فیلم و موزیک

معرفی سریال عصر طلایی (The Gilded Age) | سفری به نیویورک قرن ۱۸

عصر طلایی، محصول جدید شبکه HBO به کارگردانی جولیان فلوس، پیشرفتی در سریال آمریکایی دهه 1800 در نیویورک است. با معرفی این سریال همراه آراد نیوز باشید.

جولیان فلوس پس از موفقیت چشمگیرش در Downton Abbey و Belgravia به سراغ درام بورژوازی دیگری رفت. اشتباه نکنید این سریال نمایش لباس و معماری قرن 18 و 19 نیست. بلکه درام زیبا و پیچیده ای است که شما را با تضادها و نگرش های درونی شخصیت های مختلف خود آشنا می کند. عصر طلایی در اولین قسمت از هشتاد دقیقه خود، با داستانی خوش ساخت، عناصر اصلی را که مشخصه های اصلی عصر طلایی هستند، به طور جامع ارائه می کند. عناصری مانند سردرگمی، سردرگمی، ترس از دنیا و ثروتمندان که بر یکدیگر سایه افکنده اند.

این سریال درباره زن جوانی به نام ماریان است که در قرن دوازدهم از پنسیلوانیا به نیویورک نقل مکان کرد تا پس از مرگ پدرش با عمه هایش زندگی کند. در این زندگی پرماجرا، ماریان با هنرمندان پرشور، افراد فرصت طلب و ثروتمند در تقابل با ثروتمندان تازه کار روبرو می شوند. بدون شک قسمت اول عصر طلایی بخشی مجلل از یک نمایش دیدنی طراحی لباس است. بخشی که علاوه بر ارائه همه شخصیت ها، خط داستانی را به وضوح مشخص می کند و سپس فقط باید مشتاق تماشای شخصیت ها باشیم که برای رسیدن به اهداف و آرزوهایشان تلاش می کنند.

اما این سریال از نظر تاریخی چقدر دقیق است و آیا می توان انتظار داشت شخصیت های واقعی مانند شخصیتی که در قسمت اول از جسی جیمز نام برده شد در سریال حضور داشته باشند؟ با معرفی بیشتر با آراد نیوز همراه باشید.

اخطار اسپویلر قسمت اول و دوم سریال

لوئیز جاکوبسون و دنی بنتون در عصر طلایی (2022)

عصر طلایی بر اساس تاریخ واقعی نیست. اما این در یک دوره تاریخی واقعی اتفاق می افتد

شاید در نگاه اول این سریال با وجود خانواده های اشرافی و خدمتکاران وحشتناکشان بسیار شلوغ به نظر برسد. اما نترس در پایان قسمت دوم به راحتی با تمام شخصیت ها آشنا می شوید و همه آنها را به خاطر می آورید. بگذارید شما را با مهمترین شخصیت ها آشنا کنم.

شخصیت اصلی سریال ماریان بروک، زنی جوان با بازی لوئیز جکسون است. این بازیگر 30 ساله کوچکترین دختر مریل استریپ است که فارغ التحصیل مدرسه درام ییل است و مدرک فوق لیسانس خود را در رشته بازیگری دریافت کرده است.

ماریان در همان ابتدای سریال با پاکی اسکات دوست می شود. این یک بسته سیاه است که با بسیاری از مشکلات مبارزه می کند. مشکلاتی مانند نژادپرستی و سخت گیری پدری. او آرزو دارد نویسنده شود. او در تلاش است تا زندگی جدیدی برای خود بسازد. بازیگر این نقش دنی بنتون بازیگر و خواننده آمریکایی است. ماریان و پگی در شرایط سخت با هم کنار می آیند.

پگی و ماریان در شرایط سخت با هم آشنا می شوند. پگی پس از دزدیدن بلیط قطار ماریان در آخرین لحظه، برای او صندلی در قسمت لاغر قطار می خرد و ماریان او را از طوفان نجات می دهد و به خانه خاله هایش می برد. سپس عمه بزرگش پگی را به عنوان منشی منشی استخدام می کند.

کریستین بارانسکی در عصر طلایی (2022)

فضای قسمت اول سریال عصر طلایی تا حدودی یادآور سریال کانادایی دهه 90 جاده ایونلی است.

خاله‌های ماریان، اگنس ون راین، نقش کریستین بازانسکی و آدا بروک، سینتیا نیکسون را بازی می‌کنند که هر کدام به نحوی بر او تأثیر می‌گذارند. بازانسکی، که به یاد داریم در نقش بورلی هافستادتر در تئوری بیگ بنگ بازی کرد، در نقش آگنس جای خوبی دارد. اگنس پول تازه واردانی را که با ورود صنعت راه آهن به نیویورک ثروتمند شدند، «پول جدید» نامید.

همسایگان جدید آنها، آقای جورج راسل، با بازی مورگان اسپکتر، و همسر جاه طلبش، خانم راسل، با بازی کری کوهن، که به تازگی به خانه آن طرف خیابان نقل مکان کرده اند، تازه واردانی هستند که در تلاش برای ادغام در جامعه هستند. اگنس از هر کسی و هر چیزی که با سنت های قدیمی منافات دارد دوری می کند و چون ثروتمندترین عضو خانواده اش است و از خواهرزاده ها و برادرزاده هایش مراقبت می کند، علایق و فعالیت های آنها را نیز کنترل می کند.

عمه کوچک ماریان، آدا، زنی فوق العاده مهربان و دوست داشتنی است که هرگز فرصتی برای ازدواج نداشته است. آدا با بازی سینتیا نیکسون که بیشتر به خاطر نقش میراندا هابز در سریال HBO شناخته می شود، بسیار مطیع خواهرش است، اما تأثیری نامرئی روی او دارد و همچنین بینش دقیقی دارد.

به گفته جولیان فلوس کارگردان این سریال، جورج راسل یک شخصیت تخیلی بر اساس یک شخصیت واقعی است. غول راه آهن مورگان اسپکتور در اواخر دهه 1800 جی گولد را همتای خیالی خود توصیف کرد و در مورد جزئیات شباهت جورج راسل و جی گولد در یک ویدیوی تبلیغاتی برای این سریال صحبت کرد.

کلی، هارا و لوئیز جاکوبسون در عصر طلایی (2022)

این سریال همچنین به تعدادی از مسائل اجتماعی مانند صنعتی شدن، نژادپرستی، نژادپرستی، اختلاف طبقاتی و فقر می پردازد.

لازم به ذکر است که عصر طلایی بر اساس تاریخ واقعی نیست. اما این اتفاق در یک دوره تاریخی واقعی می افتد و افراد واقعی درگیر تاروپود تاریخ هستند. به عنوان مثال، فروشگاه های خانوادگی، که اغلب به عنوان خانواده های ثروتمندی شناخته می شوند که ثروت خود را از طریق تجارت خز به دست آورده اند، یا معمار خانه راسل، استنفورد وایت، معمار واقعی بود که املاک روزکلیف را در نیوپورت، رود آیلند طراحی کرد. در فصل اول این سریال همچنین کلارا بارتون، بنیانگذار صلیب سرخ آمریکا، و تی. توماس فورچون، روزنامه نگار سیاه پوستی که روزنامه عصر نیویورک را اداره می کرد و مجله ملی آفریقایی-آمریکایی را در سال 1887 تأسیس کرد، بازی می کند.

این مجموعه در سال 1882 آغاز شد. اواسط دوران طلایی ایالات متحده، که به دو دهه از 1870 تا 1890، دوره پس از جنگ و آغاز قرن بیستم باز می گردد. نام عصر طلایی در دهه 1920 و 1930 رایج شد. این نام از رمان مارک تواین به نام عصر طلایی: داستان امروز گرفته شده است. این دوره از آمریکا پر از پیشرفت های فنی و صنعتی بزرگ است. ابتدای سریال نشان می دهد که صنعت راه آهن چگونه در حال گسترش است. صنعتی که 20 سال بعد شاهد اختراع گوشی ها، صفحه های گردان، دوربین های کداک و نیروگاه ها بود.

فضای قسمت اول سریال «عصر طلایی» تا حدودی یادآور سریال کانادایی دهه 90 «جاده آونلی» است که در ایران به «قصه های جزیره» معروف است. اما این بار به جای سارا استنلی با ماریان بروک روبرو هستیم. اما پس از سازماندهی مجدد شخصیت ها و داستان، دوران طلایی با فضای افسانه های جزیره فاصله زیادی دارد.

تماشای این سریال مانند قدم زدن در یک موزه زیباست. طراحی صحنه هایی از سال های قبل از دهه 1900، طراحی لباس خیره کننده و توجه به جزئیات دو ویژگی خیره کننده این مجموعه است. اما عصر طلایی فقط ویترین لباس و معماری نیست. این سریال همچنین به تعدادی از مسائل اجتماعی مانند صنعتی شدن، نژادپرستی، تبعیض نژادی، اختلاف طبقاتی و فقر می پردازد.

کریستین بارانسکی، سینتیا نیکسون و لوئیز جاکوبسون در عصر طلایی (2022)

مقالات مرتبط:

  • مراسم امی از داستان امی گرفته تا دو دسته بازی برنده جایزه!

یکی از مهم ترین ویژگی های شخصیتی که در این سریال به خوبی نمایان می شود، دوگانگی بیشتر شخصیت هاست. از سوی دیگر، ماریان هنوز به جامعه قدیمی تعلق دارد، اما در عین حال تمایل درونی او برای استقلال فردی و اقتصادی روز به روز بیشتر می شود. اما عمه های او اگنس و آدا نتوانستند در این مدرنیته و انقلاب جای بگیرند.

یکی دیگر از موضوعات جالب این مجموعه، موضوع نژادپرستی و چگونگی شکل گیری آن در قرن 18 و 19 است. شخصیت دیگر، پگی، یک نویسنده سیاه‌پوست جوان است که خانواده‌اش را ترک می‌کند تا تنها بر اساس قدرت خودش جای او را در دنیا بگیرد، اما دائماً توسط سفیدپوستان تحقیر یا دست کم گرفته می‌شود، مشکلاتی که زمینه‌ساز نژادپرستی است. ماریان و پگی به عنوان منافقین سکه ای با مسائل مشکل ساز کاملاً متفاوت به تصویر کشیده می شوند، اما عناصر کلیدی آن دوره مانع از دستیابی آنها به اهدافشان شده است.

هنوز زود است که بگوییم این سریال به اندازه دیگر درام های این نوع و کلاس عاشقانه و پرمخاطب خواهد بود یا خیر، اما عصر طلایی همه چیز را دارد و تا کنون از فرصت های بصری و محتوایی نهایت استفاده را کرده است. او برنده می شود و موفقیت او بسیار امیدوار کننده است. شایعه شده است که سریال برای فصل دوم تمدید خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا