فیلم و موزیک

مقایسه ویژگی های سرویس گیم پس و پلی استیشن پلاس جدید

با معرفی پلاس استیشن پلاس جدید سونی، اکنون می توان اطلاعات رسمی این سرویس اشتراکی را در کنار گیم پدها قرار داد و با آن ها بیشتر آشنا شد.

در حالی که ممکن است سونی و مایکروسافت لزوماً خدمات خود را به عنوان رقبای مستقیم ندانند و تمایلی به انجام دقیقاً مشابه ندارند، بسیاری از مخاطبان در حال بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌های گیم‌پلی جدید و پلی‌استیشن پلاس هستند. به همین دلیل آراد نیوز در مقاله بعدی بدون هیچ تحلیل و نظری تنها اطلاعات رسمی پلی استیشن پلاس و گیم پس را جمع آوری کرد.

در اینجا هیچ نظری در مورد ارزش اشتراک وجود ندارد. هر دوی این سرویس ها به گیمر اجازه می دهد تا 100 بازی را بدون نیاز به خرید جداگانه با هزینه اشتراک تجربه کند. با این حال، تفاوت‌هایی بین سرویس‌های PS Plus و Game Pass وجود دارد. به عنوان مثال، مایکروسافت از زمان عرضه بازی های انحصاری Xbox One-Own Games (ساخته شده توسط یک تیم ویژه) را بر روی این سرویس بازی عرضه می کند و سونی حداقل در حال حاضر برنامه ای برای انجام این کار ندارد. واضح است که هر مخاطبی می تواند دیدگاه محترمانه خود را نسبت به کیفیت آثار در هر سرویس داشته باشد و خود تصمیم بگیرد که آیا می خواهد مشترک شود یا خیر.

توجه داشته باشید که این مقاله بر اساس اطلاعات رسمی از آخرین اخبار بازی تا کنون (شنبه 4 آوریل 1401) تهیه شده است. بنابراین آنچه در زیر می بینید فقط می تواند شرایط دو سرویس مورد نظر را در شرایط فعلی منعکس کند; البته به طور طبیعی، با گذشت زمان، اجزای مختلف هر سرویس، مانند قیمت اشتراک یا حتی رویکرد کلی شرکت نسبت به خدماتش، ممکن است تغییر کند.

دسته دوگانه برای کنسول PS5 و دسته سری Xbox X

قیمت گیم پلی جدید و پلی استیشن پلاس را مقایسه کنید

سونی سرویس جدید پلی استیشن پلاس را در سه اشتراک ارائه می دهد: PlayStation Plus Essential، PlayStation Plus Extra و PlayStation Plus Premium. سرویس Microsoft GamePass در سه اشتراک موجود است: Xbox GamePass، PC GamePass و Ultimate GamePass.

مایکروسافت اشتراک GamePass را فقط به صورت ماهانه و سه ماهه می فروشد. به همین دلیل است که خرید اشتراک یک ساله بازی معمولاً به معنای پرداخت هزینه اشتراک 12 ماهه است. سونی اشتراک پلی استیشن پلاس را به سه صورت ماهانه، فصلی و سالانه به فروش می رساند.

 • قیمت اشتراک ماهانه PlayStation Plus Essential: 9.99 دلار قیمت اشتراک سه ماهه PlayStation Plus Essential: 24.99 دلار قیمت اشتراک سالانه PlayStation Plus Essential: 59.99 دلار
 • قیمت اشتراک ماهانه PlayStation Plus Xtra: 14.99 دلار | قیمت اشتراک سه ماهه PlayStation Plus Xtra: 39.99 دلار | قیمت اشتراک سالانه PlayStation Plus Extra: 99.99 دلار
 • قیمت اشتراک ماهانه PlayStation Plus Premium: 17.99 دلار قیمت اشتراک سه ماهه PlayStation Plus Premium: 49.99 دلار قیمت اشتراک سالانه PlayStation Plus Premium: 119.99 دلار
 • اشتراک ماهانه بازی Xbox قیمت: 9.99 دلار قیمت اشتراک سه ماهه بازی Xbox: 29.99 دلار اشتراک سالانه بازی Xbox: 119.88 دلار
 • قیمت اشتراک ماهیانه بازی های رایانه ای: 9.99 دلار قیمت اشتراک سه ماهه بازی های رایانه شخصی: 29.99 دلار قیمت اشتراک سالانه بازی های رایانه ای: 119.88 دلار
 • قیمت اشتراک ماهانه بازی Ultimate: 14.99 دلار قیمت اشتراک سه ماهه Ultimate Game: 44.99 دلار قیمت اشتراک سالانه بازی‌های Ultimate: 179.88 دلار

لوگوی سونی پلی استیشن و لوگوی مایکروسافت ایکس باکس

پشتیبانی از بازی های قدیمی در کنسول های جدید

بازی های زیادی برای پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 در قالب یک آرشیو بزرگ که دائماً به روز می شود در اختیار مشترکین پلی استیشن پلاس اکسترا و پلی استیشن پلاس پریمیوم قرار دارد. البته سرویس PlayStation Plus Essential نیز ماهیانه دو بازی رایگان دریافت می کند و همچنین به شما امکان دسترسی به تمامی بازی هایی را می دهد که زمانی در پلاس رایگان بوده و آنها را دریافت کرده اید. از معدود بازی های مجموعه PS Plus که هر مشترک پلی استیشن پلاس می تواند به حساب PS5 خود اضافه کند.

بسیاری از بازی های سری ایکس باکس وان و ایکس باکس ایکس سری ایکس باکس اس در قالب یک آرشیو بزرگ که دائماً به روز می شود در اختیار مشترکین Xbox Game Pass و Game Pass Ultimate قرار دارد.

اما برخی از گیمرها مشتاق هستند تا بازی های نسل 7 را در کنسول های نسل 8 و 9 خود امتحان کنند. آیا خدمات سونی و مایکروسافت چنین فرصتی را فراهم می کنند؟ آره. جزئیات پشتیبانی از PlayStation Plus Premium، Xbox GamePas و Ultimate GamePass از بازی‌های قدیمی تا کنسول‌های جدید را می‌توانید در زیر مشاهده کنید.

PlayStation Plus Premium:

 • پشتیبانی داخلی از کنسول PS1، PS2 و بازی های کنسول PSP در کنسول های PS4 و PS5
 • پشتیبانی ابری از بازی های PS3 در کنسول های PS4 و PS5

گیم پلی ایکس باکس و بهترین گیم پلی:

 • پشتیبانی داخلی از اولین بازی های Xbox و Xbox 360 در Xbox One و Xbox Series X / S

حفظ سرویس کنسول بازی خود در هر دستگاه به این معنی است که می توان بازی را از سرویسی که روی دستگاه نصب می شود دانلود کرد و سپس بازیکن به سمت تجربه حرکت می کند. پشتیبانی از Cloud (بر اساس Cloud / Streaming) به این معنی است که بازی فقط به صورت پخش جریانی و با اتصال اینترنت پرسرعت ثابت روی دستگاه کار می کند. پشتیبانی داخلی به معنای عدم پشتیبانی ابری نیست. با این حال، استفاده از عبارت پشتیبانی ابری برای توصیف سرویس در این مقاله به معنای “بدون پشتیبانی شخصی” است.

به یاد داشته باشید که در این سرویس ها می توانید تعدادی بازی قدیمی پیدا کنید. بنابراین «حفظ سرویس بازی کنسول A خود در هر دستگاه» به این معنی نیست که همه بازی‌های کنسول A فعال هستند.

کنترلر سونی پلی استیشن و کنترلر مایکروسافت ایکس باکس

پشتیبانی از کامپیوتر و سایر دستگاه ها

در PC Game Pass، مایکروسافت تعداد زیادی بازی رایانه ای را به شکل طبیعی ارائه می دهد. در عین حال می بینیم که Ultimate Gamepad هم از مزایای PC Game Pass و هم پشتیبانی از ابر برخوردار است. سونی فقط پشتیبانی از رایانه شخصی پلی استیشن پلاس پرمیوم را با تمرکز کامل بر روی جریان ارائه می دهد.

می دانیم که همه بازی های موجود در گیم پلی را نمی توان روی رایانه، کنسول های نسل هشتم و نهم ایکس باکس و استریم بازی کرد. بنابراین، همیشه باید مراقب باشید که کدام نسخه از هر بازی در سرویس موجود است.

با توجه به تفاوت های ذاتی بین پلتفرمی مانند رایانه شخصی و کنسول، همیشه باید مطمئن شوید که دستگاه شما قدرت اجرای بازی را دارد. داستان فقط در مورد رایانه ای نیست که دارای سیستم مورد نیاز بازی A برای اجرای آن به صورت بومی بر روی رایانه است. اما حتی زمانی که صحبت از استریم می شود، شرکت های مختلف حداقل هایی را برای دستگاه تعیین می کنند.

به عنوان مثال، باید بدانید که مشترکین Apple iPhone و iPad Ultimate Game نیز توانایی اجرای بازی های قابل پخش را دارند. اما نه در همه آیپدها و آیفون های این شرکت. زیرا مایکروسافت در حال شناسایی گوشی ها و تبلت های مجهز به iOS است که می توانند بهترین تجربه بازی ابری را ارائه دهند.

PlayStation Plus Premium:

 • پشتیبانی ابری از بازی های کنسول پلی استیشن در رایانه شخصی

بازی کامپیوتر بعد از:

 • پشتیبانی داخلی از بازی های پلتفرم رایانه شخصی در رایانه شخصی

گیم پلی نهایی:

 • پشتیبانی داخلی و ابری برای بازی‌های کنسول Xbox و پلتفرم رایانه شخصی در رایانه شخصی
 • پشتیبانی ابری از بازی های کنسول ایکس باکس و پلتفرم رایانه در تبلت و دستگاه تلفن همراه

پلی استیشن و ایکس باکس در E3 2014

دیگر مزایای پلی استیشن پلاس جدید و گیم پلی

هر کسی که در Ultimate GamePas مشترک شود به طور خودکار به تمام مزایای Xbox Game Pass و PC Game Pass دسترسی دارد. پلی استیشن پلاس جدید نیز به گونه ای است که یک مشترک سطح بالاتر همیشه به تمام مزایای اشتراک یا اشتراک های قبلی دسترسی دارد. این بدان معناست که مشترک پلی استیشن پلاس اکسترا از تمامی مزایای PlayStation Plus Essential برخوردار است و مشترک PlayStation Plus Premium از تمامی مزایای PlayStation Plus Essential و PlayStation Plus Extra برخوردار است.

در نتیجه، مواردی مانند توانایی تجربه بازی‌های چندنفره آنلاین و تخفیف‌های موقت یا پیشنهادهای ویژه برای خرید بازی یا ایجاد موارد دیگر به‌طور خودکار بخش کوچکی از اشتراک‌های Ultimate Game و PlayStation Plus Premium را تشکیل می‌دهند. برای تکمیل مقایسه کافیست مزیت ثابت و ویژه ای را که هر یک از این دو سرویس در اختیار مشترکین خود قرار می دهد را در نظر بگیریم.

PlayStation Plus Premium:

 • فرصتی برای تجربه چند ساعتی از چند بازی جدید قبل از خرید آنها

گیم پلی و بازی نهایی:

 • برای دسترسی به بازی های Electronic Arts در سرویس EA Play مشترک شوید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا