خودرو

مهمترین نکات فنی و تعمیرات خودرو که هر راننده باید بداند

آراد: دانش تعمیرات جزئی خودرو و همچنین آگاهی از مشاوره فنی و تعمیرات خودرو می تواند در بسیاری از موارد به شما کمک کند تا در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید و مشکلات ساده مربوط به خودروی خود را حل کنید. در واقع هنگام خرید خودرو با مهم ترین نکات برای رانندگان تازه کار آشنا هستید، می توانید لحظات بهتری را در رانندگی تجربه کنید و رفتار حرفه ای تری داشته باشید. در این مقاله قصد داریم با مهمترین نکات فنی و تعمیرات خودرو توسط استادکار آشنا شویم.

آموزش تعمیرات خودرو بررسی روغن موتور قبل از سفر با خودرو تعمیر و نگهداری خودرو بازدید زمستانی از خودرو آموزش چرخ خودرو مشاوره فنی برای خودرو
تعویض روغن

یکی از مهمترین نکات فنی و تعمیر خودرو مربوط به تعویض روغن است. عملی که از سایش موتور جلوگیری می کند و عمر موتور را افزایش می دهد. برای انجام این کار، کافی است چند مرحله ساده را دنبال کنید:

 • وقتی ماشین خنک شد و مدتی خاموش شد، جک را زیر ماشین قرار دهید و ماشین خود را کمی بلند کنید.
 • اکنون پیچ تخلیه روغن موتور در قسمت پایین خودرو را باز کرده و ظرف مناسبی زیر آن قرار دهید و با آچار مناسب پیچ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و روغن را تخلیه کنید.
 • پس از تخلیه کامل، پیچ تخلیه را ببندید و مطمئن شوید که واشر آسیبی ندیده است.
 • حالا درب خودرو را باز کرده و با آچار فیلتر مخصوص را باز کرده و روغن موتور را داخل فیلتر بریزید.
 • درب روغن موتور را باز کرده و با استفاده از قیف روغن موتور را داخل آن بریزید.

یکی از مهمترین نکات فنی و تعمیر خودرو مربوط به تعویض روغن است.
تعویض لاستیک

بسیاری از مردم نیز ساعت ها در خیابان می ایستند تا لاستیک خودرو را تعویض کنند و منتظر کسی هستند که به آنها کمک کند. اما بهتر است بدانید که نحوه تعویض لاستیک چندان سخت نیست و اگر با اصول این کار آشنا شوید می توانید خیلی سریعتر از آنچه فکر می کنید این کار را انجام دهید. همه ماشین ها دارای طیف وسیعی از ابزارهای تعویض لاستیک هستند و فقط باید با نحوه کار با این تجهیزات آشنا باشید.

 • برای تعویض لاستیک ابتدا باید از پیچ گوشتی برای برداشتن درپوش آن استفاده کنید و با قرار دادن سر پیچ گوشتی و کمی تلاش آن را بردارید.
 • با جک ماشین را کمی بلند کنید، سپس پیچ های چرخ را باز کرده و لاستیک را بردارید، سپس لاستیک جدید را در جای خود قرار داده و پیچ ها را سفت کنید.

تعویض لاستیک ها کار نسبتا ساده ای است که در صورت نیاز می توانید انجام دهید.
تعویض شمع

شمع های آسیب دیده خودرو می تواند به موتور خودرو شما آسیب برساند و کارایی خودرو را کاهش دهد.

 • برای این کار ابتدا از سرد بودن موتور خودرو اطمینان حاصل کنید. درب را باز کنید و سپس سیم شمع را بردارید.
 • حالا این قسمت از موتور را با دقت تمیز کنید و سپس شمع جدید را در سمت راست قرار دهید و کمی آن را سفت کنید.

شمع های آسیب دیده خودرو می تواند به موتور خودرو شما آسیب برساند
تعویض باتری ماشین

باتری یکی از مهم ترین اجزای خودروی شماست و دانستن نکات فنی و تعمیر خودرو در این زمینه می تواند به شما کمک کند رانندگی بهتر و ایمن تری را تجربه کنید. تعویض باتری در واقع یک کار ساده است که می توانید خودتان در چند مرحله ساده آن را انجام دهید.

 • برای این کار ابتدا با استفاده از آچار یا ابزار مناسب تمامی براکت های نصب شده روی باتری را جدا کنید.
 • برای جدا کردن کابل های منفی و مثبت باتری از آچار یا انبردست استفاده کنید.
 • اکنون با احتیاط باتری را از داخل خودرو خارج کرده و باتری جدید را تعویض کنید.
 • سپس ابتدا کابل مثبت و سپس کابل منفی را به باتری جدید وصل کنید.

تعویض باتری در واقع یک کار ساده است که می توانید خودتان در چند مرحله ساده آن را انجام دهید
تعویض برف روب جدید

عملکرد صحیح برف پاک کن خودرو در هوای بارانی و برفی ضروری است و به راننده اجازه می دهد در این مواقع دید خوبی داشته باشد. از طرفی اگر برف پاک کن خودروی شما به درستی کار نکند می تواند به شیشه ماشین شما آسیب برساند. برای تعویض برف پاک کن، باید تیغه را با فشار دادن زبانه و سپس کشیدن آن به سمت جلو آزاد کنید. توجه داشته باشید که نصب برف پاک کن در مدل ها و برندهای مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد. اگر به راحتی نمی توانید آن را روی ماشین نصب کننده نصب کنید، می توانید از فروشنده بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

عملکرد صحیح برف پاک کن خودرو برای هوای بارانی و برفی ضروری است.
تعویض فیلتر هوا

توصیه می شود هر سه ماه یکبار فیلتر هوای خودرو چک و تعویض شود. وقتی این فیلتر کثیف می شود، موتور ماشین شما سخت تر کار می کند. برای این کار باید یک فیلتر مناسب تهیه کنید و سپس درپوش را بلند کرده و فیلتر هوای بالای موتور را بردارید. برای این کار، گیره های نگهدارنده را شل کرده و پس از تمیز کردن محفظه فیلتر، فیلتر جدید را تعویض کرده، سپس همه گیره ها را ببندید و سفت کنید.
توصیه می شود هر سه ماه یکبار فیلتر هوای خودرو چک و تعویض شود.
آخرین کلمه

رانندگی با دانش و اطلاعات لازم در مورد نحوه تعمیر و آشنایی با جزئیات می تواند به رانندگان کمک کند تا با خیالی راحت تر تجربه بهتری داشته باشند. زمانی که بتوانید مشکلات مربوط به خودرو را خودتان حل کنید، در حین بروز مشکل می توانید بدون هیچ استرسی سریعتر اوضاع را کنترل کنید و از طرفی با یافتن علت مشکل، از یک فرد با تجربه بخواهید که مشکل را حل کند. هر چه زودتر ماشین شما مشکل پیدا کند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا