ساختمان

مالکان بناهای تاریخی از پرداخت عوارض مرمت معاف شدند – مجله آراد

رئیس اداره بافت و بناهای تاریخی استان تهران از آغاز صدور مجوز برای مرمت بناهای ارزشمند و تاریخی خبر داد و گفت: این امر ارزش دارد و از تخریب این بنا جلوگیری می کند.

به گزارش مجله خبری آرادبه نقل از معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، نیما نیازمند با بیان اینکه «صدور پروانه تعمیر و بهره برداری از بناهای تاریخی و ارزشمند تهران» به دنبال بازگشت حیات شهری به بناهای تاریخی و ارزشمند تهران است، گفت: این لایحه «فرآیند صدور پروانه تعمیر و بهره برداری از بناهای تاریخی و ارزشمند تهران» به منظور حفظ میراث تاریخی شهر و بهره برداری از ارزش های معماری، تاریخی و فرهنگی شهر تهران. ساختمان‌ها و سازه‌های ارزشمند کلان‌شهری، تصویب و به مناطق ابلاغ شد. مشوق‌های حفاظت از بناهای ارزشمند بسته به بسته مشوق‌های ارائه شده به مالکان این املاک افزایش می‌یابد.

وی تصریح کرد: برای اجرای این مصوبه کمیسیونی به نام «کمیسیون فنی» با اعضای معاونت بافت و بناهای تاریخی شهرداری تهران به عنوان دبیر کمیسیون، نماینده اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کارشناس با ارائه و انتخاب کمیسیون های شهرسازی، معماری، فرهنگ و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، نماینده معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری متبوع، نمایندگان مربوطه تشکیل می شوند. سازمان ها و آژانس ها در این کمیته درخواست‌ها و طرح‌های مربوط به مرمت و احیای بناهای تاریخی و با ارزش شهر تهران و تعیین درخواست برای آن‌ها با رعایت ضوابط و مقررات مشخص و تصویب ضوابط بررسی و حل می‌شود.

نیازمان با اشاره به اینکه بسیاری از کارگاه های مرمت بناهای تاریخی به دلیل عدم پرداخت عوارض متوقف شده است، گفت: در قانون حمایت از احیا و احیای بافت های تاریخی و فرهنگی عوارض صدور پروانه ساختمانی، نظارت فنی دریافت می شود. در تهران و عوارض استفاده موقت در تهران «معاف بوده و در صورت تکمیل ساختمان تا سقف 5 درصد مشمول عوارض می باشد.

مدیر بافت تاریخی شهر تهران ادامه داد: یکی دیگر از مزیت های صدور پروانه احیا رفع تخلفات با نظام مند شدن فرآیند بررسی و صدور مجوز است.

نیاسمند ابلاغ دستورالعمل صدور مجوز مرمت را گامی مهم و نقطه عطف در تقویت اقتصاد گردشگری و کمک به احیای هویت معماری شهر تهران دانست. شهرداری تهران تنها یک نوع پروانه یعنی مجوز تخریب و نوسازی املاک صادر نکرده است، بلکه از این پس در راستای تحقق اهداف توسعه، رونق صنعت گردشگری، اقتصاد پایدار شهر، ارتقای شهر تهران و استفاده بهینه از امکانات موجود و آثار تاریخی ارزشمند پایتخت به درستی ساماندهی و حفاظت فعال خواهد شد.

وی افزود: مجموعه رویکردهای محرک حاکمیت شهری در این دوره بخش های خصوصی، دولتی و دولتی را به سمتی سوق می دهد که بناهای ارزشمند و تاریخی را به عنوان یک فرصت ببینند و شاهد افزایش فضاهای فرهنگی، گالری ها، کافه ها، اقامتگاه ها و هتل ها باشیم. ، موزه ها و خانه های موزه ها در شهر باشد و تعداد آثار تاریخی حفظ شده در پایتخت چندین برابر گذشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا