گردشگری

قانون مهریه در ترکیه – Global Kadro

اگرچه ترکیه در قوانین خود کشوری سکولار محسوب می شود، اما اکثر مردم این کشور مسلمان هستند و اکثر آنها از قوانین اسلامی در ازدواج خود استفاده می کنند. مهریه یکی از این قوانین است و در اکثر ازدواج های این کشور به رسمیت شناخته می شود. در این مقاله قصد داریم با قانون مهریه در ترکیه بیشتر آشنا شویم.

ثبت رسمی و قانونی ازدواج در ترکیه

ازدواج در ترکیه

در سال های اخیر به دلایل مختلف ازدواج ایرانی ها در ترکیه رونق گرفته است. یکی از این دلایل ثبت بین المللی ازدواج است. در صورت انجام این مراحل و ثبت بین المللی ازدواج در آن کشور، افراد می توانند گواهی ازدواج بین المللی دریافت کنند.

این مدرک برای اکثر کشورهای جهان معتبر است و ازدواج شما در هر کشوری که به آن سفر کنید یا به آن مهاجرت کنید به رسمیت شناخته می شود. این سوال برای بسیاری از افرادی که به دنبال مهاجرت از طریق ازدواج هستند بسیار مهم است.

موسسه گلوبال کادو با بهره گیری از دانش کارشناسان مجرب حقوقی که به قوانین و مقررات ترکیه در خصوص قانون ثبت ازدواج ترکیه مسلط هستند، در این امر و تهیه کامل مدارک شما را همراهی می کند.

علاوه بر این، برگزاری مراسم عروسی در ترکیه مزایای دیگری نیز دارد. آب و هوای خوب، توریستی بودن این کشور، نزدیکی به ایران، سواحل زیبا و صنعت قدرتمند تشریفات عروسی باعث شده است که بسیاری از ایرانیان برای برگزاری مراسم عروسی به این کشور سفر کنند. در ضمن هزینه برگزاری مجلل مراسم عروسی مثلا در کشتی های کروز یا جاهای دیگر مناسبتر از ایران و با هزینه کمتر خواهد بود. همین عوامل باعث جذابیت و محبوبیت ازدواج در ترکیه برای بسیاری از ایرانیان شده است.

قوانین ازدواج در ترکیه چیست؟

قوانین رسمی ازدواج و مهریه در ترکیه تقریباً مشابه قوانین رایج در اکثر کشورهای جهان است. این قوانین که شامل کلیه ازدواج های ثبت شده در این کشور می شود، شامل نصف شدن دارایی و دارایی در زمان طلاق است.

قانون مهریه در ترکیه

در ترکیه تمامی افرادی که قصد ازدواج دارند باید این ازدواج را به صورت رسمی و از مراکز شهرداری این کشور ثبت کنند. طبق این قوانین، زوجین باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • هر زوج باید حداقل 18 سال سن داشته باشند و توانایی جسمی و روحی لازم برای ازدواج را داشته باشند.
  • ازدواج فامیلی و خویشاوندان نزدیک از قبیل پسر عمو، عمو، عمه و عمه نیز ممنوع است.
  • در صورت ازدواج قبلی فرد باید مدارک رسمی برای طلاق کامل ارائه دهد.
  • تعدد زوجات برای همه ازدواج ها و برای همه افراد ممنوع است.
  • برای خانم ها باید 300 روز از طلاق قبلی گذشته باشد یا سندی مبنی بر عدم بارداری به دادگاه ارائه شود.

البته افراد مذهبی و خانواده های مذهبی در این کشور نیز به صورت جداگانه در یکی از مراکز مذهبی ترکیه عقد امام را انجام می دهند که شامل عقد شرعی و تعیین مهریه می شود. البته با توجه به ثبت قانونی بعدی این ازدواج در مراکز شهرداری و اعمال قانون طبقه بندی املاک، این مهریه بسیار کمتر از میزان مهریه در ایران تعیین می شود.

قانون مهریه ترکیه در مورد ایرانیان چگونه اعمال می شود؟

ایرانیان نیز مانند سایر مهاجران مقیم این کشور باید مراحل قانونی ازدواج در ترکیه را طی کنند. در این صورت برای آنها گواهی ازدواج بین المللی صادر می شود که به زبان انگلیسی است و در اکثر کشورهای دنیا قابل ارائه است. با استفاده از این سند، افراد می توانند برای دریافت ویزا و اقامت در کشورهای دیگر از آن استفاده کنند. دریافت این مدرک برای بسیاری از افرادی که از طریق همسر خود به دنبال مهاجرت یا اقامت هستند حیاتی است.

اما برای قانونی شدن این ازدواج که در کشورهای دیگر انجام می شود، طبق قوانین جاری در ایران، ایرانیان می توانند ازدواج خود را از طریق کنسولگری ثبت کنند. برای این امر زوجین باید گواهی ازدواج خود را که از شهرداری های ترکیه اخذ کرده اند به همراه مدارک هویتی و سایر مدارک لازم از جمله اجازه پدرشوهر به این کنسولگری ها ارائه کنند.

پس از آن زوجین برای ثبت ازدواج ایرانی و دریافت کد رهگیری و مراجعه به کنسولگری ترکیه برای ثبت ازدواج و ازدواج شرعی خود نیاز به ثبت نام در «سامانه میخک» دارند. در این ازدواج شرعی مهریه در مساجد و فرهنگسراهای ایران نیز تعیین می شود. قانون مهریه در ترکیه البته بر اساس نصف شدن قانون اموال است، اما اگر زوج ایرانی قصد طلاق رسمی از طریق کنسولگری ایران را داشته باشند، در صورت طلاق صوری، قانون مهریه قابل اجرا خواهد بود.

خدمات ازدواج بین المللی مجله خبری آرادخاص و منحصر به فرد است. زیرا او از امتیاز ترجمه در یک موسسه بین المللی دارای مجوز برخوردار است. همچنین دارای مشاوران حقوقی برجسته ایرانی در دفتر تهران و مشاوران ایرانی و ترک (بازنشستگان خدمات ازدواج ترکیه) در دفتر مرکزی موسسه در استانبول بوده و برای کسانی که در تهیه مدارک از ایران یا سایر کشورها مشکل دارند، راه حل های حقوقی ارائه می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا