تکنولوژی

ممنوعیت واردات آیفون از نیمه دوم 1401 رخ خواهد داد

حسن شجاعی از ممنوعیت واردات آیفون و سایر دستگاه های اپل تا پایان نیمه اول سال 1401 خبر داد که بر اساس این اطلاعیه می توان گفت از شهریور ماه دیگر شاهد عرضه گوشی های اپل در کشور نخواهیم بود. منتظر جزئیات بیشتر این خبر باشید.

حسن شجاعی، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفت و گوی اخیر خود با اشاره به ممنوعیت واردات تمامی کالاهای لوکس آمریکایی به ویژه محصولات اپل از نیمه دوم سال جاری اعلام کرد. وی همچنین بر لزوم ممنوعیت واردات آیفون تاکید کرد و خواستار رعایت دقیق آن شد. وی همچنین در مصاحبه خود گفته است که ممنوعیت واردات این برند باید بر اساس دستور مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر ممنوعیت واردات کالاهای لوکس آمریکایی اعمال شود. اگر کالاهای لوکس و آیفون اقدامی نکنند، خود کمیسیون در اصل 90 این مشکل را معرفی و اجرا می کند.

قیمت روز گوشی در بازار ایران

ممنوعیت واردات آیفون از پایان نیمه اول سال 1401

مقام معظم رهبری سال گذشته در سخنانی درباره واردات کالاهای لوکس به ویژه آیفون و خرید ملک در خارج از ایران گفتند: واردات بی رویه خطرناک و مهم است. گاهی اوقات این واردات، وارداتی لوکس است، یعنی نیازی به آن ندارید. من شنیدم که در سال 1998 حدود نیم میلیارد دلار برای واردات یک گوشی لوکس آمریکایی هزینه شده است. البته بخش خصوصی این کار را انجام می دهد، اما دولت باید جلوی آن را بگیرد.»

ممنوعیت واردات آیفون

علی هزریان، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای از قول وزیر اقتصاد و صمت برای اجرای ممنوعیت واردات آیفون از نیمه دوم خبر داد. مخالفان و منتقدان معتقدند که آیفون کالای لوکس است و نباید از ارز کشور برای واردات این گوشی ها استفاده کرد. آنها همچنین معتقدند که این محصولات علیرغم رتبه بالایی که دارند، تنها پاسخگوی نیاز تعداد محدودی از افراد جامعه هستند. بنابراین نیازی به واردات مستمر این کالاها نیست و ادامه واردات این محصولات اشتباه است.

لازم به ذکر است که با وجود افزایش تعرفه محصولات اپل و افزایش چشمگیر قیمت آیفون در سال های اخیر، موضوع ممنوعیت واردات آیفون همچنان با مقاومت های جدی مواجه است. در هر صورت باید منتظر ماند و دید مسئولان مربوطه تا کی به وعده های خود عمل خواهند کرد و محصولات آیفون تا چه زمانی در بازار ایران عرضه خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد اجرای این ممنوعیت تا شهریور چیست؟ لطفا نظرات خود را با سایت خبری آرادو سایر کاربران در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا