خودرو

مزایا و معایب تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه

آسیب دیدن گیربکس در تعویض روغن با دستگاه، مزایای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک، مزایای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک با دستگاه، معایب تعویض روغن گیربکس اتوماتیک، روغن زمان تعویض گیربکس اتوماتیک با دستگاه

 آرادنیوز آموزش دیاگ انواع دیاگ خواندن کد عیب دیاگ عیب یابی دیاگ چراغ خاموش با دیاگ آموزش اتومکانیک و برق آموزش تیونینگ موتور خودرو دیاگ جیبی چیست

تعویض روغن گیربکس های اتوماتیک با دستگاه دارای مزایا و معایبی است که در این مقاله به آنها می پردازیم. امروزه گیربکس اتوماتیک نه تنها یک آپشن است، بلکه یک موضوع مهم و ضروری برای هر خودرویی است.

انواع گیربکس اتوماتیک

معایب گیربکس اتوماتیک، آموزش رانندگی گیربکس اتوماتیک، آموزش تصویری، تعویض دنده، غر زدن گیربکس پژو، فرسودگی گیربکس و تعمیر و نگهداری خودرو

گیربکس نیمه اتوماتیک

این نوع گیربکس از سیستم گیربکس و کلاچ معمولی استفاده می کند با این تفاوت که از یک سری سنسور، سنسور و عملگر استفاده می کند. امروزه به دلیل معایب فراوان این نوع گیربکس ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

گیربکس های متغیر پیوسته (CVT)

در این نوع گیربکس به جای سیستم دنده سنتی از دو قرقره و یک تسمه زنجیر استفاده می شود که نسبت دنده بی نهایت ایجاد می کند که در نتیجه زمان مکث بین دنده ها را حذف کرده و کارایی را به حداکثر می رساند.

گیربکس دو کلاچه (DCT)

در این نوع گیربکس مبدل گشتاور حذف شده و به جای آن از دو شفت و کلاچ مجزا یکی برای زوج و یکی برای دنده های فرد استفاده می شود.

انتقال دنده مستقیم (DST)

گیربکس تیپترونیک

مراقبت از گیربکس های اتوماتیک

آموزش تعمیر گیربکس اتوماتیک، آموزش عیب یابی گیربکس، علت غر زدن گیربکس، ناله گیربکس اتوماتیک، سرویس تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران، تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

در صورت استفاده صحیح و رعایت چند نکته مهم می توان از هزینه های فاجعه بار جلوگیری کرد و تا دو برابر عمر گیربکس را تضمین کرد.

  1. از تغییر حالت انتقال (P, R, N, D) در حین رانندگی خودداری کنید. عمل مکانیکی تغییر حالت های مختلف گیربکس اتوماتیک با استفاده از کلاچ ها و باندهای متعددی که در داخل جعبه دنده قرار دارند انجام می شود. این کلاچ ها و باندها دارای موادی هستند که با ایجاد اصطکاک امکان جابجایی را ممکن می کنند. اگر همیشه به طور کامل متوقف می شوید و قبل از تعویض دنده ترمز می کنید. بدون شک با این مکانیزم خودروی شما دوام بیشتری خواهد داشت.
  2. در حالت خنثی رانندگی نکنید. جدا کردن گیربکس اتوماتیک در یک تپه باعث کاهش مصرف سوخت خودرو شما نمی شود. خودروهای پیشرفته تر با گیربکس اتوماتیک دستگاه های هوشمندی هستند که در هنگام سرازیری سوخت را به موتور کاهش می دهند و منجر به کاهش مصرف سوخت می شوند.
  3. هرگز حالت (Drive) را هنگام شتاب گیری به خاطر شتاب اولیه بیشتر انتخاب نکنید. خنثی نگه داشتن پدال گاز و سپس انتخاب D برای استارت می تواند صدمات جبران ناپذیری به گیربکس اتوماتیک خودرو شما وارد کند.
  4. تا زمانی که خودرو متوقف نشده است، P (پارک) را درگیر نکنید. اکثر خودروهای جدید با گیربکس اتوماتیک به شما اجازه انتخاب پارک در حین رانندگی را نمی دهند.
  5. خدمات دوره ای گیربکس اتوماتیک را نادیده می گیرد. عملکرد چرخ دنده های خورشیدی و مبدل گشتاور در گیربکس اتوماتیک ارتباط مستقیمی با وجود روغن دارد. اجزای داخلی و لوازم جانبی گیربکس اتوماتیک در هنگام استفاده به دمای بسیار بالایی می رسند و در صورت کمبود روغن، تعویض نکردن و ریختن روغن اشتباه. احتمال آسیب جدی به مکانیسم آن وجود دارد.

رفع نشتی روغن پراید، تشخیص نشتی روغن خودرو، نشتی روغن EF7، نشتی روغن L90، نشتی روغن گیربکس، نشتی روغن موتور، نشتی روغن هیدرولیک، روغن کاری پژو 207، روغن کاری سمت راست، روغن کاری 206، علت روانکاری کاسه، دلایل روغن کاری موتور، روغن کاری گیربکس سمند، دلیل روغن کاری گیربکس 206، روغن کاری گیربکس اتوماتیک، علت نشتی روغن زیر خودرو، تشخیص نشتی روغن خودرو، علت نشتی روغن، دانش آموزش تعمیرات خودرو، عیب یابی خودرو آموزش، آموزش مکانیک خودرو

در حالت ایده آل، بعد از آن بهتر است هر 5000 کیلومتر کارسطح روغن گیربکس اتوماتیک باید با استفاده از میله یا نشانگر روی برد بررسی شود و توصیه می شود روغن گیربکس اتوماتیک هر 24 ماه یا 50000 کیلومتر (هر کدام که زودتر اتفاق بیفتد) برای خودروهای معمولی شهری تعویض شود.

قبل از تعویض روغن گیربکس اتوماتیک، باید دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا ببینید سازنده خودرو چه نوع روغنی را توصیه می کند.

راه اندازی سرویس تعویض روغن درآمد تعویض روغن معایب تجارت تعویض روغن

اگر تحقیق کرده اید باید بدانید که اگر می خواهید تمام روغن گیربکس قدیمی را بردارید باید از تعویض روغن اتوماتیک گیربکس استفاده کنید و در روش سنتی تمام روغن گیربکس اتوماتیک قابل تعویض نیست.

در اینجا چیزی است که ما قصد داریم به آن نگاه کنیم

مزایای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک یا فلاش چیست؟

تعمیر و نگهداری خودرو، دانش فنی خودرو، تعویض روغن ترمز پراید، آموزش تعمیرات خودرو، تعمیرات تخصصی خودرو، مجله  آرادخودرو، روغن موتور مناسب برای L90، روغن موتور مناسب برای پراید، روغن موتور مناسب پژو پارس

اگر بخواهیم مهمترین مزایای تعویض روغن گیربکس با دستگاه را بگوییم، اول از همه اصل کار است.

هنگام تعویض روغن با دستگاه، تمام مایع قدیمی و آلوده با مایع تازه و مرغوب جایگزین می شود.

روغن گیربکس جدید از دستگاه پمپ می شود و روغن گیربکس قدیمی از طرف دیگر مکش می شود.

این کار باعث می شود که رسوبات به همراه روغن قدیمی از روی گیربکس خارج شود. این کار گیربکس ماشین شما را خنک نگه می دارد و حداکثر محافظت را در برابر سایش کلاچ، دنده و یاتاقان دارد.

گیربکس نیز باید به طور منظم و واضح سرویس شود زیرا روغن جدید خواص اصطکاک صحیح را ارائه می دهد (روغن قدیمی با گذشت زمان و کارکرد، خاصیت اصطکاک خود را از دست می دهد).

تعویض دنده آهسته، سردرگمی گیربکس هنگام تعویض دنده و ضربه گیربکس به دلیل تغییرات فشار روغن است که به دلیل سایش روغن گیربکس است.

به دلیل گرمای شدیدی که سیال را تجزیه می کند، رسوبات و سایر آلاینده ها می توانند در سیال جمع شوند.

این آلاینده ها قبل از ورود به فیلتر از طریق گیربکس گردش می کنند.

با این حال، قبل از اینکه فیلتر بتواند به طور ایمن آلاینده ها را جذب کند، آنها می توانند در مسیرهای باریک سیال در داخل بدنه شیر گیر کنند و در نتیجه کیفیت پایین تغییر کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا