ساختمان

فرهنگ سازی عمومی و ارائه بسته های حمایتی دولت می‌تواند راهگشای توسعه شرکت‌های دانش بنیان باشد – مجله آراد

فرصتی فراهم شد تا در مجتمع مجله خبری آرادبا مهندس کیان حصاری رئیس سازمان نظام های مهندسی خراسان شمالی گفت و گو کنیم. نتیجه این گفتگو که مربوط به حوزه مقوله های مبتنی بر دانش در صنعت ساختمان است، پیش روی شماست.

سهم صنعت ساختمان در حوزه دانش چقدر است؟

با توجه به نامگذاری سال 1401 برای سال تولید بر اساس دانش و اشتغال زایی از سوی مقام معظم رهبری و از سوی دیگر با توجه به سهم حدود 12 درصدی اشتغال مستقیم کشور در صنعت ساختمان و مسکن، شرکت های مسکن، دانش پایه می تواند نقش مستقیمی در افزایش اشتغال و رونق بازار مسکن داشته باشد.
با توجه به اجرای نهضت ملی مسکن و عزم دولت برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، استفاده از مصالح ساختمانی سنتی چه از نظر کیفیت تولید و رعایت حداقل استانداردهای مورد نیاز و چه از نظر کاهش زمان مهم به نظر می رسد. برای تولید قطعات ساختمانی امکان پذیر نخواهد بود.
نقش شرکت های دانش بنیان در حوزه مسکن و ساختمان را می توان با استفاده از فناوری های روز در کاهش هزینه های ساخت، نورپردازی ساختمان ها و در نتیجه کاهش قیمت تمام شده ساختمان منعکس کرد. در این راستا صنعتی سازی در ساختمان ها می تواند در جهت افزایش سرعت تولید و کاهش هزینه قطعات ساختمانی با الگوبرداری از روش های تولید و تولید قطعات در کشورهای پیشرفته و کاهش خطاهای انسانی در ساختمان مفید باشد.

ظریف گفت

چگونه می توان به رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان امیدوار بود؟

به نظر می رسد فرهنگ سازی عمومی و ترغیب سازندگان به استفاده از فناوری های نوین برای تولید شرکت های دانش بنیان از طریق طرح های تشویقی بانک ها برای اعطای تسهیلات بیشتر و همچنین ارائه بسته های حمایتی دولتی برای کاهش هزینه های پروانه ساختمانی محقق شود. هزینه های مختص دوره بهره برداری از ساختمان محقق می شود.
با توجه به مفاد تصویب نامه هیات محترم وزیران مبنی بر لزوم رعایت صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان ها و طبقه بندی انرژی در ساختمان ها، جایگاه شرکت ها بر اساس دانش در تولید مصالح ساختمانی با کیفیت و قطعات استاندارد بیش از پیش ضروری به نظر می رسد لازم به ذکر است بر اساس این دستورالعمل از ابتدای سال 1402 فقط برای ساختمان هایی با کمترین سطح انرژی پروانه ساختمانی صادر می شود و ساختمان هایی با سطح انرژی بالاتر مشمول تخفیف قبوض انرژی خواهند شد.
همچنین با توجه به شرایط خاص کشور و قرار گرفتن در دوره خشکسالی، به نظر می رسد یکی از مهمترین دغدغه های کشور در زمینه آب و صرفه جویی در مصرف آن باشد. در این راستا شرکت های دانش بنیان می توانند با کاهش مصرف آب و یا استفاده از روش های نوین تصفیه آب و بازگرداندن آن به چرخه مصرف برای مصارف خاص، به ویژه در شهرک های بزرگ مسکونی و پروژه هایی مانند ارائه راهکارهای ارزان قیمت و عملیاتی، اختلالات عملیاتی قابل توجهی ایجاد کنند. اقدام ملی مسکن، بازی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا