خودرو

نشانگر سوخت چیست و اگر خراب باشد چه اتفاقی می افتد ؟

شاخص های سوخت خودرو و علائم خرابی آن چیست؟

آرادبه میزان سوخت خودرو به عنوان یکی از مهم ترین اجزای خودرو برای رانندگان اشاره می کند

نشانگر سوخت یکی از رایج ترین علائم هشدار دهنده هنگام رانندگی و راننده در هنگام کار نکردن نشانگر است. او نگران است. شاید یکی از پرکاربردترین قطعات خودرو، گیج یا گیج سوخت باشد، اما چندان دقیق نیست.

تعمیر آمپر بنزین پراید تعمیر آمپر سمند عیب یابی گیج بنزین خرابی آمپر بنزین 206 خرابی آمپر بنزین پژو 405 سمند قطع آمپر بنزین آموزش برق خودرو آموزش عیب یابی عیب یابی

نشانگر سوخت خودرو

به گفته رانندگان یکی از مهمترین اجزای خودرو گیج بنزین است که از دو قسمت فرستنده و مانومتر تشکیل شده است و هر کدام نقش کلیدی در عملکرد مانومتر دارند. وظایف سنج سوخت عبارتند از:

– سنج سوخت برای حالت گاز خودرو، سوخت بیشتری را فراهم می کند.

– نشانگر سوخت در حالت سرد، حالت گاز را ایجاد می کند.

– تنظیم زمان پاشش و ماده کمکی از دیگر عملکردهای گیج سوخت است.

– گیج سوخت دمای سردی دارد که فن را خنک می کند.

– رساندن دمای آب به آمپر یکی از وظایف نشانگر سوخت است.

اجزای اندازه گیری سوخت خودرو

گیج سوخت که به عنوان مهم ترین جزء خودرو برای رانندگان شناخته می شود از دو قسمت فرستنده و گیج تشکیل شده است که در زیر لیست شده اند:

تعرفه کارشناس خودرو تعیین قیمت خودرو کارکرده تاثیر مسافت پیموده شده بر قیمت خودرو آدرس کارشناسی رنگ خودرو تهران قیمت پژو 206 تیب 2 آموزش و راهنمای خرید خودرو قیمت خودرو کارکرده

فرستنده:

داخل باک خودرو فرستنده گیج سوخت قرار دارد و شناور فوم قسمت اصلی این سیستم است. در واقع شناور فرستنده با اتصال به یک میله فلزی نازک و یک مقاومت متغیر الکتریکی معلق در انتهای آن، مقاومت لازم را در مسیر جریان ایجاد کرده و بزرگی آن را تنظیم می کند.

به دلیل افزایش مقاومت ایجاد شده، جریان الکتریکی کمتری از آن عبور می کند. این مقاومت متغیر از یک ورق نازک پوشیده شده با مواد مقاوم در باک خودرو ساخته شده و نقطه اتصال آن از یک سر به میله شناور و از سر دیگر به نشانگر سطح سوخت می باشد. میله شناور با مقاومت متغیر، در سطوح سوخت بالا و پایین در باک خودرو، جابجا شده و مقاومت تغییر می کند و با تغییر مقدار جریان الکتریکی به نشانگر، راننده را از میزان سوخت موجود در خودرو مطلع می کند. باک، نشانگر سوخت خودرو جابجا شده است.

دقت مکانیسم عملکرد فرستنده پایین است و بنابراین گیج سوخت پس از سوخت گیری مسافت های طولانی در باک پر باقی می ماند یا زمانی که مخزن باک خالی را نشان می دهد، وسیله نقلیه مسافت زیادی را طی می کند. زیرا وقتی باک خودرو پر می شود، شناور در سوخت فرو می رود و به سمت بالا حرکت می کند. چنین موضوعی کمترین مقاومت را ایجاد می کند و کشتی تا زمانی که مخزن پر شود و از حالت غرق شدن خارج شود شناور می شود. پایین نمی آید یعنی گیج بنزین برای مدت طولانی در باک پر می ماند.

نشانگر:

نشانگر به عنوان یک فرستنده به عنوان یک وسیله ساده شناخته می شود. در اطراف یک ورق نازک دو فلزی، مقاومت متغیر پیچیده شده یا در کنار آن قرار دارد. در نهایت به این ورق دو فلزی جریان از فرستنده و مقاومت متغیر می گذرد که از یک طرف به مقاومت متغیر و از طرف دیگر به فلش نشانگر بنزین وصل می شود.
فرستنده گیج سوخت داخل باک خودرو قرار دارد

ورق دو فلزی از اتصال دو فلز مختلف به دست می آید که هر کدام دارای ضریب انبساط حرارتی متفاوتی هستند. گرمای تولید شده توسط جریان با افزایش مقاومت در مسیر جریان کاهش می یابد که منجر به خنک شدن ورق دو فلزی می شود. با توجه به تفاوت ضریب انبساط حرارتی، بی متال سرد می شود و نشانگر سوخت از حالت باک پر به حالت «مخزن خالی» می رسد، به دلیل اینکه این ورق از حالت انحنای خارج شده و حالت صاف شدن آن دارد. ورق دو فلزی به دلیل تفاوت در ضریب انبساط حرارتی و هنگام گرم شدن به ضریب انبساط کمتر خم می شود. این جابجایی فیزیکی جزئی باعث حرکت گیج سوخت می شود که یکی از کاربردهای این دستگاه می باشد.

معایب مصرف سوخت خودروهای توربو مشکلات توربو توربو شارژ دنا اتوماتیک توربوشارژ قیمت مقالات آموزش خودروی نیسان جوک توربو محاسبه مصرف سوخت خودرو

مقدمه ای بر ریزپردازنده در نشانگرهای سوخت خودروهای جدید

امروزه در برخی خودروها به جای ارسال برق به ورق دو فلزی و نشانگر سوخت. جریان گرما مستقیماً به ریزپردازنده ارسال می شود، بنابراین گیج سوخت پس از بازرسی مقدار سوخت موجود در مخزن را با دقت بیشتری نشان می دهد. مکانیسم عمل به این صورت است که مقدار جریان ارسالی به ریزپردازنده از طریق فرستنده منتقل شده و با مقادیر از پیش تعیین شده مقایسه می شود تا در نهایت با ارسال سیگنال به ریزپردازنده در داشبورد، وضعیت پیل سوختی تغییر کند.

این ریزپردازنده نصب شده در خودروهای مدرن بر اساس وضعیت شناور و میزان سوخت باک، موقعیت شناور را با مقدار جریان الکتریکی با منحنی کالیبراسیون رسم مقایسه می کند و بنابراین دقت آن از نشانگر بنزین با نشانگر قدیمی بیشتر است. ساختار در صورتی که سطح سوخت این نوع سیستم از حد معینی کمتر شود، چراغ هشدار روشن می شود تا راننده را مطلع کند.

یکی دیگر از دلایلی که نشانگر سوخت میزان دقیق سوخت در باک خودرو را نشان نمی دهد این است که خودرو در شیب یا پیچی است که سوخت در یک طرف باک قرار می گیرد که منجر به خطای وضعیت شناور و گیج سوخت می شود. خودروهای جدید این خطا تا حد زیادی با کمک یک ریزپردازنده اصلاح می شود. این به این دلیل است که ریزپردازنده میانگین تغییر موقعیت شناور را در یک دوره زمانی مشخص می کند، نه موقعیت شناور را برای یک لحظه.

آموزش عیب یابی خودرو مشاوره فنی خودرو تعمیر و نگهداری پراید آدرس تهران سرویس در تهران آدرس سرویس اراک علل داغ شدن خودرو

علائم خرابی نشانگر سوخت

* تغییر دمای ناهموار:

عملکرد موتور به مرور زمان بدلیل نوسانات دمای آب در جهت عقربه های ساعت و تغییرات ناهموار دمای موتور بدتر می شود. همچنین دمای موتور را پایین می آورد و برای مدت کوتاهی آن را به طور غیرعادی بالا می برد.

* نشت مایع خنک کننده در محفظه ترموستات یا زیر وسایل نقلیه:

به دلیل آسیب دیدن ترموستات، مایع خنک‌کننده نشت می‌کند و این امر باعث می‌شود ترموستات اجازه خنک‌سازی به A را ندهد و علاوه بر این منجر به چسبیدن مایع خنک‌کننده در پکیج ترموستات می‌شود. نشتی مایع خنک کننده نشان دهنده شرایط مختلف است و به مرور همین مشکل باعث نشتی در شیلنگ های سیستم خنک کننده می شود که نیاز به تعمیر دارند.

* دمای موتور ماشین خیلی بالاست و ماشین در حال جوشیدن است:

ترمز کردن خودرو در 15 دقیقه اول رانندگی و بالا بردن دمای آب تا محدوده قرمز یکی از اولین نشانه های آسیب دیدگی نشانگر سوخت است و ترموستات نمی تواند به درستی کار کند.

سنسور سوخت از دو بخش فرستنده و نشانگر تشکیل شده است

تعمیر خودرو آموزش مکانیک پراید آموزش پمپ بنزین پراید تعمیر آمپلی فایر بنزین پراید مکانیک پراید پمپ بنزین چیست آدرس سرویس در تهران

وقتی گیج بنزین از کار بیفتد چه اتفاقی می افتد؟

  1. وقتی چراغ تست موتور یا سیستم ترمز ضد قفل روشن است؛ گیج بنزین خراب است.
  2. خرابی نشانگر سوخت باعث کاهش راندمان سوخت می شود.
  3. اگر گیج سوخت آسیب ببیند، صدای نامناسبی در حین کار خودرو ایجاد می شود.
  4. اگر گیج بنزین از کار بیفتد، قدرت خودرو به طور ناگهانی کاهش می یابد.
  5. هنگامی که خودرو در حال چرخش در حال حرکت است، گیج بنزین خراب می شود.
  6. دنده کردن گیربکس یکی دیگر از نشانه های آسیب دیدگی نشانگر سوخت است.
  7. اگر گیج سوخت آسیب دیده باشد، در تعویض دنده با مشکل مواجه خواهید شد.
  8. از دیگر نشانه های خرابی گیج سوخت می توان به نقص در کروز کنترل اشاره کرد.
  9. به دلیل نقص در گیج سوخت، سرعت سنج خودرو به درستی کار نمی کند.
  10. خرابی مسافت پیموده شده یکی دیگر از نشانه های آسیب دیدگی نشانگر سوخت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا