خودرو

مسیر بنزین از باک تا محفظه احتراق

در اینجا در مورد سوخت رسانی در خودرو صحبت خواهیم کرد، بحثی که اهمیت آن برای عملکرد صحیح موتور بسیار زیاد است و عدم کارکرد صحیح آن نه تنها باعث کاهش راندمان موتور بلکه افزایش مصرف سوخت می شود که این روزها برای صاحبان خودرو به یک موضوع مهم تبدیل شده است.

آموزش تعویض پمپ بنزین پراید آموزش تعویض پمپ بنزین انواع پمپ بنزین خودرو هزینه تعویض پمپ بنزین L90 اجزاء پمپ بنزین مجله مکانیک خودرو مجله  آراددانش فنی خودرو آموزش عیب یابی خودرو بنزین چیست؟

سیستم سوخت یکی از قطعات موتور است که مهندسان صنعت خودرو معمولا سعی در بهبود آن دارند تا به خودروهایی با مصرف سوخت کمتر و آلایندگی کمتر دست یابند. در زیر به بررسی اجزای سیستم سوخت رسانی خودرو خواهیم پرداخت.

مخزن

بنزین دو تعرفه می آید؟

باک مخزنی برای ذخیره سوخت مورد نیاز خودرو در حین حرکت است، این مخزن باید شرایط زیادی داشته باشد تا بتواند سوخت را به درستی ذخیره کند. مرحله اول جنسیت اوست. مواد مخزن باید در برابر سوختی که خودرو مصرف می کند مقاوم بوده و به هیچ وجه با آن واکنش شیمیایی نداشته باشد. این مخزن معمولاً از فلز ساخته می شود و از ورق های فولادی با روکش مخصوص آلومینیوم یا گالوانیزه استفاده می کند. البته خودروهای نسل جدید از مخازن پلاستیکی یا غیرفلزی نیز استفاده می کنند که در برابر فعل و انفعالات شیمیایی بسیار مقاوم بوده و در برابر ضربه بسیار خوب عمل می کنند.

مخزن خودرو دارای یک یا چند فیلتر است که از ورود مواد زائد و آلودگی در هنگام سوخت گیری جلوگیری می کند. به علاوه در بسیاری از موارد لوله ورودی این مخزن دارای شیر یک طرفه است که می تواند از برگشت سوخت جلوگیری کند. یکی از مهم ترین ویژگی های تانک وجود صفحات در آن است که بسیاری از افراد به آن مشکوک نیستند. این صفحات در عین سادگی نقش بسیار مهمی دارند. وجود این صفحات از تلاطم سوخت جلوگیری می کند و به اصطلاح سوخت کف نمی کند.

زمانی که سوخت از تکان دادن خودرو کف می کند و از حالت عادی خارج می شود، در پمپاژ و خروج از باک مشکل ایجاد می شود و خودرو به درستی کار نمی کند. در واقع این صفحات وظیفه جلوگیری از تلاطم سوخت و آماده سازی آن برای خروج از پمپ بنزین را بر عهده دارند.

اما یکی دیگر از ویژگی های مخزن ظرفیت آن است. این مقدار که در خودروهای مختلف متفاوت است با عوامل زیادی تعیین می شود. مهمترین عامل در تعیین حجم باک خودرو میزان مصرف سوخت خودروی مورد نظر است. مثلا خودرویی که در هر 100 کیلومتر 8 لیتر بنزین می سوزاند نسبت به خودرویی که 12 لیتر مصرف می کند باک بسیار کوچک تری دارد.

اندازه موتور، مصرف سوخت و استفاده از وسیله نقلیه عوامل اصلی تاثیرگذار بر ظرفیت باک خودرو هستند. وسایل نقلیه کاری و تجاری به دلیل مسافت پیموده شده بیشتر معمولا دارای مخزن بزرگتری هستند. همچنین محل مخزن سوخت و نحوه قرارگیری آن نیز بسیار مهم است. این مخزن باید در امن ترین مکان و در شرایط خاص نگهداری شود، زیرا مایع قابل اشتعال و در واقع سوخت خودرو را در خود ذخیره می کند. مخزن معمولا بین شاسی خودرو قرار می گیرد تا در اثر ضربه یا تصادف آسیبی به آن وارد نشود. همچنین باید دور از حرارت موتور و نور خورشید باشد.

شناور تقویت کننده بنزین

دلیل صدای ناله پمپ بنزین در سمند دلیل توقف صدای ناله پمپ بنزین کاهش صدای ناله پمپ بنزین آموزش عیب یابی خودرو آموزش تعمیر خودرو آموزش مکانیک و برق خودرو خوب ترین سایت مکانیکی

در اینجا در مورد سوخت رسانی در خودرو صحبت خواهیم کرد، بحثی که اهمیت آن برای عملکرد صحیح موتور بسیار زیاد است و عدم کارکرد صحیح آن نه تنها باعث کاهش راندمان موتور بلکه افزایش مصرف سوخت می شود که این روزها برای صاحبان خودرو به یک موضوع مهم تبدیل شده است.

شناور تقویت کننده بنزین

این قسمت نیز بسیار مهم است و شما را از وضعیت سوخت داخل باک مطلع می کند. این سیستم معمولاً از شناور، پتانسیومتر و نمایشگر تشکیل شده است که در خودروهای مولتی پلکس کمی متفاوت است و لوازم جانبی آن بیشتر است.

شناور در مخزن گاز قرار دارد و با تغییر سطح سوخت بالا و پایین می رود. انتهای شناور به یک پتانسیومتر متصل می شود که جریان را افزایش یا کاهش می دهد و نمایشگر متناسب با آن حرکت می کند. در سیستم های مالتی پلکس گسترده امروزی این سیستم توسط چندین واحد کامپیوتری کنترل می شود که در شماره های بعدی در قالب مقاله ای در مورد نحوه عملکرد سیستم مالتی پلکس توضیح خواهیم داد.

پمپ بنزین

آموزش تعویض پمپ بنزین آموزش تعویض پمپ بنزین آموزش تعویض پمپ بنزین هزینه تعویض پمپ بنزین پراید 206 هزینه تعویض پمپ بنزین L90 تعویض پمپ بنزین آوانته تعویض پمپ بنزین پژو 206 تعویض پمپ بنزین تندر 90 تعویض پمپ بنزین سمند ، تعویض پمپ بنزین هیوندای ، پژو تعویض پمپ بنزین، تعویض پمپ بنزین دنا، هزینه پمپ بنزین 405، هزینه پمپ بنزین خودرو، 206 هزینه پمپ بنزین، علائم خرابی پمپ بنزین خودرو، علائم پمپ بنزین سمند، علائم خرابی پمپ بنزین، آموزش برق خودرو، آموزش تعمیر خودرو,تعمیر خودرو,مجله مکانیک,مجله خودرو کارستان,دانش فنی خودرو,آموزش نکات فنی خودرو,آموزش عیب یابی خودرو

با توجه به اینکه باک خودرو معمولا در سطح پایین تری نسبت به موتور نصب می شود، چه چیزی باعث انتقال بنزین از باک به موتور می شود؟ پمپ بنزین وسیله ای است که سوخت را از باک گرفته و به موتور می رساند.

دو نوع پمپ بنزین مکانیکی و برقی وجود دارد و امروزه تمامی خودروها از نوع برقی آن استفاده می کنند. اما برای آشنایی با اصول کلی عملکرد این سیستم ابتدا به بررسی انواع مکانیکی آن می پردازیم.

چگونگی کار

اساس کار کلیه پمپ های گاز مشابه یکدیگر بوده و وظیفه خود را بر اساس تغییر حجم ایجاد شده توسط دیافراگم انجام می دهد. برای این تغییر حجم به یک نرخ مکش و یک نرخ انتقال نیاز داریم. این پمپ ها معمولا نیروی خود را از محور سوپاپ می گیرند و زمانی که مکش موتور کافی نیست به کمک می آیند.

اجزای این سیستم عبارتند از:

1) دیافراگم

2) دو شیر

به این ترتیب که بازوی شیطان از استوانه خارج از مرکز واقع بر روی شفت سوپاپ به چپ و راست حرکت کرده و صفحه چرمی وسط پمپ که دیافراگم نام دارد به سمت پایین حرکت می کند و در نتیجه قسمت بالایی دیافراگم خلاء ایجاد می کند و دریچه ورودی گاز باز می شود و گاز از مخزن به بالای دیافراگم کشیده می شود.

هنگامی که دیافراگم به حالت اولیه خود باز می گردد، بنزین را از شیر خارج می کند و به همین ترتیب. رایج ترین پمپ های گاز پمپ های گاز شیشه ای هستند که دارای بطری کنترل جریان گاز در بالا هستند و بقیه از نوع فلزی هستند. پمپ بنزین با چرخش میل سوپاپ کار می کند، چون ته ماشین بیشتر از فصول دیگر گرم می شود، گرمای موتور باعث تجمع گاز متراکم بنزین در پمپ می شود و در نتیجه بنزین به آن نمی رسد. کاربراتور برای رفع موقت این مشکل می توان از یک پارچه استفاده کرد. آن را خیس کرده و روی پمپ قرار دهید یا مقداری آب روی پمپ بنزین بریزید تا گاز جمع شده به مایع گاز تبدیل شود و پمپ گاز شروع به کار کند.

امروزه از پمپ های گاز برقی استفاده می شود که با الکتروموتور کوچک کار می کنند و معایب پمپ های گاز مکانیکی را ندارند.

مزایای پمپ بنزین برقی نسبت به انواع مکانیکی

آموزش تعویض پمپ بنزین پراید, آموزش تعویض پمپ بنزین سمند, هزینه تعویض پمپ بنزین, قطعات پمپ بنزین 206, انواع پمپ بنزین, انواع پمپ بنزین خودرو, علل خرابی پمپ بنزین, علائم خرابی پمپ بنزین, خرابی پمپ بنزین, چیست؟ رله پمپ بنزین؟

1) اگر هر پمپ برای موتور خاصی مکانیکی باشد، خودروها می توانند از پمپ بنزین های مختلفی استفاده کنند.

2) پمپ های گاز برقی نزدیک به مخزن نصب می شود و در نتیجه از گرما و گرم شدن موتور در امان است.

3) پمپ های گاز برقی را می توان به صورت جفت بر روی شاسی نصب کرد و در صورت خرابی یکی از آن ها می توان از دیگری استفاده کرد.

4) پمپ های گاز الکتریکی به محض چرخاندن سوئیچ سوخت را تامین می کنند و مستقل از دور موتور هستند.

5) در نوع توربین به دلیل فشار زیاد داخل لوله ها انسداد گاز به حداقل می رسد.

6) حداکثر راندمان در پمپ بنزین مکانیکی در حالت بیکار است در حالی که در پمپ بنزین برقی همیشه یکسان است.

آراد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا