خودرو

منتظر کدام خودروهای جدید وارداتی باشیم؟

بیش از چهار سال از ممنوعیت واردات خودروهای خارجی به کشور و 56 روز از اعلام رسمی آزادسازی واردات خودرو توسط وزیر ایمنی می گذرد، اما برخلاف انتظار، هنوز مقررات واردات خودرو تصویب نشده است وزیر ایمنی، این مصوبه در 10 بند و در مرحله تصویب در شورای دولتی است که دیروز تشکیل شد که در زمان ارائه این گزارش مشخص نبود. این در حالی است که هر روز میزان خودروهای قابل واردات حدس و گمان می رود.
در همین حال، به گزارش جیب ایران از اقتصاد آنلاین، فاطمی امین اعلام کرد: در آیین نامه واردات خودرو امتیاز ویژه ای برای خودروهای اقتصادی قائل شده ایم تا در حجم بیشتری وارد شوند و سقف قیمت به گونه ای باشد که افراد بیشتری قدرت واردات داشته باشند. خرید آن این سخنرانی وزیر صامت ما را بر آن داشت تا در میان خودروسازان جستجو کنیم تا بیشتر بدانیم و ببینیم کدام کشورها خودروهای اقتصادی تولید می کنند.

خودروهای زیر 10000 دلار طبق تحقیقات ما، خودروسازان اروپایی خودروهای زیر 10000 دلار تولید نمی کنند، به جز تعدادی که خودروهای تک و دو نفره و بسیار کوچک هستند. در این میان برخی کشورها از جمله ژاپن، چین، هند و بنگلادش تنها کشورهایی هستند که خودروهای زیر 10 هزار دلار تولید می کنند. البته ممکن است وزیر واردات خودرو چندین سال کار در نظر داشته باشد که باید منتظر تصویب و ابلاغ آیین نامه باشد.

با این حال، در ادامه گزارش، برخی از این خودروهای زیر 10 هزار دلار را معرفی کرده ایم. قیمت خودروی اقتصادی چقدر است؟ «ماشین اقتصادی» مدت هاست که یکی از پرکاربردترین کلیدواژه های وزیر صمت بوده است. پیش از این در ابتدای اردیبهشت ماه، وزارت دفاع از طراحی پلت فرم مشترک بومی شرکت های سایپا و ایران خودرو برای تولید خودروهای ارزان قیمت 150 میلیون تومانی تحت عنوان تولید خودروهای اقتصادی خبر داده بود.

طبق وعده های داده شده، چهار محصول از این پلت فرم در نیمه اول سال 1402 عرضه می شود، حالا فاطمی امین از واردات خودروی اقتصادی صحبت می کند، حال سوال اینجاست که قیمت خودروی اقتصادی مد نظر وزیر صامت چقدر است. برخی کارشناسان معتقدند منظور وزیر صمت خودروی اقتصادی خودروهای زیر 10 هزار دلار است.

بر اساس شنیده ها راه کمک به واردات خودروهای اقتصادی این است که خودروهای وارداتی ارزان و مقرون به صرفه با عوارض کمتر و خودروهای گران قیمت و لوکس عوارض بیشتری بپردازند. گفته می شود تعرفه واردات خودروهای زیر 10 هزار دلار بین 5 تا 10 درصد است و تعرفه واردات خودروهای 40 یا 50 هزار دلاری بین 95 تا 100 درصد تعیین شده است! به عبارت دیگر هر چه قیمت خودرو در بازار جهانی بیشتر باشد، تعرفه خودروهای چینی نیز بالاتر خواهد رفت
1. بستنی گیلاس QQ (بستنی QQ)

بستنی گیلاس QQ

بستنی QQ از دیگر خودروهای اقتصادی است که مجهز به موتور الکتریکی 27 مجله خبری آرادقدرت و 85 نیوتن متر گشتاور است. طول، عرض و ارتفاع این بستنی ساز چینی به ترتیب 2980 میلی متر، 1496 میلی متر و 1637 میلی متر است. این خودرو در بازار چین حدود 4690 تا 6890 دلار قیمت دارد.
2. روان کلرروان کلررا

Cyclur خودرویی است که از طراحی جعبه بهره می برد و مجهز به موتور الکتریکی است که 50 مجله خبری آرادقدرت و 100 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. طول این خودرو 3140 میلی متر، عرض آن 1648 میلی متر و ارتفاع آن 1521 میلی متر است. قیمت این خودرو در بازار جهانی 8500 دلار است.

3. مینی دیوار برقی

منتظر کدام خودروهای جدید وارداتی باشیم؟

Voling Mini Electric یکی دیگر از خودروهای ارزان قیمت در چین است که حدود 5 هزار دلار قیمت دارد. این خودرو دارای یک موتور الکتریکی است که 27 مجله خبری آرادقدرت و 85 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. یکی از مشکلات این خودرو شارژ بسیار کند باتری است. گفته می شود برای شارژ کامل حداقل 9 ساعت طول می کشد
4. خودروی برقی بیاژی داکسیونگماشین برقی بیاژی داکسیونگاین محصول دارای موتور الکتریکی است که قدرتی معادل 39 مجله خبری آرادو گشتاور 110 نیوتن متری را تولید می کند. طول این محصول 3990 میلی متر، عرض آن 1595 میلی متر و ارتفاع آن 2275 میلی متر است. برای خرید این خودرو در بازار چین باید حدود 4200 دلار خودرو ژاپنی هزینه کنید
1. سوزوکی آلتو لاپین LC5d5999bxz60xj707mhsi.jpg
Alto Lapin LC خودرویی جمع و جور با طراحی مربعی شکل است که گوشه های تیز ندارد. این خودرو از موتور 3 سیلندر با حداکثر قدرت 63 مجله خبری آرادبهره می برد. برای خرید این محصول در بازار چین باید چند دلار بیش از 10 هزار دلار هزینه کنید

2. مزدا کرول 2022مزدا کرول 2022

مزدا کرول 2022 خودرویی دیگری است که می تواند به عنوان یک محصول اقتصادی روانه بازار شود. این خودرو دارای موتور 3 سیلندر هیبریدی 657 سی سی است که 49 مجله خبری آرادقدرت تولید می کند. مزدا کرول 2022 در حال حاضر در بازار ژاپن 8680 دلار قیمت دارد.

3. سوزوکی دیزایرسوزوکی دیزایر
سوزوکی دیزایر یکی دیگر از خودروهای 10 هزار دلاری است که ممکن است وارد بازار ایران شود. این خودرو از یک موتور 1.2 لیتری بهره می برد که 90 مجله خبری آرادقدرت و 113 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. این خودرو به ترتیب 3995 میلی متر طول، 1735 میلی متر عرض و 1515 میلی متر ارتفاع دارد.

4. سبک هوندا

منتظر کدام خودروهای جدید وارداتی باشیم؟

اکنون این خودرو بازار داغی در هند و تایلند دارد. هوندا آمز در نسخه های مختلف از نسخه دستی با موتور 1.2 لیتری 79 مجله خبری آرادعرضه شد. تا نسخه اتوماتیک با موتور 1.5 لیتری 97 مجله آراد. آمیز علیرغم ظاهر کوچکش کابین جادار دارد و هوندا آن را به سیستم های ایمنی مدرن مجهز می کند تا خریدارانش نگران ایمنی نباشند.خودروهای هندی و کره ای

1. هیوندای کاسپرهیوندای کاسپر

خودروی کاسپر که کوچکترین کراس اوور برند هیوندای است در بازار جهانی 11 هزار دلار قیمت دارد. این خودروی کره ای مجهز به موتور 3 سیلندر 1 لیتری است که در دو نسخه تنفس طبیعی و توربوشارژ قابل سفارش است. حداکثر قدرت نسخه توربوشارژ 99 مجله خبری آرادو حداکثر گشتاور آن 172 نیوتن متر است.

2. کراس اوور تاتاپانچکراس اوور تاتاپانچتاتا موتورز خودرویی به نام “تاتا پانچ” را به صورت کراس اوور کوچک با قیمت 7300 دلار تولید کرد که حاصل همکاری این شرکت با انگلستان و ایتالیا می باشد.این خودروی هندی دارای موتور 3 سیلندر 1.2 لیتری با پرکننده اتمسفر است. 86 مجله خبری آرادقدرت و 113 نیوتن متر گشتاور تولید می کند و البته 5 ستاره ایمنی را توسط Global Encap دریافت کرده است.

3. Maruti Alto 800Maruti Alto 800

ماروتی بزرگترین خودروساز داخلی در هند است که در سال 1981 توسط دولت این کشور تاسیس شد. اکنون سهامداران اصلی آن دولت هند و سوزوکی ژاپن هستند. ماروتی آلتو 800 ارزان ترین خودروی این شرکت است که دارای موتور 800 سی سی با 40 مجله خبری آرادقدرت و 60 نیوتن متر گشتاور است. قیمت این خودرو کمتر از 4 هزار دلار است.
4. هیوندای آئونهیوندای ایون

هیوندای ایون یکی دیگر از خودروهای کره ای در این لیست است. خودرویی که با نام هیوندای i10 می شناسیم. این خودرو که با موتور 814 سی سی در بازار هند عرضه می شود و طرفداران زیادی دارد می تواند 65 مجله خبری آرادقدرت و 75 نیوتن متر گشتاور تولید کند. این خودرو اکنون در هند حدود 5 هزار دلار قیمت دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا