تکنولوژی

نشست خبری ائتلاف تاد: دیگر کسی رای نمی‌دهد

کنفرانس مطبوعاتی ائتلاف تاد امروز 6 می برگزار شد. این جلسه در راستای لغو کامل انتخابات اتحادیه مشاغل مجازی توسط وزارت صمت برگزار شد.

انتخابات اتحادیه مشاغل مجازی برای سومین بار لغو شد. اما این بار کاملا اعضای شورای کسب و کار مجازی که بخشی از ائتلاف تاد (توسعه اقتصاد دیجیتال) نیز هستند، یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کردند تا از اصحاب رسانه خواستند تا مخالفت اعضای اتحادیه با این تصمیم را منعکس کنند. لغو انتخابات اتحادیه مشاغل مجازی با تصمیم وزارت صمت صادر شد. یکی دیگر از اهداف این جلسه بررسی دلایل طرح جدایی انجمن کسب و کارهای مجازی از وزارتخانه متاسفم بود.

قیمت روز گوشی در بازار ایران

کنفرانس مطبوعاتی ائتلاف تاد؛ تاریخچه تعویق انتخابات

در ابتدای جلسه اعضا تصمیم گرفتند موضع خود را در خصوص اتفاقات چند ماه اخیر اتحادیه مطرح کنند. در ابتدا مهدی نجفی، مدیرعامل سفر مارکت، بارها و بارها به تشریح کل ماجرا با تعویق انتخابات پرداخت.

نشست خبری ائتلاف تاد امروز 15 اردیبهشت ماه با هدف لغو کامل انتخابات اتحادیه کسب و کار مجازی توسط وزارت صمت برگزار شد.

وی همچنین تاخیر در انتخابات و از بین رفتن انگیزه رای دهندگان را عامل این امر دانست. نجفی در خصوص دلایل به تعویق افتادن انتخابات گفت:

پس از پایان مدت قانونی، موضوع بررسی صلاحیت ها و اجرای آن به دلیل تاج به تعویق افتاد. در نتیجه در اواخر بهمن ماه نتیجه اعلام شد و مشخص شد که چه کسانی صلاحیت هیات اجرایی را دارند.

اما می دانیم که انتخابات اتحادیه پس از آن تاریخ دوباره به تعویق افتاد. نجفی گفت:

پس از پایان بررسی ها با اعلام افراد واجد شرایط، هفته آخر اسفند ماه، زمان برگزاری انتخابات 3 فروردین ماه اعلام شد. اما به دلیل ماه رمضان خواستیم که انتخابات به بعد از ماه رمضان موکول شود. در نهایت علیرغم اینکه مدت زمان تعیین شده برای هیئت مدیره به پایان رسیده است، تصمیم گرفته شد بلافاصله پس از پایان ماه مبارک رمضان این انتخابات برگزار شود.

نجفی همچنین در سخنان خود خاطرنشان کرد که همه این اتفاقات توسط اتاق اصناف رخ داده و اتحادیه در هیچ یک از این تصمیمات دخیل نبوده است.

نجفی با اشاره به گزارش تخلفات شورای قبل گفت: از جمله این تخلفات باید به 57 درصد مواردی اشاره کرد که دریافت حکم واقعی نیست. این گزارش از سوی برخی از اعضای سابق هیئت مدیره نیز دریافت شده است. ما بالاخره با به تعویق انداختن انتخابات این مشکل را حل خواهیم کرد. تاریخ 19 اردیبهشت برگزاری آن را اعلام کردیم. البته قانون ما را در تعلل باز نگذاشت.»

کنفرانس مطبوعاتی ائتلاف تاد: هیچ کس دیگر رای نمی دهد

وی خاطرنشان کرد: موضوع تخلفات در اتاق اصناف در حال بررسی است و اعلام شد 10 درصد مجوزها غیرفعال بوده و انتخابات 29 اردیبهشت ماه برگزار می شود. نجفی افزود: همه این اقدامات در شرایطی صورت گرفت که یکشنبه هفته گذشته نامه ای منتشر شد که در آن معاون وزیر صمت خواستار جدایی اتحادیه از وزیر شده بود.

وی در ادامه درباره تقسیم بندی اتحادیه گفت:

این روند و انتشار نامه در آستانه عید سعید فطر صورت گرفت. در نهایت با دبیر هیات نظارت دیداری حضوری داشتیم. در این جلسه به این نکته اشاره شد که اگر از طرف اتحادیه جدید پیشنهاد شده باشد، اتاق اصناف باشد نه معاون وزیر، تصمیم قانونی نیست.

نجفی همچنین خاطرنشان کرد: البته لغو انتخابات هنوز به طور رسمی اعلام نشده است، اما در هر صورت این اقدام غیرقانونی است. اتحادیه در نظر دارد به وی اطلاع دهد.

آرمان سازی: باید شفافیت وجود داشته باشد

اشکان ارمندهی یکی دیگر از اعضای ائتلاف تاد و مدیرعامل دیوار درباره انشعاب اتحادیه گفت:

ما تلاش می کنیم به شفافیت روند قضایی کمک کنیم. بنابراین با دیدن نامه معاون وزیر در روز یکشنبه متوجه شدیم که دلیل آن تخصصی بودن صنف بوده است. در این نامه آمده است که اتحادیه باید تخصصی تر شود و به دو اتحادیه تقسیم شود.

کنفرانس مطبوعاتی ائتلاف تاد: هیچ کس دیگر رای نمی دهد

وی کاستی های جدایی اتحادیه را برشمرد و گفت: راه بحث همین است جلوی خلاقیت را در سال دانش خواهیم گرفت. همپوشانی و موازی کاری و امثال آن وجود خواهد داشت. این جداسازی نیاز به زیرساخت دارد و ما باید در مورد مدل و سایر جزئیات آن صحبت کنیم و فکر می کنم روند اصلی جداسازی حداقل شش ماه تا یک سال طول می کشد.»

ارمندهی همچنین خاطرنشان کرد: در صورت انشعاب اتحادیه، روند صدور مجوز با مشکل مواجه می شود و تعداد مجوزها افزایش می یابد.

صادق محمدی، مدیر عامل مدیانا و از اعضای ائتلاف تاد، در ادامه با بیان اینکه جدایی این اتحادیه به موضوع انتخابات ارتباطی ندارد، گفت: اما به هر حال این امر منجر به لغو انتخابات شد که هم با قانون و هم با لغو انتخابات مخالف است.

محمدی گفت: طبق تبصره 7 قانون متوجه شدیم اتاق اصناف شما باید این پیشنهاد را بدهید. وی ادامه داد: در جریان کار متوجه شدیم که اتاق نه تنها درخواستی نداشته و این موضوع را مطرح نکرده است، بلکه به طور رسمی اعلام کرده است که برای هر گونه جلسه ای در خصوص اعلام نتیجه اصلی، صحیح و قانونی اعلام آمادگی کرده است.

وی با تاکید بر اینکه اتاق اصناف کاملاً با این پیشنهاد مخالف است، گفت: «حدس می‌زنم این بخشی از یک پازل بزرگ است. با این تصمیم حتی در صورت انصراف از انتخابات، کار اتحادیه رسما خاتمه می یابد. ما باید منتظر بمانیم تا قطعات این پازل در آینده کنار هم جمع شوند.»

رابطه طرح حفاظتی و بلاتکلیفی انجمن کسب و کار مجازی

بحث این روزها طرح حفاظتی این طرح همچنان مورد بحث است و علیرغم انصراف از آن، این طرح همچنان در اینترنت کشور و سپس در تمامی کسب و کارهای مجازی مخفی است. در همین راستا خبرنگار عصر اقتصاد درباره ارتباط جریانات صنفی با طرح حراست جویا شد. ارمندهی پاسخ داد:

وی ادامه داد: در یک سال گذشته شاهد بوده ایم که اتحادیه های صنفی و نصر همواره وارد این برهه های حساس شده اند و نظرات و مفاهیم کارشناسی خود را بیان کرده اند که صیانت از یکی از طرح های پیشنهادی و در عمل نماینده بخش خصوصی که اتحادیه ها به آن پاسخ می دهند. در عمل نبود تشکل های صنفی و این تشکل ها و تضعیف آن ها در این زمینه باعث شده تا این اتحادیه ها برای ارائه نظرات کارشناسی و کمک به تصمیم گیری به نفع کشور و کسب و کار نباشند.»

آرماندهی ادامه داد:

بخشی از پازلی که دوستان گفتند ما فکر می‌کنیم مشکل است و نمی‌خواهیم باور کنیم که اینطور نیست و ضعیف شدن اتحادیه‌ها منجر به این تصمیم‌ها می‌شود، اما دلایل رسمی و غیررسمی باعث می‌شود ذهن بیشتر کوچک شود و نظرات کارشناسی را کاهش دهد. در روابط با طرح های مختلفی مانند حفاظت به وجود آمده اند.

ارمندهی گفت: اگر هیات مدیره قبلی در دو ماه گذشته عملکرد بهتری داشت و با اعضای اکوسیستم همدلانه و منصفانه برخورد می کرد، همدل و منسجم تر می شد و انتقاد را به عنوان یک موضوع شخصی نمی پذیرفت.

تکلیف اتحادیه چه خواهد بود؟

تکراتو: با توجه به موضوع طرح حفاظتی و آنچه از همه این رویدادها جلب توجه می کند، وظیفه انجمن تجارت مجازی توقف است. به نظر می رسد تعویق چندین باره انتخابات و در نهایت خبر لغو انتخابات از سوی وزارت صمت و همچنین تصمیم ناگهانی اتاق اصناف برای انشعاب در اتحادیه، اقداماتی باشد که تکلیف این اتحادیه را مبهم می کند. .

سوال مهمی که مطرح می شود این است که آیا ممکن است همه اینها فقط برای تضعیف بخش خصوصی از وزارت صمت باشد؟ در همین راستا خبرنگار سایت خبری آرادپرسید که آیا امکان حذف بخش خصوصی از دولت وجود دارد؟

نجفی در پاسخ به این سوال گفت:

هنوز مشخص نیست و قانون راه حلی نداده است و حالا باید انتخابات برگزار می شد و تکلیف مشخص می شد و همه این مسائل بررسی می شد و اتاق اصناف سکوت می کرد.

نجفی در پایان این نشست اعلام کرد که حدود ساعتی پیش خبری رسیده مبنی بر اینکه به گفته مومنی، رئیس اتاق اصناف، انتخابات باقی مانده و هیچ چیزی لغو نشده است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد کنفرانس مطبوعاتی ائتلاف تاد چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت نظرات با سایت خبری آراددر میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا