ساختمان

مشهد به عنوان یک کلان شهر مذهبی، دارای یک معماری چند سویه است! – مجله آراد

در راستای نشست سازندگان و طراحان مشهد، مجتمع رسانه ای راه و ساختمان با معماران برجسته کشور درباره معماری این شهر گفت و گو می کند.

وضعیت معماری امروز مشهد را چگونه ارزیابی می کنید؟

سؤال بسیار کلی است، بنابراین به طور کلی می توان گفت: مشهد به عنوان یک کلان شهر مذهبی، معماری چندوجهی دارد! بخشی از آن الگوهای معماری ایرانی-اسلامی است، بخشی مبتنی بر معماری مدرن و انشعابات آن، بخشی تظاهر به معماری کلاسیک و به اصطلاح «رومی» دارد و بخشی در حسرت دوران باستان و کهن است. معماری ایران و برخی از آن بر هیچ استوار است. این وضعیت نشان دهنده نوعی تضاد در حوزه معماری است که باعث تنوع شده است، اما باید اذعان داشت که به جز اماکن مذهبی و بناهایی که معماری خوب خود را دارند، در سایر بخش ها تنها در بخش دوم که به دنبال معماری مدرن به تا حدودی خوب است که بخش کوچکی از کل را نیز نشان می دهد. بی شک آثار موفقی در سطح شهری در این بخش دیده می شود که حاوی زبان معماری و ارزش های هنری معاصر است.

منظره شهر مشهد امروز چگونه است؟

رنگ صورت از درون می گوید! انگار تب داره! همانطور که می دانید این شهر یک مجموعه بسیار بزرگ است. در قسمت‌های کوچک، تصویر و منظره شهری نسبتاً مناسب است، اما در بخش‌های بزرگ فاجعه است! ساماندهی سیمای شهری مستلزم مدیریت قوی توسط نهادهای تاثیرگذار شهری است که زمان زیادی را می طلبد. اما می توان با یک سلسله رهنمودها، همفکری مشترک و برگزاری همایش ها و مشارکت بیشتر مردمی در موضوع بهسازی محیط شهری، وضعیت موجود را بهبود بخشید. که نشست معماران و سازندگان رسانه مجله خبری آرادنیز در همین راستا است. اما باید گفت هرجا معماری خوب باشد منظره شهر هم خوب خواهد بود.

آیا وجود مدل های خاص برای طراحی و معماری راهگشاست؟

با توجه به موقعیت فرهنگی-مذهبی شهر، برخی مدعی معماری ایرانی-اسلامی هستند و این الگوها را هم از طریق نهادهای تاثیرگذار شهری و هم از راه های دیگر دنبال می کنند که باید گفت: معماری مشهد هرگز اسلامی نخواهد بود مگر در اماکن مذهبی!

در دنیای چندبعدی و جامعه چند وجهی امروزی که ساختارها و مطالبات فکری متنوعی دارد، الگوها و معیارهای خاص به دلیل محدودیت‌های ذاتی خود که حاصل وضعیت کنونی چند دهه اخیر است، نمی‌تواند راه‌حل باشد. هویت امروزی یک هویت چندگانه است، خوب یا بد، باید پذیرفت. اگر چه ناكامي معماري ناشي از مشكلات مختلف اجتماعي، اقتصادي و سياسي است، اما راه حل نسبي آن ارتقاي سطح آگاهي عمومي و درك نسبي از مقوله معماري و هنر و احترام به نظر صاحب نظران اين حوزه است. معماری و شهرسازی. هر جا که این مشکل مشاهده شده موفقیت هایی داشته ایم.

آینده معماری در شهر مشهد چگونه خواهد بود؟

روند پیش رو نشان از حاکمیت معماری مدرن در شهر دارد، اگرچه هنر کیچ با سبک های مختلف جریان دارد و شکوفا می شود! اما در نهایت نور بر تاریکی می تابد و زیبایی بر زشتی ها پیروز می شود.

امروزه شهری مانند مشهد باید پروژه های بزرگ شهری با معماری ارزشمند و پیرو ارزش های پایدار را چه در بعد علمی و مهندسی و چه در بعد هنری و فرهنگی چه در حوزه سرمایه گذاری خصوصی و چه در بعد تعریف کند. حوزه پروژه های دولتی چند پروژه بزرگ با ارزش معماری بین المللی می تواند سرنوشت یک شهر را تغییر دهد.

در این گونه طرح ها، زندگی اجتماعی و فرهنگی رونق می گیرد و موجب آگاهی و نشاط اجتماعی و رونق اقتصادی و از سوی دیگر سرمایه تاریخی و فرهنگی برای نسل های آینده خواهد شد.

این مقیاس ها می توانند الگوهای بزرگ و چشمگیری را برای قطعات کوچکتر ایجاد کنند. بدون شک برنامه ریزی و طراحی چنین پروژه هایی نیاز به معماران حرفه ای خوب و شایسته دارد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا