خودرو

مهم‌ترین وظایف واشر سرسیلندر و علام سوختن آن چیست ؟

شنا با واشر سرسیلندر و آثار سوختگی

آراد، واشر سرسیلندر جزء مهمی از موتور خودرو است که بر خلاف تصور عموم عملکردهای متفاوتی با سیلندر دارد. البته این وظایف مکمل فعالیت های سیلندر بوده و با هدف تامین نیروی لازم برای حرکت خودرو انجام می شود. به طور کلی فشرده سازی و جداسازی موتور را می توان وظیفه اصلی واشر سر سیلندر دانست. برای آشنایی بیشتر با این قطعه و علائم سوختگی و آسیب دیدگی آن، ادامه این مقاله رادار را بخوانید.

آموزش تعویض واشر سرسیلندر پراید تعمیر واشر سرسیلندر تعمیر واشر سرسیلندر انواع واشر سرسیلندر بهترین تعویض واشر سرسیلندر بهترین تعویض واشر سرسیلندر 405.

واشر سر سیلندر را وارد کنید

همانطور که در مقالات قبلی ذکر شد، موتور از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده است. برخی از این قطعات بلوک سیلندر، سرسیلندر، واشر سرسیلندر، پیستون، میل لنگ، میل سوپاپ و … تمامی این قطعات داخل بلوک سیلندر هستند و سرسیلندر بر روی آن ها سوار می شود. مهر و موم سرسیلندر نیز بین سرسیلندر و بلوک سیلندر قرار دارد. این کار از خروج سوخت و گاز از سیلندرها و ورود آب و روغن به داخل آنها جلوگیری می کند. بنابراین عملکرد این آب بند را می توان عایق موتور و حفاظت مفصل دانست. سلامت و کیفیت آب بندی سرسیلندر منجر به انفجار بهینه در سیلندرها و افزایش قدرت موتور می شود. همچنین حرکت پیستون به سمت پایین سیلندر را تسهیل می کند و از انفجار فشار جلوگیری می کند.

تعمیر خودرو آموزش مکانیک خودرو آموزش مشاوره فنی خودرو

مهمترین وظایف آب بند سر سیلندر

گفتیم که واشر سرسیلندر بین بلوک موتور و سرسیلندر قرار می گیرد تا فضای بین آنها آب بندی شود. در زیر مهمترین وظایف این قسمت را به تفصیل شرح خواهیم داد:

1- آب بند سیلندر

هنگامی که موتور خودرو روشن است، فشار در سیلندر برای مدل های بنزینی به psi 700 و برای مدل های دیزلی تا 2000 psi می رسد. حال اگر اطراف سیلندرها به خوبی آب بندی نشده باشد، احتمال نشت سوخت و هوا وجود دارد. این امر باعث کاهش قدرت موتور و در نهایت کاهش سرعت خودرو می شود. برای این منظور باید سرسیلندر را آب بندی کرد تا محل اتصال بین سیلندر و سرسیلندر تحت فشار و حرارت زیاد آب بندی شود.

2- مایعات رسانا

برای کنترل دمای موتور و همچنین روغن کاری قطعات باید مسیرهایی برای حرکت آب و روغن ایجاد کنیم. در این ارتباط، آب بندی سرسیلندر مسیرهایی را برای حرکت این سیالات بین بلوک موتور و سرسیلندر فراهم می کند. به این ترتیب دمای سوپاپ ها و شمع ها تنظیم شده و حرکت سوپاپ ها و پیستون ها روان می شود. البته واشر مورد نظر باید به گونه ای کار کند که این مایعات وارد محفظه احتراق نشوند. در غیر این صورت قدرت و راندمان موتور کاهش یافته و قطعات آسیب می بینند.

3- حفظ و نگهداری مایعات

کانال های مایع خنک کننده و روغن موتور در واشر سرسیلندر تنها چند میلی متر از هم فاصله دارند. یکی از وظایف این مهر و موم جلوگیری از مخلوط شدن این مایعات با یکدیگر است. علاوه بر این، باید از نزدیک شدن گازهای احتراق به مسیرهای سیال جلوگیری کند. به این ترتیب کیفیت مایعات حفظ می شود و عملکرد خود را از دست نمی دهند.

نحوه کار واشر سر سیلندر
واشر سرسیلندر بین بلوک موتور و سرسیلندر قرار دارد. وظیفه آن ایجاد یک مهر و موم کامل بین سیستم های روغن کاری، خنک کننده ها و احتراق داخلی است. این واشرها معمولاً از آزبست و ترکیبی از مس و فولاد ساخته می شوند. به این ترتیب وظایف و کارها را به خوبی انجام می دهند و فضای ایزوله برای موتور ایجاد می کنند.
مواد واشر سر سیلندر ساده

واشر سرسیلندر یکی از قطعات موتور است که همیشه در معرض حرارت و فشار زیاد است. بنابراین باید از ماده ای ساخته شود که مقاومت کافی در برابر حرارت، فشار و ضربه داشته باشد. همچنین بهتر است انعطاف لازم برای ایجاد یک مهر و موم کامل را داشته باشید. برای این منظور از ورق های فلزی نرم، مواد انعطاف پذیر و نسوز ساخته شده است. برای ساخت این قطعه معمولا از لایه های زیر استفاده می شود:

آزبست-مس-فولاد
واشر نسوز – فولادی
آلومینیوم – کروم
واشر مقوای مس – نسوز یا آزبست – فولاد

بهتر است بدانید آزبست نوعی پنبه نسوز با ظرفیت حرارتی بالاست. البته این ماده سمی و برای سلامتی انسان مضر است. به همین دلیل امروزه در تولید مهر و موم کمتر استفاده می شود.

تایپیت کاپ چیست تایپیت کاپ 206 تعویض سوپاپ تیپیت کاپ تایپیت کاپ وظیفه خرابی کاپ تیپیت کاپ صدای تیپیت کاپ پراید جام یورو 4 مجله مکانیک آموزش تعمیر خودرو علائم کاپ تیپیت پراید

ویژگی های عملکردی مهر و موم سر سیلندر خوب

می دانستیم که واشر سرسیلندر وظایف مهمی در موتور دارد. بدیهی است که این قطعه برای عملکرد صحیح به تعدادی ویژگی و عملکرد نیاز دارد. در اینجا چند ویژگی کاربردی و مهم آورده شده است:

1- تراکم

واشر سر سیلندر باید تمام سوراخ ها و عیوب بلوک سیلندر و سرسیلندر را بپوشاند. به طوری که این دو قسمت غیر قابل نفوذ می شوند. اینجاست که عملکرد فشرده سازی واشر بالایی وارد عمل می شود. این عملکرد با پیچ کردن سرسیلندر و بلوک به یکدیگر تکمیل می شود.

واشرهای مسی امروزه بالاترین قابلیت تراکم را دارند. البته قیمت آنها هم بالاست.

2- ضریب حرارت بالا

واشر سر سیلندر همیشه در معرض حرارت زیاد محفظه احتراق قرار دارد. بنابراین ضریب انتقال حرارت آن باید زیاد باشد تا گرما را به خوبی تحمل کند و آن را دفع کند.

3- مقاومت در برابر فشار

گاهی اوقات قطعات موتور خودرو دارای انبساط ناهموار و غیرقابل پیش بینی هستند. در نتیجه فشار زیادی به واشر سر سیلندر وارد می شود. در این حالت واشر باید مقاومت بالایی در برابر این فشارها داشته باشد.

4- قیمت مناسب

سوختن واشر سرسیلندر یک اتفاق رایج در بین خودروها است. علاوه بر این، هر بار که سیلندرها باز می شوند، واشر باید تعویض شود. این دو سوال اهمیت قیمت واشر را افزایش می دهد. بنابراین یک ماشین لباسشویی خوب باید قیمت مناسبی داشته باشد.

مهم‌ترین وظایف واشر سرسیلندر و علام سوختن آن چیست ؟

علائم و نشانه های سوختگی آب بند سر سیلندر

سوختن واشر سرسیلندر یکی از شایع ترین موارد تصادفات رانندگی است. البته شاید این مشکل به نام کارواش را شنیده باشید. امروزه آشنایی با علائم و نشانه های این پدیده برای هر راننده ای ضروری است:

1- خرابی سیلندر

مهمترین نشانه سوختن واشر سرسیلندر کار نکردن سیلندرهاست. زیرا زمانی که لبه دور سیلندر خراب شود، واشر نمی تواند سیلندرها را به درستی فشرده کند. در نتیجه فضای احتراق عایق شده در سیلندرها از بین رفته و فشار کافی برای انفجار ایجاد نمی شود. اگر دو سیلندر مجاور این مشکل را داشته باشند به این معنی است که بین حلقه های دو سیلندر مجاور نشتی آب بند وجود دارد.

2- نشت مایعات خارجی

نظارت بر نشتی مایعات خارجی راه دیگری برای پی بردن به نشتی خودرو است. در این شرایط معمولا خودرو آب و روغن را کم می کند و شاهد خروج آنها از شکاف بین بلوک و سرسیلندر خواهید بود.

3- نشتی داخلی

نشتی داخلی نیز باعث سوختن واشر سرسیلندر می شود. البته رسیدگی به این مشکل نسبتاً دشوار است و به راحتی قابل دسترسی نیست. بلکه معمولاً این مشکل توسط صنعتگران ماهر تشخیص داده می شود.

4- سایر علائم سوختگی واشر سرسیلندر

نشت از زیر کلکتور

 • به حباب های رادیاتور نگاه کنید
 • رنگ روغن را به سفید شیری تغییر دهید
 • دود سفید را از لوله اگزوز خارج کنید
 • دود آبی از لوله اگزوز خارج می شود
 • روغن موتور و آب را ببینید
 • داغ شدن بیش از حد موتور
 • جوش موتور

باید بدانید که واشر سر سیلندر یک لحظه نمی سوزد. بلکه این مشکل در ابتدا مربوط به گرم شدن آب رادیاتور و بالا بردن دمای موتور است. سپس چند دقیقه پس از رسیدن تقویت کننده دمای آب به خط قرمز، واشر آسیب می بیند.

تعمیر و نگهداری خودرو تعویض سوپاپ سوپاپ اجاره تعمیر سرسیلندر پژو پارس آموزش تعویض سرسیلندر ایرادات سیلندر علت ترک موتور خودرو تغییر نوع فنجان خرابی سوپاپ علائم تعویض سوپاپ تعویض سوپاپ راهنما , تعویض سوپاپ لاستیک خودرو

علل و عوامل موثر در احتراق واشر سرسیلندر

از جمله دلایلی که بر سوختن واشر سرسیلندر تأثیر می گذارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کم شدن آب رادیاتور
 2. گرفتگی کانال های عبور آب در موتور
 3. سرد نشدن آب رادیاتور به دلیل رسوب یا خرابی پروانه
 4. مشکل فنی در ترموستات
 5. خرابی پمپ آب و عدم جریان آب در موتور
 6. پیچاندن شیلنگ های ورودی و خروجی آب در رادیاتور
 7. رانندگی طولانی مدت در ترافیک و فشار زیاد به موتور مخصوصا در تابستان

دلایل سوختن واشر سرسیلندر در خودروهای ایرانی

موتور Xu7 در کشورمان ایران بر روی خودروهایی مانند پژو 405، پارس و سمند نصب می شود. از مهمترین دلایل سوختن واشر سرسیلندر در این موتور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیچ های سرسیلندر پژو نقاط اتصال را به خوبی سفت نمی کند.
بوش های این موتور بیشتر از نوع بوده و پس از نصب از هر دو طرف تسکین کمی دارد. این آزادسازی فقط توسط سرسیلندر ارائه می شود.

مهم‌ترین وظایف واشر سرسیلندر و علام سوختن آن چیست ؟

اقدامات لازم پس از سوختن واشر سرسیلندر چیست؟

اولین سوال برای رانندگان این است که چگونه بفهمند واشر سرسیلندر در حال سوختن است یا خیر. نظارت بر برخی رویدادها زنگ خطری است که احتمال شستشوی خودرو را افزایش می دهد. در صورت مشاهده این علائم در خودروی خود باید سریعا به مرکز خدمات مراجعه کرده و واشر مورد نظر را بررسی کنید. اگر حتی کارواش شما تا نیمه سوخته است، تعویض آن را فراموش نکنید. با سوختن کامل، آسیب جدی تری به موتور و قطعات آن وارد می کند. البته باید بدانید که هزینه خرید واشر سرسیلندر جدید و تعویض آن نسبتا زیاد است. بنابراین بهتر است از خودروی خود به خوبی مراقبت کنید تا کمتر دچار این مشکل نشوید.

این علائم را جدی بگیرید:

 1. افزایش غیر طبیعی دمای موتور
 2. کاهش شدید قدرت خودرو
 3. مخلوط کردن آب و روغن در موتور
 4. استارت بد ماشین مخصوصا در صبح
 5. لرزش موتور پس از استارت زدن خودرو
 6. اگزوز سفید پس از گرم شدن کامل موتور
 7. شیلنگ های بادی و باد شده متصل به رادیاتور
 8. به روغن مخزن رادیاتور نگاه کنید
 9. کاهش آب رادیاتور در صورت خرابی سیستم خنک کننده خودرو
 10. صدای پاشیدن آب را از پشت داشبورد بشنوید

آیا الکتروموتورها آب بند سر سیلندر هم دارند؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا موتورهای الکتریکی دارای مهر و موم سر سیلندر هستند یا خیر.

پاسخ به نوع ماشین الکتریکی شما بستگی دارد. آیا ماشین کاملا برقی است یا برقی بنزینی؟

اگر خودروی تمام برقی دارید، سرسیلندر آن مهر و موم نخواهد داشت. زیرا این ماشین ها آب یا روغن مورد نیاز سیلندر، سرسیلندر و آب بند را ندارند. اما در مورد خودروهای بنزینی برقی به دلیل وجود سیستم عامل بنزینی از واشر مورد نظر نیز استفاده می شود.

نتایجی که اظهار شده

در این مقاله شما را با مهر و موم سرسیلندر و علل و علائم سوختن آن آشنا کرده ایم. امیدواریم پاسخ سوالات خود را در مورد علل گم شدن خودرو بیابید. اگر همچنان سوالی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا