آشپزی

نحوه عمل آوردن خمیر مایه به همراه فوت و فن ها

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که خودتان در خانه نان درست کنید، اما خمیر نان به اندازه کافی پف نمی کند. در این شرایط ناامید شده ایم چون هم زمان و هم مواد اولیه هدر می رود و باید به دنبال راه حل دیگری برای تهیه نان باشیم. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است قبل از هر کاری خمیر را ورز دهید، اگر مدتی است از خمیر مایه استفاده نکرده اید، بهتر است 10 دقیقه قبل از تهیه نان وقت بگذارید و خمیر مایه را روی آن بمالید تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرید. در مقاله امروز شما را معرفی می کنیم طرز تهیه خمیر مایه بیا ملاقات کنیم با فودو باشید!

منظور از خمیر مایه درست کردن چیست؟

استفاده از مخمر به معنای آزمایش اثربخشی آن است. هدف از این کار این است که مشخص شود آیا خمیر مخمر به اصطلاح زنده است و می تواند فرآیند تخمیر را آغاز کند. خمیر سالم باید حباب‌های گازی ایجاد کند که حباب‌هایی هستند که نان و سایر محصولات پخته شده را پف می‌کنند.

مخمر یک موجود زنده است و اگر منقضی شود یا در شرایط عالی نگهداری نشود، تعداد سلول های زنده ای که منجر به تشکیل حباب های گاز می شود برای باد کردن نان کافی نخواهد بود.

آیا همه مخمرها نیاز به پردازش دارند؟

خیر، همه انواع خمیر نیازی به ورز دادن ندارند. فقط خمیر با مخمر خشک فعال و خمیر تازه فعال شده (که خمیر مخمر فشرده یا خمیر مایه کیک نیز نامیده می شود) باید استفاده شود. به یاد داشته باشید که نیازی به درست کردن خمیر ندارید. زیرا اگر این تست ها را در آب حل کنید سرعت عمل آنها کاهش می یابد و دیگر نمی توانند باعث پف کردن خمیر خیلی سریع شوند.

برای تهیه خمیر به چه موادی نیاز داریم؟

فرآیند ورز دادن بسیار سریع و آسان است و به چند ماده ساده نیاز دارد. کافی است یک بسته خمیر مایه (2 و یک چهارم قاشق چایخوری) را با یک چهارم فنجان آب ولرم و یک قاشق چایخوری شکر در یک کاسه یا فنجان ترکیب کنید. در این فرآیند دمای آب بسیار مهم است و باید ولرم باشد. برای اطمینان از دمای آب می توانید از دما استفاده کنید. دمای آب باید حدود 100 تا 110 درجه فارنهایت (یا 40 درجه سانتیگراد) باشد. به یاد داشته باشید که اگر آب خیلی داغ باشد، خمیر مایه را کاملا از بین می برد.

طرز تهیه خمیر مایه

ابتدا در یک کاسه یا فنجان 2 و یک چهارم قاشق چایخوری خمیر مایه را با یک چهارم پیمانه آب ولرم و یک قاشق چایخوری شکر مخلوط کرده و 10 دقیقه صبر کنید. پس از 10 دقیقه، خمیر مایه باید شروع به پف کردن کند و ارتفاع آن دو برابر شود. اگر این کار را در داخل کاسه انجام دهید، متوجه خواهید شد که مایه پف بیشتری دارد. حالا که از زنده و فعال بودن خمیر مایه مطمئن شدید، می توانید این مخلوط را به مواد نان اضافه کنید و به فرآیند پخت ادامه دهید.

یادتان باشد قبل از افزودن این مخلوط به مواد نان دقت کنید که مقدار خمیر مایه (1 بسته برابر با 2 و یک چهارم قاشق چایخوری) و آب (یک چهارم فنجان) و شکر (1 قاشق چایخوری) با مقدار مشخص شده باشد. دستورالعمل پخت نان متفاوت است و مقدار این مواد را بر اساس مقدار مشخص شده در دستور تنظیم کنید. اگر در دستور پخت شکر وجود نداشت، برای تهیه خمیر مایه از مقدار بسیار کمی شکر (یک هشتم قاشق چایخوری) استفاده کنید. فقط برای اینکه مخمر بتواند آن را تغذیه کند و فعالیت و سرزندگی خود را نشان دهد.

متأسفانه، شما نمی توانید یک خمیر مخمر قدیمی را احیا کنید. به همین دلیل، اگر در محلول حباب ایجاد نشد، باید مخمر خود را دور بریزید و مایه جدیدی درست کنید.

نکاتی در مورد خمیر مایه

  • خمیر خشک فعال معمولاً حدود 12 ماه ماندگاری دارد. پس از باز کردن بسته بندی بهتر است آن را در یخچال نگهداری کنید. این به این دلیل است که عمر خمیر را افزایش می دهد. اگر همیشه در خانه نان درست نمی کنید یا فقط می خواهید خمیر خود را تا حد امکان تازه نگه دارید، می توانید آن را در فریزر قرار دهید.
  • قبل از خرید خمیر مایه حتما تاریخ انقضا را بررسی کنید. اگر همیشه در خانه نان درست نمی کنید، نباید خمیر ترشی درست کنید که رو به اتمام است.
  • خمیر مخمر معمولاً در مجاورت هوا یا رطوبت غیرفعال می شود و خاصیت خود را از دست می دهد. به همین دلیل باید آن را در ظرفی با درب محکم نگهداری کنید تا هوا یا رطوبت وارد آن نشود.
  • اگر مقدار زیادی خمیر خشک فعال تهیه کرده اید تا مطمئن شوید که کل بسته بندی فعال و زنده است، می توانید بخشی از آن را به روشی که در قسمت های بالا توضیح داده شد درست کنید.

سایر ترفندهای کیک که باید بدانید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا