تکنولوژی

محافظ صفحه نمایش موبایل، ضروری یا بی خودی؟

16 نوامبر 1401، 7:55 ب.ظ.

با توجه به فناوری هایی مانند گوریلا گلس و سپر سرامیکی، آیا باز هم نصب محافظ صفحه نمایش موبایل ضروری است؟

گوشی های هوشمند امروزی بسیار گران هستند و برای خرید یک پرچمدار از سامسونگ یا اپل باید حدود هزار دلار هزینه کنید. خرید بادیگارد و شیشه با خرید گوشی جدید به یک عادت تبدیل شده است و اکثر مصرف کنندگان بدون محافظ و صفحه نمایش احساس امنیت نمی کنند. اما علیرغم پیشرفت تکنولوژی و نصب محافظ های صفحه نمایش که با ساختار صفحه نمایش ادغام شده است; آیا هنوز هم نصب محافظ صفحه نمایش موبایل مهم است؟

از آنجایی که گوشی ها گران هستند، ارائه تجهیزات محافظ منطقی به نظر می رسد، اما برخی می گویند که گوریلا گلس (در گوشی های اندرویدی) و سپر سرامیکی (در آیفون) کافی است و نیازی به نصب شیشه های جداگانه ندارد. امروز در مجله خبری آرادصحت این گفته را بررسی می کنیم تا ببینیم آیا استفاده از محافظ صفحه گوشی همچنان می تواند موثر باشد یا خیر.

چرا از محافظ صفحه نمایش موبایل استفاده نمی کنید؟

1. گوریلا گلس

محافظ صفحه نمایش موبایل

اکثر گوشی های اندرویدی جدید از محافظ صفحه نمایش Corning Gorilla Glass استفاده می کنند. این محافظ در واقع شیشه ای تقویت شده و محکم است که مقاومت بالایی در برابر خراش دارد. کورنینگ سال هاست که نسخه جدیدی از محافظ خود را ارائه می کند و اکنون جدیدترین محافظ این شرکت گوریلا گلس ویکتوس است.

گوریلا گلس سعی می کند از صفحه نمایش در برابر خط و خش محافظت کند، اما معمولاً یکی از آنها بر دیگری غلبه می کند. در نسخه‌های مختلف گوریلا گلس، برخی از آن‌ها مقاومت بهتری در برابر خراش دارند و راحت‌تر شکسته می‌شوند. از سوی دیگر، برخی از نسخه ها معکوس هستند و خراش دادن آنها آسان تر است، اما شکستن آنها دشوار است. کورنینگ سعی می‌کند با قوی‌تر کردن گاردهایش، این دو را متعادل کند.

کورنینگ، یک شرکت شیشه گوریل، می گوید که ویکتور از ارتفاع 6 فوتی روی سطوح سخت و ناهموار سقوط کرد و زنده ماند. همچنین این نسخه قادر به تحمل نیرویی معادل 8 نیوتن بود در حالی که سایر محافظ ها تنها تا 4 نیوتن دوام داشتند.

2. حفاظ سرامیکی

محافظ صفحه نمایش موبایل

اپل به طور متعارف از گوریلا گلس برای گوشی های خود استفاده نمی کند و از محافظی به نام سپر سرامیک استفاده می کند که هنوز هم توسط شرکت کورنینگ تولید می شود. این محافظ از زمان معرفی آیفون 12 بر روی گوشی های هوشمند این شرکت وجود داشته است.

سپر سرامیکی فقط یک نام خارق العاده نیست و واقعاً در ساختار شیشه نمایشگر استفاده شده است. این محافظ صفحه موبایل حاوی نانو کریستال های سرامیکی است که از طول موج نور کوچکتر هستند و در نتیجه شفافیتی مشابه شیشه دارند.

مانند گوریلا گلس، محافظ سرامیکی می تواند از صفحه نمایش شما در برابر خط و خش و شکستگی محافظت کند. متأسفانه اپل جزئیات زیادی در مورد سپر سرامیکی منتشر نکرده و تنها می گوید که 4 برابر بهتر از محافظ آیفون های قبلی است. عملکرد سپر سرامیکی با گوریلا گلس قابل مقایسه نیست، اما در کل هر دو محافظ صفحه نمایش بادوام هستند.

3. مشکلات با محافظ صفحه نمایش

شیشه یا محافظ صفحه از پلاستیک یا ترکیبی از پلاستیک و شیشه ساخته شده است. به این ترتیب دست زدن به آن هرگز شبیه به لیوان نخواهد بود و حس دیگری ایجاد می کند. علاوه بر این، برخی از محافظ ها شکل کلی دستگاه را تغییر می دهند و ممکن است گوشی را کمی ضخیم تر کنند.

بدیهی است که کیفیت این فیوزها نسبت به محافظ صفحه نمایش اصلی پایین تر است و چیزهایی که معمولاً صفحه نمایش را خراش نمی دهند باعث خراش روی شیشه می شوند. علاوه بر این، به دلیل متریال به کار رفته در آج ها، شفافیت آن ها به مرور زمان از بین می رود و حتی در برخی موارد رنگ آج نیز تغییر می کند و منجر به تغییر رنگ های تصویر می شود.

تمامی این مشکلات زمانی رخ می دهد که محافظ به درستی نصب شده باشد و هیچ حباب یا شکافی بین شیشه و گوشی وجود نداشته باشد. البته نصب صحیح شیشه نیز سختی های خود را دارد و می توان نحوه نصب آن را از نکات منفی آن دانست.

چرا باید از محافظ صفحه نمایش موبایل استفاده کنیم؟

با وجود توصیه ها و نظرات فراوان در مورد عدم استفاده از محافظ صفحه موبایل، نصب محافظ همیشه می تواند مفید باشد. دلایل این بیانیه در زیر مورد بحث قرار می گیرد.

1. شیشه گوریلا یا محافظ سرامیکی آنقدر بادوام نیستند

محافظ صفحه نمایش موبایل

من (نویسنده این مقاله) علاقه ای به نصب محافظ صفحه نمایش شیشه یا موبایل ندارم و سالهاست که از هیچ گونه لوازم جانبی محافظ استفاده نمی کنم. من هم مدل های جدید سامسونگ و آیفون رو دارم و متاسفانه باید بگم که صفحه گوشی ها خیلی راحت تر از اون چیزی که فکر میکنید خراشیده میشه.

جاکلیدی ها، کارت های اعتباری و سایر اقلامی که ممکن است در جیب شما باشند به راحتی می توانند صفحه گران قیمت موبایل شما را خراش دهند. اگر گوشی را در کیف دستی قرار دهید، وضعیت بدتر هم می شود، زیرا بسیاری از وسایل داخل کیف با کمی فشار یا حرکت باعث ایجاد خط و خش روی صفحه نمایش می شوند.

جدا از همه اینها، یک شیشه راحت تر از صفحه اصلی خراشیده می شود. اما با پرداخت هزینه ای ناچیز می توان این خراش را از بین برد و شیشه را تعویض کرد. اما در صورت خراشیدگی یا شکستگی صفحه نمایش دستگاه، هزینه تعمیر آن سرسام آور خواهد بود. بنابراین هزینه تعویض صفحه نمایش پرچمداران سامسونگ و اندروید می تواند تا 10 میلیون تومان برای کاربر هزینه داشته باشد.

2. شکنندگی صفحه نمایش

محافظ صفحه نمایش موبایل

وقتی گوشی را رها می کنید، ممکن است به گونه ای با زمین برخورد کند که باعث ایجاد ترک های بزرگ در صفحه نمایش شود. این ترک ها اجتناب ناپذیر بوده و با توجه به مواد شیشه ای روی صفحه نمایش، شکستگی آن غیر قابل انکار است.

اما در صورت استفاده از شیشه، نیروی وارد شده به صفحه نمایش گوشی روی سطح شیشه پخش می شود و به نوعی شیشه قربانی محافظت از صفحه نمایش می شود. هنگامی که نیرو به شیشه وارد می شود، آج می شکند، اما صفحه نمایش آسیب نمی بیند. بنابراین می توان گفت که هیچ یک از فناوری های محافظ صفحه نمایش مانند گوریلا گلس و سپر سرامیکی نمی توانند در برابر افتادن و شکستگی 100 درصد مقاومت نشان دهند. اما با نصب محافظ صفحه موبایل امکان جلوگیری از آسیب دیدگی صفحه نمایش بسیار افزایش می یابد و از آسیب های احتمالی جلوگیری می شود.

نتایجی که اظهار شده

محافظ صفحه نمایش موبایل

خط و خش روی صفحه نمایش گوشی اجتناب ناپذیر است. حتی در قوی ترین گوشی هایی که چندین ماه از کارکردنشان می گذرد، می توانیم خراش های ریز و سطحی را ببینیم، چه برسد به گوشی هایی که از دستشان افتاده است.

حتی اگر کاملا مطمئن باشید که با نهایت دقت از گوشی مراقبت خواهید کرد، کار دادگاه مشکلی نخواهد داشت و نصب محافظ صفحه می تواند خیال شما را کاملا راحت کند. در غیر این صورت مراقبت از گوشی بدون گلس بسیار سخت است و حتی اگر آن را در جای امنی نگه دارید، پس از مدتی همچنان شاهد خط و خش روی صفحه نمایش خواهید بود.

اگر گوشی شما روی زمین بیفتد و صفحه نمایش آن ترک بخورد، هزینه تعویض صفحه نمایش حدود یک سوم قیمت کل گوشی خواهد بود. این تا زمانی است که می توانید با خرید یک فنجان حدود 200000 تنی از میلیون ها خسارت جلوگیری کنید. بازکردن و تعمیر گوشی یکی دیگر از مشکلاتی است که چشم خریداران دست دوم را کاملا تحت تاثیر قرار می دهد و اگر قصد فروش گوشی موبایل خود را دارید تعمیر آن می تواند هزینه آن را کاهش دهد.

به طور کلی پیشنهاد می کنیم از محافظ صفحه نمایش استفاده کنید تا علاوه بر حفظ سلامت صفحه، بتوانید گوشی را به راحتی در دست بگیرید و در کنار اجسام تیز و سالم قرار دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا