ساختمان

قیمت خانه نوساز در جنوب تهران چقدر است؟ – مجله آراد

قیمت مسکن در گران ترین منطقه جنوب تهران 34 درصد کمتر از میانگین شهر است که دلیل آن پایین بودن سهم خرید مصرف کننده در بازار مسکن، کاهش قدرت خرید، سهم بالای مناطق شمالی در تعداد معاملات و وجود سفته بازی در نیمه شمالی پایتخت.

به گزارش مجله خبری آرادو به نقل از ایسنا، بر اساس آمار مرداد 1401 قیمت مسکن در تمامی مناطق جنوبی تهران کمتر از میانگین شهری است. متری 42.7 میلیون تومان. در نقاط مرکزی شهر مانند مناطق 7، 8، 13 و 21 قیمت ها کمتر از حد متوسط ​​است.

قیمت خانه نوساز در جنوب تهران چقدر است؟ - مجله آراد

در میان مناطق جنوبی تهران، بیشترین قیمت مسکن متعلق به منطقه 9 با میانگین متری 31 میلیون و 863 هزار تومان است. منطقه 14 با متری 31.5 میلیون و منطقه 10 با متری 31.3 میلیون تومان به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

این آمار نشان می دهد که هزینه مسکن در گران ترین منطقه جنوب تهران 34 درصد ارزان تر از میانگین شهری است. یکی از دلایل اصلی مربوط به سهم بالای مناطق واقع در نیمه شمالی تهران از تعداد معاملات است. در حال حاضر هر سه منطقه رتبه اول تا سوم معاملات مسکونی شهر تهران را دارند. 5، 2 و 4 در نیمه شمالی قرار دارند. در حالی که قیمت مسکن در هر سه منطقه ذکر شده بالاتر از میانگین شهر است.

در لیست شش منطقه برتر از نظر تعداد قراردادهای خرید و فروش ملک در تهران، دو منطقه 10 و 14 و مابقی در شمال تهران قرار دارند. این در حالی است که منطقه 10 از نظر تعداد تراکنش در رتبه چهارم و منطقه 14 در رتبه ششم قرار دارند. همچنین از 10 منطقه دارای بیشترین سهم در تعداد معاملات، تنها سه منطقه شامل 10، 14 و 11 در جنوب شهر تهران واقع شده است.

بررسی ها نشان می دهد منطقه 10 شامل مناطقی مانند بریانک، جیحون، دامپزشکی، سلسبیل، کارون و نواب سهم زیادی از عرضه بازار مسکن در تهران را به خود اختصاص داده و عمده خرید و فروش مصرف کنندگان در جنوب تهران مربوط به این منطقه است. . مشخصه اصلی آپارتمان های این محله ها مساحت کوچک آنها است که متناسب با امکانات طبقات متوسط ​​و پایین است.

مردادماه امسال طبق روال گذشته منطقه 5 تهران رتبه نخست تعداد معاملات مسکن را به خود اختصاص داد. بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی متوسط ​​قیمت هر مترمربع خانه در این منطقه 54 میلیون و 313 هزار تومان و تعداد تراکنش ها نیز یک هزار و 170 فقره است که نشان دهنده 15 درصد قراردادهای فروش است.

رتبه های بعدی از نظر تعداد معاملات مربوط به منطقه 2 با 8.9 درصد، منطقه 4 با 8.8 درصد، منطقه 10 با 8.4 درصد، منطقه 7 با 6.6 درصد، منطقه 14 با 5.5 درصد است.

متوسط ​​قیمت هر متر آپارتمان مسکونی در منطقه 2 66.1 میلیون تومان، منطقه 4 46.7 میلیون، منطقه 10 31 میلیون، منطقه 7 42.4 میلیون و منطقه 14 31.5 میلیون تومان است.

در شرایطی که 6 منطقه مذکور 53 درصد از تعداد تراکنش ها را به خود اختصاص داده اند، در 16 منطقه باقی مانده تنها 47 درصد از معاملات انجام شده است. عوامل مختلفی مانند تراکم جمعیت، سرانه خدمات، اقبال طرف تقاضا، سرمایه گذاری در املاک و معاملات سوداگرانه باعث افزایش حجم خرید و فروش در مناطق پرمعامله شده است. این مشکل می تواند نشان دهنده کاهش تقاضای مصرف کننده در رابطه با کاهش قدرت اقتصادی در مناطق جنوبی تهران باشد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، متوسط ​​قیمت هر مترمربع مسکن در مرداد 1401 در شهر تهران، متری 42.7 میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل 2.5 درصد و نسبت به ماه مشابه 38 درصد افزایش نشان می‌دهد. سال قبل امسال اما پس از رونق نسبی در ماه های اردیبهشت و خرداد، بازار مسکن از ابتدای تیرماه به تدریج با کاهش معاملات مواجه شد.

مرداد امسال 7825 خرید و فروش مسکن در تهران انجام شد. در حالی که در خردادماه ۱۳۸۷۴ معامله انجام شد که نشان می‌دهد فروش ملک در تهران تقریباً نصف شده است. بر این اساس رشد قیمت ماهانه نسبت به دو ماه قبل به تقریبا یک چهارم رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا