فیلم و موزیک

نقد انیمیشن پنجه های خشم: افسانه هنک

انیمیشن Paws of Fury: The Legend of Hank نشان می دهد که حضور صداپیشگان معروف راه نجات یک اثر نخواهد بود. با آراد نیوز همراه باشید.

انیمیشن Paws of Fury: The Legend of Hank که با الهام از دوران فئودالی ژاپن ساخته شده است، داستان حکومت گربه ها در سرزمین شوگان ها را دنبال می کند که در آن سگ ها ممنوع است. انیمه بر شهر کوچکی تمرکز دارد که یک حاکم قصد دارد آن را نابود کند تا قصر خود را گسترش دهد. حالا او قصد دارد با انتخاب سگ سامورایی و اجرای نقشه های شیطانی به اهداف شیطانی خود برسد.

از همان ابتدا و حتی خواندن خلاصه داستان، به راحتی می توان فهمید که انیمیشن Paws of Fury: The Legend of Hank چیز جدیدی نخواهد گفت. اما داستان‌های انیمیشنی که مخصوص کودکان و نوجوانان ساخته می‌شوند، اساساً همیشه از قالب خاصی پیروی می‌کنند و چیزی که آنها را خاص می‌کند خلاقیت تهیه‌کننده است. در واقع تهیه کننده انیمیشن به کسی گفته می شود که با ارائه یک ایده یا قالب جدید، علیرغم داشتن داستان کلیشه ای و قراردادی، سعی می کند به انیمیشن خود هویتی جدید و متفاوت ببخشد.

هنک در تمرین در Paws of Fury: The Legend of Hank

انیمیشن Paws of Fury: The Legend of Hank حرف جدیدی برای گفتن نخواهد داشت

البته راه حل دیگری هم وجود دارد و آن این است که سازندگان به سراغ نام های بزرگ و پرطرفدار بروند، نه اینکه بخواهند کاری نسبتا متفاوت انجام دهند، بلکه مشکلات کار خود را بپوشانند. در واقع این دقیقا همان کاری است که در Paws of Fury: The Legend of Hank انجام شد. Claws of Fury: The Legend of Hank جدیدترین انیمیشن ساخته شده توسط بخش فیلم نیکلودئون است.

هدف اصلی انیمیشن کودکان است و سازندگان سعی کرده اند با طراحی گربه های ناز و رنگ و درخشندگی به کار خود مشکلات انیمیشن خود را حل کنند. حتی اگر بگوییم انیمیشن Paws of Fury: The Legend of Hank فقط برای جلب توجه کودکان ساخته شده است، باز هم با اثری طرف نیستیم که واقعاً سرگرم کننده باشد و حتی کودکان را کاملا سرگرم کند.

بچه گربه ایرانی در انیمیشن Paws of Fury: The Legend of Hank

انیمیشن Paws of Fury: The Legend of Hank به طور کلی کاملاً قابل پیش بینی است و من بیننده به راحتی می توانم بگویم که از ابتدا تا انتهای انیمیشن قرار است چه اتفاقی بیفتد. گاهی اوقات می توانم به خودم بگویم که همه کارها نباید بی نقص و متفاوت باشند، اما کمترین انتظاری که می توانیم داشته باشیم این است که در کنار کار بامزه باشیم و بتوانیم با دیدن آن حداقل یک بار لحظات خوبی را در کنار خانواده سپری کنیم.

حال انیمیشن Paws of Fury: The Legend of Hank به سراغ چند بازیگر معروف رفت تا نظر مخاطبان را به خود جلب کند و بتواند مشکلات آن را پوشش دهد. بدون شک دیدن ساموئل ال جکسون در کنار ریکی جرویس می تواند برای من جذاب باشد. حتی دیدن Gervais به عنوان یک شرور واقعا جالب است، اما اگر سازندگان از این پتانسیل به خوبی استفاده نکنند، چه؟ ظاهراً نتیجه همان چیزی است که در انیمیشن Claws of Fury: The Legend of Hank می بینیم.

سومو در Paws of Fury: The Legend of Hank با یک پروانه بازی می کند

حضور ستارگانی مانند ساموئل ال جکسون یا ریکی جرویز کمکی به Paws of Fury: The Legend of Hank نکرد.

متأسفانه بیشتر از اجرای خوب جکسون یا جرویس، بیشتر نام آنها را می بینیم که بر خلاف انتظار ما واقعاً تلاش خاصی نمی کنند. البته این موضوع تا حدودی به سازندگان انیمیشن و خواسته آنها از بازیگران بستگی دارد. به هر حال وقتی از جکسون صحبت می کنیم می توان داستان درخشان صداگذاری او در انیمیشن The Phenomenals یا حتی بازی خوبی در انیمیشن What If داشت را به یاد آورد. اما او واقعاً کار خاصی در اینجا انجام نمی دهد.

البته باز هم اگر بخواهم بازی جکسون را با مثلا جرویس یا حتی مایکل سرا که نقش اصلی را بازی می کند و متاسفانه یکی از ضعیف ترین اجراهای انیمیشن به حساب می آید مقایسه کنم، می توانم بگویم که کار جکسون در Paws of Fury: Legend. برای هنک هنوز با کیفیت است، بسیار بهتر و بالاتر از بقیه. در واقع اگرچه بازی جکسون اثر خاص و متفاوت او نیست، اما به راحتی می توان آن را یکی از معدود جنبه های مثبت انیمیشن دانست.

هنک در میدان نبرد در Paws of Fury: The Legend of Hank

در هر صورت در انیمیشن نام های شناخته شده ای مانند جکسون، جرویس و سرا را در کنار جیمن هانسو، مل بروکس و میشل یئو می بینیم و به طور کلی اکثر آنها به صورت اسمی حضور دارند و به خوبی استفاده نمی شوند. البته جیمن هانسو در انیمیشن Paws of Fury: The Legend of Hank صداپیشگی شخصیت سومو را بر عهده داشته است که با وجود اینکه خود این شخصیت واقعا چیز جدید و خاصی ارائه نمی دهد اما شخصیت خوب و قابل قبول و حتی کاملا بامزه ای در انیمیشن است.

با گذر از صداپیشگان انیمیشن به نگارش و کارگردانی آن می رسیم. قبلا گفتیم که انیمیشن حرف جدیدی برای گفتن ندارد و جدای از این موارد شاهد مشکلاتی مانند قابل پیش بینی بودن آن نیز هستیم. به عنوان مثال، رابطه بین شخصیت جیمبو و هنک خیلی زود آشکار می شود و اگرچه این باید عنصر غافلگیرکننده انیمیشن باشد، اما می بینیم که سازندگان خواسته یا ناخواسته دست خود را خیلی راحت آشکار می کنند.

هنک و جیمبو با شوگان در Paws of Fury: The Legend of Hank ملاقات می کنند

در طول انیمیشن Paws of Fury: The Legend of Hank، متوجه می شویم که شخصیت ها به نوعی در روند انیمیشن نقش دارند.

اما به غیر از آن، در انیمیشن Paws of Fury: The Legend of Hank شاهد شوخی های کم عمق و ساده ای هستیم که قرار است بیشتر شوخی ها در مورد توانایی های گربه ها و سگ ها باشد. سازندگان به طور کلی می توانستند در این موارد کمی سلیقه و خلاقیت بیشتری به کار ببرند، اما در این بین کار جالبی انجام داده اند. در طول انیمیشن Paws of Fury: The Legend of Hank، متوجه می شویم که شخصیت ها به نوعی در روند انیمیشن نقش دارند.

در واقع شخصیت ها به عنوان بازیگران و عوامل تولید به تصویر کشیده می شوند که باید یک انیمیشن 85 دقیقه ای را به استودیو تحویل دهند. این قسمت از انیمیشن بدون شک یکی از نکات جالب انیمیشن است که نشان می دهد اگر سازندگان Paws of Fury: The Legend of Hank تلاش بیشتری می کردند، می توانستند اثر متفاوت و جذاب تری را ارائه دهند. برای مثال در طراحی شخصیت های کارتونی شاهد طرح های ساده و کاملا معمولی هستیم.

جیمبو پس از نبرد در Paws of Fury: The Legend of Hank

اگرچه Paws of Fury: The Legend of Hank باید دنباله‌ای داشته باشد، اما با قضاوت در صحنه پس از پایان آن، حتی به اثری تبدیل نمی‌شود که حداقل برای یک بار تماشای آن توصیه شود. با وجود اینکه نام های معروفی در انیمیشن وجود دارد اما متاسفانه به خوبی از آنها استفاده نشده و فقط نام آنها در انیمیشن دیده می شود. انیمیشن Paws of Fury: The Legend of Hank در واقع اثری است که نشان می دهد سازندگان چگونه با نام صداپیشه ها سعی در جذب مخاطب داشتند اما موفق نشدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا