تکنولوژی

فیلترشدن اینستاگرام در ایران؟ – شهریور ۱۴۰۱

تا حدود ساعت 17:40 روز چهارشنبه 30 شهریور 1401 گزارش های متعددی مبنی بر دسترسی به اینستاگرام توسط کاربران دریافت می شود. فیلتر شدن اینستاگرام در ایران هنوز به طور رسمی تایید یا تکذیب نشده است. با توجه به اعتراضات شهریور 1401 و وضعیت موجود، مشخص نیست این محدودیت دائمی است یا موقت. سرویس‌های نظارت داخلی نیز ادعای مسدود شدن دسترسی به اینستاگرام در ایران را تأیید می‌کنند.

فیلتر کردن در اینستاگرام

بدون شک اینستاگرام تنها شبکه اجتماعی جهانی است که در ایران به صورت رایگان در دسترس است و ده ها میلیون کاربر فعال دارد. بعد از فیلتر شدن مداوم محبوب ترین پیام رسان ایران یعنی تلگرامدر 11 می 2017، اکنون به نظر می رسد که جایگزین بدون فیلتر آن نیز به همین سرنوشت دچار شده است.

تلگرام رسما فیلتر شد

تا لحظه نگارش این مطلب حدود 1 ساعت از مسدود شدن اینستاگرام در ISP های مختلف ایران می گذرد. با بررسی های انجام شده توسط ترنجی، دسترسی به اینستاگرام از طریق اینترنت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل امکان پذیر نیست. همین محدودیت توسط ارائه دهنده اینترنت ثابت مخابرات اعمال می شود.

گزارش های کاربران می گویند که این مسدودسازی گسترده است و تقریباً هیچ کاربری نمی تواند بدون فیلتر شکن وارد اینستاگرام شود.

به گزارش سرویس رادار ابراروان، امکان تایید فیلتر شدن اینستاگرام در ایران نیز وجود دارد:

فیلتر کردن اینستاگرام در ایران - شهریور 1401

فیلتر کردن اینستاگرام در ایران – شهریور 1401

همانطور که مشاهده می کنید از حوالی ساعت 17:45 در دیتاسنترهای داخلی مختلف سرویس اینستاگرام مسدود شده و با رنگ صورتی مشخص شده و کاربران نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند.

گزارش NetBlocks همچنین تصویر تکمیلی زیر را در مورد مسدود شدن اینستاگرام در ایران در ساعت 18:56 ارائه می دهد:

نت بلاک ها از مسدود شدن اینستاگرام در ایران خبر دادند

نت بلاک ها از مسدود شدن اینستاگرام در ایران خبر دادند

تجربه شما از وضعیت فعلی اینستاگرام چیست؟

بد نیست یادآوری کنیم که وزیر ارتباطات ظهر امروز گفت:

به دلیل مسائل امنیتی اخیر، ممکن است محدودیت های اینترنت اعمال شود.

او بیان کرد:

پهنای باند اینترنت در روزهای اخیر کاهش نیافته است.

او اضافه کرد:

به دلیل مسائل امنیتی و برخی بحث هایی که این روزها وجود دارد، گاهی محدودیت ها توسط دستگاه های امنیتی قابل رفع و اجرا است، اما به طور کلی افت پهنای باند نداشته ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا