ساختمان

لزوم بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌ها – مجله آراد

سازمان نظام مهندسی در اسفند 1369 با دو زیرمجموعه به نام های سازمان نظام مهندسی و تأسیسات ساختمان ها و سازمان نظام مهندسی معماری و شهرسازی تأسیس شد و در سال 1372 این دو سازمان با هم ادغام شدند و سازمان ساختمانی را تشکیل دادند. سیستم مهندسی

به گزارش مجله خبری آراد، پس از تصویب قانون نظام مهندسی و کنترل ساخت و ساز در اسفند 95، اولین دوره هیات مدیره در استان ها ر مجله خبری آرادتشکیل شد.

بر اساس ماده 15 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و 73 آئین نامه، وظایف متعددی از جمله برنامه ریزی برای تقویت و توسعه فرهنگ و توجه به ارزش های اسلامی در معماری و شهرسازی، توسعه برنامه ریزی و ارتقای حرفه عمران پیش بینی شده است. مهندسی و مشاغل مرتبط همکاری با دستگاه های مسئول کنترل ساخت و ساز از قبیل اجرای دقیق مقررات ملی ساختمان و ضوابط طرح های جامع و تفصیلی، راهنمای شهری و نظارت بر حسن اجرای خدمات مهندسی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی در طرح ها و فعالیت های غیردولتی استان و … منصوب قانونگذار به هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی عمران استان.

مسعود مصفا عضو سابق سازمان نظام مهندسی عمران هرمزگان در خصوص الزامات رعایت مقررات ملی ساختمان و نقش سازمان نظام مهندسی عمران به مجله خبری آرادگفت: طبق قانون هیچ ساختمانی در کشور از شمول ساختمان ملی مستثنی نیست. هر گونه ساخت و ساز در شهرها و حتی روستاهای دور از مرکز استان باید طبق مقررات و الزامات ملی ساختمان انجام شود. اگر این معیارها رعایت نشود، ساختمان هایی که برای این استان و منطقه ساخته می شود، خطر بالقوه است.

کنترل ایمنی و سلامت ساختمان ها در نقاط مختلف کشور ضروری است

وی با بیان اینکه کنترل ایمنی، آسایش و سلامت ساختمان های استان برای یک منطقه بیش از سایر مناطق ضروری نیست، تصریح می کند: شاید برای مناطقی که اقشار آسیب پذیرتر هستند باید با حساسیت و دقت بیشتری اقدام شود. در این راستا سازمان نظام مهندسی ساختمان بر اساس اهداف و الزامات قانون نظام مهندسی و مدیریت ساختمان، وظیفه اشاعه و تقویت فرهنگ مقررات ملی و ارتقای کیفیت خدمات مهندسی و نظارت بر آن را بر عهده دارد. آسایش و ایمنی، سلامت و بهره وری اقتصادی شهروندان.

این کارشناس ساختمانی در خصوص موضوع رعایت مقررات ملی ساختمان و بهینه سازی مصرف سوخت می گوید: موانع و مشکلات اجرای مدیریت انرژی در ساخت و ساز باعث شده است که مصرف انرژی در اماکن تجاری و مسکونی حدود 40 درصد از مصرف انرژی را به خود اختصاص دهد. کل انرژی در کشور بر اساس آمار ارائه شده سالانه به طور متوسط ​​1.6 درصد به مصرف انرژی در کشور اضافه می شود.

لزوم بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها

مصفا افزود: برای استفاده بهینه از انرژی باید از همان ابتدای طراحی ساختمان به فکر بهینه سازی مصرف انرژی بود. مهمتر از آن، ساخت و ساز باید توسط افراد واجد شرایط انجام شود. در ماده 19 مقررات ملی ساختمان نیز به موضوع نظارت بر ساخت و ساز پرداخته شده است. این یکی از مشکلات فعلی در ساخت و ساز است. با توجه به افزایش قیمت حامل های انرژی، علاوه بر استفاده از تجربیات کشورهای مطرح دنیا در استفاده بهینه از انرژی، آموزش های لازم برای مدیریت صحیح انرژی در ساختمان نیز باید انجام شود.

وی با اشاره به الزامات قانونی برای استخدام پیمانکاران ذیصلاح اظهار می کند: بر اساس فصل چهارم اساسنامه ماده 33 قانون نظام مهندسی و مدیریت ساختمان از مواد 9 تا 20 کلیه عملیات ساختمانی باید توسط اشخاص حقوقی انجام شود. و دفاتر عمران به عنوان پیمانکار و مالکان موظفند از این قبیل پیمانکاران برای انجام کارهای ساختمانی خود استفاده کنند.

بخشی از تضمین کیفیت سازنده بر عهده پیمانکاران ذیصلاح می باشد

یکی از اعضای سابق هیأت مدیره سازمان عمران استان هرمزگان می گوید: بر اساس فصل سوم مجموعه آیین نامه های اجرایی و اجرایی ماده 33 ( مبحث دوم مقررات ملی ساختمان ) بسیاری از الزامات اجرایی و تضمین کیفیت ساختمان ها ، شامل بررسی مشخصات مندرج در نقشه های پروانه و اجرا و اعلام ایرادات و مغایرت های طراح و مالک، صحت کلیه عملیات اجرایی مطابق مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی، استفاده از عوامل فنی و اجرایی واجد شرایط از واجد شرایط. مهندسان به صنعتگران واجد شرایط و استفاده از مواد با کیفیت و استاندارد توسط پیمانکاران ذیصلاح.

مصفا افزود: بدین ترتیب و با تدبیر قانونگذار، بخشی از مسئولیت سنگین تامین کیفیت ساخت و ساز که پیش از این تنها بر عهده مهندسان ناظر بود، به مدیران اجرایی ذیصلاح محول شد. با این الزام برای هر پروژه ساختمانی یک مهندس ناظر و یک پیمانکار ذیصلاح بر اساس توافق نامه های معین انتخاب می شوند. مهندس ناظر تنها در صورت حضور فیزیکی پیمانکار ذیصلاح در محل پروژه برای مالک پروژه شروع به کار می کند. حضور موثر پیمانکار ذیصلاح در تمام مراحل ساخت الزامی است و در واقع پیمانکار ذیصلاح فردی است که باید ضوابط فنی و ایمنی تعریف شده توسط مهندس ناظر برای پروژه را اعمال کند.

صدور شناسنامه فنی و عمرانی در استان هرمزگان از سال 1383

وی در ادامه درباره شناسنامه فنی و سند ملکی تصریح کرد: بر اساس مبحث 2 مقررات ملی ساختمان، وجود شناسنامه فنی و عمرانی برای کلیه ساختمان ها در زمان صدور کار الزامی است. سازمان عمران استان هرمزگان در اجرای صدور گواهینامه فنی و عمرانی در کشور نتایج خوبی دارد. از سال 1383 با حمایت اداره کل راه و شهرسازی استان و شهرداری بندرعباس برای کلیه ساختمان های در حال ساخت مرکز استان پرونده ملکی تشکیل و شناسنامه فنی واقعی اخذ گردیده است. صادر شده. این گواهی به تفصیل اجرا، طراحی و نظارت بر ساختمان شامل نیروی کار، مصالح، سیستم های سازه ای، نما و غیره را شرح می دهد.

این کارشناس ساختمانی می گوید: مهندس ناظر باید تحت نظارت مستمر باشد و در صورت عدم رعایت مقررات ملی ساخت و ساز از سوی مالک، هر گونه تخلف را در زمان و تاریخ مشخص کتباً به پیمانکار و کارفرما اعلام و نسخه ای از آن را در اختیار پروانه قرار دهد. قدرت. در صورت عدم توجه به مفاد این گزارشات و ادامه کار اجرا در مغایرت با مفاد پروانه ساختمانی و نقشه های مصوب، مهندسان ناظر نباید پروانه ساخت را صادر و امضاء نمایند.

مصفا خاطرنشان می کند: این امر برای فعالان حوزه مسکن به ویژه مهندسین در حوزه های مختلف از جمله طراحی، اجرا و نظارت، ضوابط قانونی و اجرایی و موضوعات مقررات ملی ساختمان ضروری است و در خدماتی که ارائه می دهند، عناصر ذکر شده در این مورد را در نظر بگیرید. قانون .

وی ادامه می دهد: به عنوان مثال مهندسان هنگام طراحی ساختمان باید مقررات را بدانند و عناصر مشخص شده در آن را رعایت کنند. همچنین مهندسان ناظر باید نظارت دقیق داشته باشند و در ارائه گزارشات مرحله به مرحله دریغ نکنند و در صورت تخلف علاوه بر تذکر کتبی به مالک، گزارش را در قالب گزارش به صدور پروانه تحویل دهند. مقامات و مهندسی ساختمان.

عضو سابق هیأت مدیره سازمان عمران استان هرمزگان در پایان خاطرنشان می کند: پیمانکاران واجد شرایط باید مفاد اجرایی ماده 33 و مبحث دوم مقررات ملی ساختمان را به دقت مطالعه کرده و آن را اعمال کنند تا دچار مشکل نشوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا