومیت خود را از دست داده و وارد دنیای بزرگسالان شده اند. The Innocents زبان بصری خیره کننده ای دارد، حرکت دوربین در راهروها، ساختمان ها، پنجره های یک شکل، صداهای آرام و آپارتمان های تنگ که حال و هوای کلاستروفوبیک را به مخاطب منتقل می کند و نشان می دهد که پدر و مادر بدی در اینجا وجود دارند، همه در جهت روایت و محتوا.فیلم پیشرفت کرد.

در آثاری که در دنیای کودک اتفاق می‌افتد، کودکان نقش مهمی در ارتقای کیفیت و روایت اثر دارند. فیلم بی گناهان بیشتر موفقیت خود را مدیون بازیگران جوان خود است، زیرا آنها با تمام وجود در دنیای کودکان کارهای بزرگی انجام می دهند. ترسی که آرام آرام در فیلم گسترش می یابد و ناخودآگاه ما را هدف قرار می دهد، همراه با جلوه های بصری مینیمالیست قدرتمند خود، فضای خاصی از یک اثر ماوراء طبیعی را ایجاد کرد که فاقد تعلیق غیرواقعی و قوی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا