فیلم و موزیک

قرار نهایی جلب به دادرسی علیه اصغر فرهادی صادر شد

فرجام خواهی آزاده مسیح زاده به اتهام سرقت ادبی منجر به صدور حکم قطعی عسگر فرهادی کارگردان سرشناس سینمای ایران شد.

پس از اکران جدیدترین فیلم عسگر فرهادی، آزاده مسیح زاده یکی از شاگردان سابق وی این کارگردان را به سرقت ادبی متهم کرد. خانم مسیح زاده مدعی است که عسگر فرهادی نیز بر اساس مستند «دو سر برد، دو سر باخت» این شخصیت را کارگردانی کرده است. مسیح زاده توضیحات متعددی برای اظهارات خود ارائه کرد در حالی که عسگر فرهادی اکثر اظهارات وی را به انحاء مختلف تکذیب کرد. با این حال مسیح زاده دست از گفتگو با رسانه ها برنداشت و از عسگر فرهادی شکایت کرد. فرهادی و تیم حقوقی اش نیز در پاسخ از خانم علیزاده شکایت کردند.

طبق آخرین اخبار سینمای ایران، حکم قطعی احضار عسگر فرهادی صادر شده است. خانم مسیح زاده گفت: پس از چندین ماه رسیدگی دقیق به شکایت آقای عسگر فرهادی مبنی بر سرقت آثار هنری (نقض حقوق مادی و معنوی) در دادسرای فرهنگ و رسانه تهران، بازپرس محترم پرونده و دلایل آن اعلام می شود. آقای فرهادی این کار را کافی دانسته و رای قطعی برای شکایت از آقای فرهادی صادر کرد.

وی با توجه به شکایت آقای عسگر فرهادی از ایشان یادآور می شود: در 28 آذر 1400 علیه اینجانب شکایت افترا و نشر اکاذیب کردند. در عین حال، دادستانی اسناد و مدارک آقای فرهادی و دلایل انتشار اکاذیب و تهمت را در هر دو مورد نامناسب تشخیص داد و به نفع من قرار منع تعقیب صادر کرد.

مشاور حقوقی خانم مسیح زاده در تشریح رای نهایی احضار عسگر فرهادی گفت: پرونده آقای فرهادی در پرونده سرقت آثار هنری (تضییع حقوق مادی و معنوی) است.

فیلمی درباره قهرمانان به کارگردانی عسگر فرهادی

این صحبت ها از سوی عسگر فرهای و وکیلش بی پاسخ نماند و کاوه راد، وکیل این کارگردان سینما در این باره اظهار داشت: فیلم خانم مسیح زاده و همچنین شکایت زندانی شیرازی که مدعی است «به آبرویش لطمه زده است. وی درخواست تجدیدنظر زندانی شیرازی را نپذیرفت و در این خصوص قرار منع تعقیب صادر و هر دو شکایت را رد کرد.

وی بیان می کند: با توجه به اتهام «نقض کپی رایت» همانطور که در لوایح حمایتی و ذکر مستندات و نظرات اساتید برجسته دانشگاه در حوزه کپی رایت و نظر کارشناسی کانون مدیران در این مورد آمده است. و بسیاری از نمونه های مشابه داخلی و خارجی «درجات زندگی زندانی شیرازی که در فیلم «قهرمان» با تعبیر آزاد توصیف شده است، فاش شد «و با توجه به انتشار آن در رسانه ها در اختیار عموم قرار گرفت و خیر. کسی می تواند ادعای مالکیت آن را داشته باشد.

اما علیرغم تاکید بر ماده 155 قانون آیین دادرسی کیفری دادگاه فرهنگ و رسانه در موارد مشابه که مربوط به کارشناسان حوزه فرهنگ و سینما از جهات فنی، پرونده های تخصصی است، بازپرس محترم سینما را مشاع می داند. موضوع و «غیر متخصصان بدون مشورت با کارشناسان حوزه سینما و کپی رایت، پرونده را به کارشناس ارجاع نداده و مستقیماً منتشر کردند».

کاوه راد در پایان نوشت: با توجه به اینکه رای صادره، رای قطعی دادگاه نیست و جزئی از دادرسی است، بلکه در ادامه رسیدگی است، پرونده ابتدا در دادگاه کیفری دوم و سپس در دادگاه تجدیدنظر تجدیدنظر خواهد شد. مدت زمان رسیدگی باید در مرحله بالاتر با مراجعه کارشناس و جلب نظر کارشناسی معلمان و کارشناسان در زمینه کپی رایت نقض شود.

موضوع صدور حکم قطعی عسگر فرهادی نیز بازتاب گسترده ای در رسانه های انگلیسی زبان داشت. نظر شما کاربران آراد نیوز در مورد ماجراجویی های عسگر فرهادی و شاگرد سابقش و شاکی امروز چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا