گردشگری

نظام آموزشی اسپانیا 2022- آراد مگ

آخرین ویرایش در 8 ژوئن 1401 نویسنده: آرینا صادقی

سیستم آموزشی اسپانیا یکی از بهترین سیستم های آموزشی در اتحادیه اروپا است که از سیستم و معاهده بولونیا پیروی می کند. اگر می خواهید در یکی از بهترین دانشگاه های دنیا تحصیل کنید یا می خواهید در مدارس و مراکز آموزش حرفه ای دنیا تحصیل کنید. انتخاب مراکز آموزشی و دانشگاه ها در اسپانیا یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت دانشجویی خواهد بود.

موسسه مهاجرتی آراد مگبا تجربه درخشان خود در موفقیت پرونده ها و درخواست های مهاجرتی اسپانیا تا کنون به افراد زیادی با توجه به شرایط خاص خود به اخذ ویزای اسپانیا و تحصیل در اسپانیا کمک کرده است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

سیستم آموزشی اسپانیا در یک نگاه

گسترده سن تحصیل شرح
آموزش دادن به کودکان 0 تا 6 به دو دوره از 0 تا 3 سال و از 3 تا 6 سال تقسیم می شود. شرکت در هر دو دوره اختیاری است اما فقط شرکت در دوره 3-6 ساله رایگان است.
آموزش ابتدایی 6 تا 12 اجباری و رایگان
آموزش متوسطه (ESO) 12 تا 16 اجباری و رایگان
تحصیلات متوسطه اضافی 16 تا 18 دانشجو را برای ورود به دانشگاه ها آماده می کند
آموزش حرفه ای 16 تا 18 منجر به دیپلم تکنسین می شود
تحصیلات هنری بدون محدودیت سنی این شامل سه دوره آموزش ابتدایی، آموزش حرفه ای و آموزش عالی است.
تمرین ورزشی از 18 سالگی به بعد به دوره های متوسط ​​و پیشرفته تقسیم می شود
آموزش زبان بدون محدودیت سنی شامل سطوح از مبتدی تا پیشرفته است
گسترده طول دوره
کارشناسی ارشد 3 تا 4 سال
کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال
Ph.D 3 تا 5 سال

ساختار سیستم آموزشی در اسپانیا

مدارس در اسپانیا توسط وزارت آموزش و پرورش و آموزش حرفه ای اداره می شود. با این حال، نظارت مستقیم بر مدارس در اسپانیا بر عهده جوامع محلی مستقل است. این جوامع خودکار مسئول میزان بودجه تخصیص یافته به مدارس، توسعه برنامه درسی و نظارت بر استانداردهای آموزشی هستند. طبق سیستم آموزشی اسپانیا مدارس این کشور به سه نوع خصوصی، دولتی و بین المللی تقسیم می شوند. سطوح آموزشی تحت پوشش سیستم آموزشی اسپانیا عبارتند از: آموزش کودکان، آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه اجباری (ESO)، تحصیلات تکمیلی، آموزش حرفه ای (FP)، آموزش زبان، آموزش هنر، آموزش ورزشی، آموزش بزرگسالان و تحصیلات دانشگاهی.

آموزش ابتدایی و متوسطه ESO شامل ده سال آموزش اجباری و رایگان برای همه دانش آموزان است.

آموزش دوران کودکی

آموزش کودکان به دو دوره تقسیم می شود. دوره اول از تولد تا سه سالگی و دوره دوم از سه تا شش سالگی را شامل می شود. آموزش زیر در هر دو دوره لحاظ شده است.

 • رشد عاطفی کودک
 • رشد مهارت های حرکتی و کنترل بر بدن
 • بهبود مهارت های زبانی و برقراری ارتباط
 • آموزش مهارت های اجتماعی برای زندگی
 • کمک به کودکان برای کشف محیط و شناسایی موجودات زنده ای که در آن زندگی می کنند. ساختن خصوصیات فیزیکی و اجتماعی محیطی که در آن زندگی می کنند.
 • آموزش ارزش های اجتماعی و اخلاقی

آموزش ابتدایی

آموزش ابتدایی یک مرحله آموزشی است که شامل شش دوره است که برای کودکان شش تا دوازده سال طراحی شده است. هدف از آموزش ابتدایی تسلط بر مهارت های بیان شفاهی، درک مطلب، خواندن، نوشتن، حساب، خواندن، خلاقیت و غیره است. یادگیری در این سطح دانش آموزان را برای ورود به دبیرستان نیز آماده می کند.

آموزش متوسطه اجباری (ESO)

تحصیلات متوسطه در اسپانیا چهار ساله است و اجباری است. دانش آموزان بین سنین دوازده تا شانزده سال در این مقطع تحصیل می کنند و تحصیلات متوسطه در اسپانیا شامل چهار دوره یک ساله است. اهداف آموزش متوسطه در اسپانیا به شرح زیر است.

 • جذب عناصر اساسی فرهنگی و آموزشی به ویژه در جنبه های انسانی، هنری، علمی-فناوری و حرکتی.
 • ایجاد عادات یادگیری و کار در دانش آموزان و تقویت آنها
 • ایجاد عادات زندگی سالم و تحقیقات بیشتر
 • پایبندی به حقوق و تعهدات یک شهروند

در پایان دوره متوسطه اجباری، دانش آموزان گواهینامه ای دریافت می کنند که تأیید می کند تحصیلات متوسطه اجباری را به پایان رسانده اند.

تحصیلات تکمیلی در مدارس متوسطه

این دوره شامل دو سال و اختیاری است. دانشجویان در این دوره آموزش های عملی و نظری می بینند. دانش آموزان معمولا بین 16 تا 18 سال سن دارند. این دوره را پیش دانشگاهی می نامند زیرا دانش آموز را برای ورود به دانشگاه آماده می کند. برخی از اهداف آموزشی این دوره عبارتند از:

 • درس دادن
 • ایجاد بلوغ فکری و انسانی
 • بهبود دانش، مهارت ها و نگرش هایی که امکان توسعه مهارت های اجتماعی را فراهم می کند.
 • پس از گذراندن این مرحله، دانشجویان می توانند وارد دانشگاه های اسپانیا شده و تحصیل در مقاطع عالی را آغاز کنند.

آموزش حرفه ای (FP)

آموزش حرفه ای در حال حاضر نزدیک ترین مطالعه حرفه ای به واقعیت بازار کار اسپانیا است. دانشجویان پس از تحصیل در این مقطع آمادگی ورود به بازار کار را دارند. آموزش حرفه ای در اسپانیا در حال حاضر بیش از 150 دوره آموزشی در 26 خانواده حرفه ای با محتوای نظری و عملی مرتبط با رشته های مختلف حرفه ای ارائه می دهد.

آموزش بزرگسالان یا یادگیری مادام العمر

طبق قانون آموزش اسپانیا، همه افراد در هر سنی باید فرصت آموزش، به روز رسانی دانش، توسعه توانایی ها، دانش، مهارت ها، استعدادها و شایستگی های خود را داشته باشند. بنابراین، افراد در طول زندگی خود فرصت تحصیل در داخل و خارج از سیستم آموزشی اسپانیا را دارند. این وزارتخانه پورتالی را برای شهروندان فراهم کرده است تا با انتخاب روش آموزشی که به بهترین وجه با واقعیت های شخصی و حرفه ای آنها مطابقت دارد، بیاموزند. زیرا یکی از اهداف سیستم آموزشی اسپانیا افزایش مهارت های فردی و حرفه ای برای بهبود کیفیت زندگی افراد است.

تحصیلات هنری

آموزش هنر مجموعه ای از دوره ها در سیستم آموزشی اسپانیا است که با هدف ارائه آموزش در زمینه هنر و با هدف تربیت متخصصان آینده در زمینه های موسیقی، رقص و هنرهای تجسمی، طراحی و … از جمله رشته هایی است که شامل می شود. در زمینه آموزش هنر عبارتند از:

 • هنر دراماتیک
 • رقص
 • موسیقی
 • هنر طراحی بصری
 • حفظ و احیای میراث فرهنگی

افراد می توانند پس از گذراندن دوره های آموزش هنر در دانشگاه های هنر اسپانیا به تحصیل خود ادامه دهند.

تمرین ورزشی

هدف از آموزش ورزشی، آماده سازی دانش آموزان برای فعالیت های حرفه ای در زمینه ورزش است. او همچنین به عنوان مربی آموزش دیده در ورزش تخصص داشت. برای ادامه تحصیل و استفاده از این نوع آموزش، دانشجو باید در آزمون ورودی که به صورت عملی برگزار می شود، پذیرفته شود. این تست میزان آمادگی جسمانی یا تسلط فرد در یک ورزش خاص را نشان می دهد. این آموزش در دو سطح متوسط ​​و پیشرفته ارائه می شود و اهداف هر یک از این دوره ها متفاوت است. آموزش متوسطه منجر به کسب عنوان تکنسین ورزشی می شود و فرد پس از گذراندن دوره می تواند در مراکزی مانند شرکت های خدمات ورزشی، باشگاه های ورزشی و غیره مشغول به کار شود. در پایان این دوره می تواند در مراکزی مانند فدراسیون های ورزشی، آموزشگاه های تخصصی ورزشی، انجمن های ورزشی و … فعالیت کند.

آموزش زبان

این دوره به شهروندان اجازه می دهد تا به زبان های مختلف از سطح مبتدی تا پیشرفته بیاموزند. مدارس رسمی زبان (EOIs) مراکز دولتی هستند که صرفاً به آموزش زبان اختصاص داده شده اند. در حال حاضر بیش از 400 مرکز آموزشی در اسپانیا وجود دارد که به شهروندان این امکان را می دهد تا زبان های مختلف را در طول زندگی خود یاد بگیرند. در پایان این دوره به افراد گواهینامه رسمی اعطا خواهد شد. گواهینامه های زبان رسمی در سراسر قلمرو ملی اسپانیا به رسمیت شناخته می شوند.

آموزش از راه دور دوره دیگری است که تحت برنامه آموزش زبان اسپانیایی ارائه می شود. آموزش از راه دور یک دوره آموزش از راه دور به زبان انگلیسی است که توسط وزارت آموزش اسپانیا ارائه می شود. این دوره برای آموزش حرفه ای زبان و تدریس در آموزشگاه های زبان رسمی استفاده می شود. همچنین آموزش ها در چهار سطح A2، B1، B2 و C1 انجام می شود. شرکت در این دوره منجر به صدور گواهینامه بزرگسالان می شود.

تحصیلات دانشگاهی

دانشگاه ها در اسپانیا توسط وزارت دانشگاه ها اداره می شوند. این وزارتخانه مسئول اجرای پیشنهادات و سیاست های دولت در خصوص دانشگاه ها می باشد. تحصیلات دانشگاهی در اسپانیا نیز به سه دوره لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در اسپانیا تقسیم می شود. متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس باید بین 180 تا 240 واحد را بگذرانند. همچنین داوطلب برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ملزم به گذراندن 60 تا 120 واحد درسی می باشد. علاوه بر این، طبق قوانین آموزشی دانشگاه های اسپانیا، دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری باید 300 دوره را گذرانده باشند. دانشجویان دکترا باید 60 واحد در هر سال تحصیلی بسته به رشته تحصیلی خود بگذرانند.

دانشگاه های اسپانیا از دو مقیاس نمره دهی دانشجویی استفاده می کنند که مهم ترین آنها مقیاس نمره دهی 0 تا 10 می باشد و در نهایت امتیاز دانشجویان برای ثبت نام در کارنامه و سوابق تحصیلی به مقیاس 0 تا 4 تبدیل می شود.

جدول زیر نحوه گرفتن نتیجه معادل در دانشگاه های اسپانیا را نشان می دهد.

نمره دانش آموز تعریف نتیجه رونوشت
10 درجه افتخار 4
9-10 اهمیت دادن 3
7-8.9 قابل توجه 2
5-6.9 پذیرش – پذیرفته شدن 1
0-4.9 مکث کنید صفر

انواع دانشگاه های اسپانیا

اکثر دانشگاه های معتبر اسپانیا در شهرهای بزرگی مانند بارسلونا و مادرید واقع شده اند. با این حال، تراکم دانشگاه ها در شهرهای بزرگ اسپانیا بالا است. دانشگاه های خصوصی، دولتی و بین المللی مختلفی در اسپانیا وجود دارد.

جدول زیر تعدادی از دانشگاه های معتبر اسپانیا را بر اساس رتبه بندی QS در سال 2022 نشان می دهد.

دانشگاه رتبه بندی QS محل
بارسلونا 168 بارسلونا
خودمختاری مادرید 207 مادرید
بارسلونا (UAB) 209 بارسلونا
توطئه مادرید 223 مادرید
پمپئو فابرا 248 بارسلونا
خود خواه 266 پامپلونا
IE 317 صربستان
پلی تکنیک کاتالونیا 319 بارسلونا

با آراد مگبیاموزید

مخاطبان گرامی در این مقاله از موسسه مهاجرتی آراد مگبا ساختار کلی سیستم آموزشی اسپانیا آشنا شدید. شرایط تحصیل در مقاطع مختلف و مراکز آموزشی را نیز مطالعه کردید. اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور یا تحصیل در یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی دنیا را دارید، می توانید با متخصصین و وکلای مهاجرتی ما تماس بگیرید تا بهترین روش مهاجرت را با توجه به شرایط خاص خود به شما معرفی کنند و شما را با زمینه مهاجرت به خارج از کشور آشنا کنند. برای همراهی کردن.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا