تکنولوژی

نحوه استعلام جریمه طرح ترافیک

در سال‌های اخیر، مردم برای بسیاری از پرداخت‌های روزانه خود مانند کرایه تاکسی، بلیط مترو، خرید روزانه و غیره نیاز به تغییر دارند. اما تغییر برای آنها مشکل بزرگی بود. از ابتدای سال 2013، پرداخت های آنلاین توسعه یافته و نقش اسکناس در زندگی روزمره تقریباً ناپدید شده است. هر فردی با داشتن گوشی هوشمند و نصب اپلیکیشن می تواند پرداخت های روزانه زیادی را انجام دهد. یکی از بهترین اپلیکیشن ها، اپلیکیشن پرداخت الکترونیک بانک پاسارگاد (پای پاد) است که امکانات زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهد. از جمله این توابع، query و پرداخت هزینه طرح ترافیک خوب.

در این مقاله به نحوه گزارش جریمه در طرح راه و پرداخت آن می پردازیم. اگر می خواهید از جریمه های خود مطلع شوید و آن ها را پرداخت کنید تا پایان با ما همراه باشید.

هر آنچه باید در مورد برنامه ریزی ترافیک بدانید

آلودگی هوا و افزایش ترافیک در شهرهای بزرگ مسئولان را بر آن داشت تا برنامه ای برای کنترل ترافیک و کاهش آلودگی در نظر بگیرند. طرح ترافیک روشی است که در بسیاری از شهرهای بزرگ اجرا می شود و مردم تهران برای اولین بار در سال 58 با این طرح آشنا شدند و سپس این طرح اجرا شد که از اوایل سال جاری تردد خودروهای تک نفره ممنوع شد. صبح تا ساعت 10 در مرکز شهر. در سال 1393 آلودگی تهران باعث نگرانی شد و طرحی برای کاهش آن به سرعت اجرا شد.

طرح زوج و فرد چندین سال به طول انجامید و در سال 1397 برای بهبود طرح آلودگی هوا، در تیرماه همان سال جایگزین طرح زوج و فرد شد. بر اساس طرح جدید، رانندگان برای ورود به طرح باید کارت MOT ارائه دهند و همچنین در سایت شهرداری تهران ثبت نام کنند. در صورت داشتن این شرایط رانندگان به راحتی می توانند مشمول طرح شوند و عوارض از کارت شهروندی کسر می شود.

در سال 1400 رانندگان برای ورود به محدوده طرح علاوه بر ثبت نام در سایت تهران من، باید محدوده طرح را رزرو می کردند. رزرو روزانه انجام شد و در صورت تکمیل ظرفیت، راننده نمی تواند وارد منطقه شود. اگر راننده بدون رزرو وارد منطقه شود جریمه می شود. میزان این جریمه با توجه به عوامل متعددی محاسبه می شود. البته ناگفته نماند که هر خودرویی در هر فصلی از سال می تواند 20 روز بدون جریمه وارد طرح شود.

جریمه طرح راه را چگونه پرداخت کنم؟

برای استعلام طرح ترافیک و پرداخت هزینه می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

  • سایت من در تهران
  • کد دستوری
  • دفاتر الکترونیک شهری
  • شمارنده های ایالتی
  • اپلیکیشن های پرداخت آنلاین

اپلیکیشن پرداخت الکترونیکی بانک پاسارگاد به عنوان جایگزینی برای تمامی اپلیکیشن های پرداخت آنلاین ارائه شده است. ویژگی های این نرم افزار ممکن است پرداخت شود تخلف از وسایل نقلیه موتوری، عوارض بزرگراه، بلیط تاکسی و پرداخت طرح ترافیک. شما می توانید جریمه طرح ترافیک را بدون مراجعه به مکان خاصی و تنها با اتصال گوشی هوشمند خود به اینترنت پرداخت کنید.

با برنامه Pipod برنامه سفر را درخواست و پرداخت کنید

برای پرداخت هزینه طرح ترافیک با اپلیکیشن Ppod مراحل زیر را مرحله به مرحله دنبال کنید:

1- اپلیکیشن آی پاد را باز کرده و طرح ترافیک را لمس کنید.

نحوه پرداخت جریمه طرح راه با Ppod

2- در مرحله دوم باید شماره پلاک خود را وارد کنید.

این پنجره از سه قسمت تشکیل شده است. ابتدا باید نوع ماشین خود را مشخص کنید. اگر وسیله نقلیه دارای پلاک معمولی است، آن را علامت گذاری کنید و اگر خودرو دارای پلاک معلول است، آن را با رنگ آبی مشخص کنید. کادر مربوط به شماره ثبت اختیاری است. در صورت تمایل می توانید یک نام برای آن وارد کنید. در پایین صفحه باید شماره ثبت نام را وارد کنید. پس از وارد کردن شماره پلاک، دکمه ثبت پلاک را فشار دهید. در وارد کردن شماره ثبت دقت کنید.

طرح حرکتی Pipod

3- در این مرحله جریمه طرح ترافیک خودروی شما که می توانید پرداخت کنید نمایش داده می شود.

اگر موجودی کیف پول PiPod بیشتر از جریمه باشد، می توانید به راحتی با فشار دادن دکمه پرداخت آن را نهایی کنید. اما اگر مبلغ موجودی کمتر از جریمه باشد، می توانید موجودی کیف پول را افزایش دهید و با زدن دکمه پرداخت جریمه را به طرح پرداخت کنید.

در این صفحه می توانید تعداد روزهای ترافیک استفاده شده امسال را به تفکیک هر فصل مشاهده کنید.

سریع ترین راه برای پرداخت هزینه طرح داده خود با برنامه PiPod

طبق قانون جدید طرح ترافیک، اگر بدون رزرو وارد محدوده طرح شوید، جریمه می شوید. اما چگونه می توان از میزان جریمه خودرو مطلع شد؟ برای بررسی و پرداخت این جریمه راه های مختلفی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به سایت تهران من، کدهای دستوری، دفاتر الکترونیک شهرستان ها و یا مراجعه به باجه ها اشاره کرد. اما یکی از راه های سریع پرس و جو و پرداخت هزینه طرح ترافیک با استفاده از برنامه iPod با استفاده از این نرم افزار و انجام چند مرحله ساده می توانید جریمه خودرو را پرداخت کنید.

سوالات متداول

  1. اگر در پرداخت هزینه طرح ترافیک اشتباه کنیم، امکان استرداد وجود دارد؟

خیر؛ در صورت عدم دقت در درج اطلاعات خودرو و پرداخت جریمه به اشتباه، امکان برگشت وجه وجود ندارد.

  1. آیا می توانیم جریمه ماشین شخصی دیگری را پرداخت کنیم؟

آره؛ با دانستن شماره ثبت خودرو مورد نظر می توانید جریمه را پرداخت کنید.

  1. آیا می توان تعداد روزهای استفاده از ترافیک مجاز را با Pipod مشاهده کرد؟

آره؛ با اپلیکیشن PiPod می توانید تعداد روزهای استفاده از ترافیک مجاز در هر فصل از سال را به صورت جداگانه مشاهده کنید.

نحوه استعلام جریمه طرح ترافیک

منبع خبری نحوه استعلام جریمه های طرح ترافیک، پایگاه خبری آراد نیوزبه آدرس آراد نیوزاست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا