خودرو

نحوه تشخیص مایع خروجی از اگزوز خودرو چیست؟

اگر تا به حال دیده اید که قطرات آب از اگزوز خودرو خارج می شود، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا دلیل خروج آب از اگزوز را بدانید.

ممکن است شما هم دیده باشید که آب از اگزوز خودروتان خارج می شود و ممکن است تعجب کنید که علت آن چیست. اگرچه این مشکل ساده به نظر می رسد، اما نشان دهنده یک مشکل مهم در سیستم خودرو است. در این مقاله به علت خروج آب از صدا خفه کن می پردازیم.

نحوه تشخیص مایع خروجی از اگزوز خودرو چیست؟

علت نشت آب از اگزوز خودرو

شاید دیده باشید که آب از اگزوز خودرو خارج می شود. اگرچه این عمل ساده و عادی به نظر می رسد، اما ممکن است نشان دهنده وجود مشکل جدی در سیستم خودرو باشد. بنابراین نباید آن را نادیده گرفت. اولین مرحله پس از مشاهده خروج مواد مایع از لوله اگزوز. این برای تعیین نوع مایعی است که از آن خارج می شود. در این مطلب در مورد علت خروج آب از اگزوز خودرو صحبت خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

موتورهای احتراق داخلی با وجود عملکردی که ارائه می دهند، مقدار زیادی گاز نیز تولید می کنند و از آنجایی که این گازها باید از خودرو خارج شوند، سیستمی طراحی شده است که به نظر ساده می رسد اما کار بسیار مهمی را انجام می دهد. این گازها از طریق منیفولد اگزوز به مبدل کاتالیزوری و سپس به منبع گاز خروجی فرستاده می شوند و در نهایت در انتهای لوله اگزوز به هوای بیرون رها می شوند.

اما پدیده ای که در این بین اتفاق می افتد نشت آب از اگزوز است که گاهی می توانیم شاهد آن باشیم. این موضوع نباید شما را نگران کند زیرا وجود بخار آب و آب در گاز خروجی طبیعی است مگر اینکه بیش از حد باشد. در این صورت موتور باید توسط متخصص تشخیص داده شود.

نحوه تشخیص مایع خروجی از اگزوز خودرو چیست؟

اگر دلیل این امر را می دانید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در نتیجه فرآیند احتراق در موتور گازهای زیادی تولید می شود که مهمترین آنها مونوکسید کربن، هیدروکربن ها و اکسیدهای نیتروژن خطرناک و مضر برای محیط زیست هستند.

در این میان مقداری گاز اکسیژن وجود دارد که در فرآیند احتراق شرکت نمی کند. از زمانی که سازمان های زیست محیطی شرکت های خودروسازی را مجبور به رعایت استانداردهای آلایندگی کردند، این استانداردها به تدریج دشوارتر شدند. همچنین شرکت ها مجبور شدند میزان گازهای مضر خروجی از لوله اگزوز را کنترل کنند تا به سطح استاندارد برسند.

از سوی دیگر تولیدکنندگان و پالایشگاه ها مجبور به ارتقای کیفیت بنزین هستند. با پیشرفت علم الکترونیک و مکانیک، تولید خودروهای کاربراتوری به تدریج متوقف شد و خودروهای تزریقی جایگزین آنها شدند. همچنین قطعه ای به نام مبدل کاتالیزوری توسط طراحان ساخته شد و در مسیر خروج گازهای خروجی از منیفولد هوا قرار گرفت.

در ساخت این قطعه از مواد رادیواکتیو استفاده شده است که باعث می شود واکنش شیمیایی در دمای کمتر و سرعت بالاتر رخ دهد. شرکت های نفتی بر اساس تعهدات خود سرب تترا اتیل را از بنزین حذف و ماده ای به نام MTBE را جایگزین آن کردند و به تدریج کیفیت سوخت های تولیدی را بهبود بخشیدند.

دامنه تغییراتی که در کیفیت بنزین و طراحی موتور خودروها رخ داده است منجر به کنترل و کاهش چشمگیر آلایندگی آنها شده است. شایان ذکر است که تمامی گازهای مضری که از اگزوز خارج می شود، بی رنگ و بی بو هستند و با وجود اینکه برای محیط زیست خطرناک هستند، آسیب جدی به افراد وارد می کنند.

هنگامی که این گازها از قسمت کاتالیزوری مبدل عبور می کنند، به دلیل نوع ساختاری که این قسمت دارد و همچنین به دلیل وجود مواد رادیواکتیو در آن، در دمای کمتر و با سرعت بالاتر ترکیب شده و گازهایی را تشکیل می دهند که یا برای محیط زیست مضر هستند، برای زندگی مضر نیستند یا آسیب بسیار کمی دارند. با توجه به آنچه گفته شد، علت نشت آب از صدا خفه کن در موارد زیر قابل بررسی است:

  • وقتی موتور داغ است

موتورهای امروزی به گونه ای طراحی شده اند که هنگام استارت زدن خودرو در کمترین زمان ممکن گرم می شود تا روغن جاری در کانال های آن با سرعت بیشتری به دمای کار خود برسد و مهمترین وظیفه خود یعنی روانکاری را انجام دهد، بنابراین عملکرد موتور هم همینطور خوب میشه و آسیب کمتری بهش وارد میشه.

وقتی موتور گرم می شود، اگزوز نیز بسیار داغ است و دمای آن بالا می رود، در این شرایط یعنی زمانی که اگزوز به اندازه کافی گرم می شود، آبی که از اگزوز خارج می شود باید به صورت بخار ظاهر شود، در صورتی که دما اگزوز خیلی زیاد است و هنوز مقدار زیادی قطرات آب از صدا خفه کن خارج می شود، بهتر است برای بررسی موتور خودرو از زوایای مختلف به کارگاه یا نمایندگی های مجاز آن مراجعه کنید.

تشدید کننده اگزوز 206 چیست؟  علت غرش اگزوز لامبورگینی، علت لرزش اگزوز، علل کاهش سرعت خودرو، مجله مکانیک، مجله خودرو کارستان، دانش فنی خودرو، تعمیر و نگهداری خودرو، نکات فنی خودرو، آموزش تعمیر خودرو، آموزش عیب یابی خودرو، آموزش مکانیک خودرو، آموزش مکانیک و مهندسی برق

  • وقتی موتور سرد است

با روشن شدن موتور، کاتالیزور مبدل به سرعت گرم می شود و واکنش شیمیایی در آن آغاز می شود، اما زمان زیادی طول می کشد تا لوله اگزوز از منطقه پس از خروج از این قسمت، منبع میانی گازهای خروجی و منبع نهایی گازهای خروجی برای گرم شدن با این حال، مقداری از بخار آب آخرین بار خاموش شدن موتور به قطرات آب تبدیل شده و در لوله اگزوز انباشته شده است.

هنگامی که موتور روشن می شود، فشار اگزوز باعث می شود که این قطرات از اگزوز خارج شوند. خروجی این قطرات آب از اگزوز طبیعی بوده و نشان دهنده مشکل خاصی در موتور خودرو نیست.

خروج آب از صدا خفه کن در فصل زمستان می تواند یک مشکل عادی باشد که در این فصل برای همه خودروها پیش می آید. زیرا وقتی خودرو برای چند ساعت خاموش می شود، گازهای خروجی خنک می شوند و با روشن شدن موتور، گرما در محفظه تولید برق خودرو ایجاد می شود و اگزوز را به بیرون می فرستند.

هنگامی که گرما از اگزوز سرد عبور می کند، به دلیل رطوبت موجود در هوا و رطوبت وارد شده به اگزوز، تراکم اتفاق می افتد و آب از اگزوز خارج می شود. اما بعد از چند دقیقه تراکم متوقف می شود و دیگر آبی از اگزوز خارج نمی شود.

تعویض واشر سرسیلندر پژو 206، هزینه تعویض واشر سرسیلندر 206، زمان تعویض واشر سرسیلندر، علائم سوختن واشر سرسیلندر، هزینه واشر سرسیلندر پژو 206، آموزش مکانیک، تعمیر تخصصی پژو 206 سرسیلندر20، پژو 206 تایم پژو 206 آموزش تصویری تعویض تسمه تایم 206 تیپ 2

  • آسیب به سرسیلندر و واشر سرسیلندر

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث خروج آب از اگزوز خودرو شود می تواند مربوط به خرابی واشر سرسیلندر باشد. عدم انجام آن عواقب مختلفی دارد. به عبارت دیگر مهم است که قطعه چگونه آسیب دیده است. اگر واشر سرسیلندر در ناحیه ای که مایع خنک کننده موتور می تواند وارد محفظه احتراق شود آسیب ببیند، مقدار زیادی آب و بخار از گاز خروجی خروجی خارج می شود و در عین حال مقدار آب رادیاتور نیز کاهش می یابد. نزول کردن. به این میگن موتور مرده.

در این شرایط زمانی که مایع خنک کننده موتور به دلیل خرابی واشر سرسیلندر وارد محفظه احتراق می شود، با وجود کاهش میزان آب رادیاتور، عملکرد موتور با مشکل مواجه شده و قدرت موتور به طور محسوسی کاهش می یابد.خودرو سخت است.

زیرا با خاموش شدن خودرو مقداری آب وارد محفظه احتراق شده و در آن جمع می شود و روز بعد که خودرو استارت می خورد این آب از جرقه و جرقه زدن موتور جلوگیری می کند و خودرو به شدت استارت می خورد. بنابراین، سر سیلندر، واشر سر سیلندر، محفظه احتراق باید بررسی شود.

وقتی واشر سرسیلندر می سوزد باعث ورود آب به سرسیلندر می شود که بسیار مخرب است و باید تعویض شود. همچنین اگر سرسیلندر شکسته یا ترک خورده باشد باعث ورود آب به داخل سرسیلندر می شود که این امر نیز باعث خروج آب از صدا خفه کن می شود. بنابراین سرسیلندر باید توسط مکانیک بررسی و در صورت امکان تعویض و تعمیر شود.

اگر محفظه احتراق آسیب ببیند هوا وارد محفظه می شود که در اثر احتراق آب تولید می کند و از گازهای خروجی خارج می شود. ورود آب به محفظه احتراق باعث آسیب به قطعاتی مانند پیستون و رینگ می شود. بنابراین باید فورا تعمیر شود.

آموزش عیب یابی خودرو، آموزش مکانیک و برق، دانش فنی خودرو، مجله خودرو کارستان، نشتی آب اگزوز، علت به یک طرف کشیدن فرمان، علت نشت آب اگزوز سمند ef7، علت نشت آب از صدا خفه کن، 206، نشتی از صدا خفه کن پژو 405، آب داخل صدا خفه کن پراید

نحوه تشخیص مایع خارج شده از صدا خفه کن

شایان ذکر است در تمامی موارد ذکر شده در قسمت قبل باید دقت کنید که مایع خارج شده از اگزوز آب باشد. اگر بنزین یا نفت باشد حتما دلیل دیگری دارد. یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از این امر مشاهده دقیق رنگ دود خارج شده از لوله اگزوز خوب.

دود سفید نشان دهنده آب است. دود آبی یا خاکستری به معنای وجود روغن در سیستم جرقه زنی خودرو است و دود سیاه نشان می دهد که هوا به محفظه احتراق نمی رسد. و سوختگی ایجاد نمی شود. البته در فصول سرد که ماشین را روشن می کنید دود سفیدی که از اگزوز خارج می شود به دلیل سردی هوا است و بعد از چند دقیقه از بین می رود.. بنابراین نمی توان آن را نشانه نشت آب از اگزوز دانست.

نتیجه

به طور کلی علت نشتی آب از اگزوز خودرو گاهی اوقات می تواند یک امر عادی و بی خطر در فصل سرما باشد و به دلیل رطوبت هوا است. نکته اینجاست که در زمستان تنها در چند دقیقه آب از صدا خفه کن خارج می شود اما در روزهایی که هوا سرد نیست و شاهد آن هستید احتمالا مشکل فنی و جدی وجود دارد که باید به دقت بررسی شود.

منبع: آراد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا